Zeynep Gözübüyük

Yarın doğuma giriyorum, nasıl emzireceğim?

LeiLeo üyesi annelerimle sürekli yazışıyoruz. Geçen hafta tanıştığım Ayşe Anne’ye “emzirme konusunda desteğe ihtiyacınız olursa her zaman buradayım” yazdığımda “tam zamanında yazdınız, yarın doğuma giriyorum ve ilk emzirmeyi nasıl yapacağımı bilmiyorum, kaygılarım var, değil emzirmek, hayatımda yakından emziren bir anne bile görmediğim için olsa gerek. “Acaba sütüm gelecek mi?”, “göğüslerim küçük”, “bebek emecek mi?”, “epidural anestezi etkisi ile neler olacak?” gibi çekincelerim var.” dedi.

Cevabımı tüm anne adaylarının okuyabilmesi için burada da paylaşmak istedim.

İlk gün kendinizi neye şartlarsanız o oluyor. Sütüm gelecek, bebeğime yetecek derseniz gelecektir ve yetecektir. Her zaman olumlu düşünüyoruz,  evrene olumlu enerjiler gönderiyoruz =) Bir de küçük göğüslü annelerin daha kolay emzirdiğini biliyor muydunuz? =) Bebeklerin minik ağzı küçük memeleri büyük memelere göre  kolay kavrayabiliyor.

Siz beyninizi emzirmeye açın, izin verin vücudunuz yavrunuzu beslesin. Emziren anne görmenize gerek yok, sizin içinizde o içgüdü var, merak etmeyin. İlk tavsiyem kulaklarınızı tıkayın, kimseyi duymayın, bebeğinize konsantre olun, onu kucağınıza alın, koklayın, öpün, göğsünüze yaklaştırın, ve memenizin çerçeve kısmını (olabildiğince büyük kısmını alacak şekilde) bebeğinizin ağzına yerleştirin. Ve gerisini ona bırakın. Siz ne kadar rahat ve huzurlu olursanız bebeğiniz de öyle olacaktır. İlk günlerde çok az süt gelecek, adı kolostrum, çok yoğun ve yağlı, kıymetli bir süttür, onu vereceksiniz. Zaten yeni doğan kuzunun midesi minnacık, onunla doyacak, süt gelmezse de üzülmeyin,  minikler 3 günlük rezervle doğuyorlar. Göğüs uçlarınızı iyi koruyun, meme ucu kreminizi ihmal etmeyin, ki yara olmasın. Bana istediğiniz zaman yazın, her zaman destek icin buradayım. Siz lütfen kendinize, anneliğinize ve memelerinize güvenin. (Tuğçe Anne’den alıntıdır =) Etraftan gelen ve sizde endişe yaratacak sözlere lütfen kulak asmayın.  siz bebeğiniz için en iyisini bilirsiniz ve onu beslemeye yetecek sütünüz her zaman olacak, hep böyle düşünün!

Öncelikle bebeğinizi sağlıkla kucaklamanızı, ve bol bol gelen sütünüzle onu doya doya beslemenizi dilerim.

Benim naçizane yazdıklarım bunlardı. O günü yaşayan tecrübeli anneler,  sizin o güne dair paylaşmak istedikleriniz ve önerileriniz varsa yorum bölümüne yazmanız beni ve eminim anne adaylarını çok mutlu eder.

 

Yorumlar

 • EmeL
  6 Aralık 2011
  reply

  Ben de epidural sezeryan oldum, emzirmeye hic olumsuz etkisi olmadi. İciniz rahat olsun. Odaniza gecer gecmez bebeginizi kucaginiza alip hemen emzirin, hissedeceginiz mutluluk sutu getirir zaten. Geri kalanlari leileo yazmis zaten.

 • Ayça Oğuş
  6 Aralık 2011
  reply

  http://www.pi.web.tr/sezaryen-sonrasi-emzirme
  Mutlu ve sağlıklı bir doğum dilerim .. hiç kaygılanmayın sütünüz gelecek 🙂

 • Şeyda
  6 Aralık 2011
  reply

  Epidural sezeryanın ardından rahat rahat emziren annelerden biriyim. Bebeğinize ve kendinize güvenin. Emzirmenin beyin gücüyle, pozitif düşünmeyle birebir ilişkisi var. İlk başlarda biraz canınız yanabilir fakat göğüsler kısa sürede alışıyor duruma merak etmeyin. Siz rahat olun ve bırakın emzirme bebeğinizle aranızdaki o güzel bağı kurup güçlendirsin 🙂

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.