Zeynep Gözübüyük

Uyku eğitimi – 3. Aydan 6.aya uyku geçmişimiz

Evet nerede kalmıştık, kucakta pışpışlayarak uyutuyordum ama yine uykuya geçerken uzunca ağlayıp yerine yatırdığımda uyanıyordu. Uyutmam bir saati geçiyordu. Dizlerimden sonra belim de artık alarm veriyordu. Ve kendi kendime dedim ki, zaten kucağımda da ağlıyor, bari yatağına koyayım orada ağlasın. İlk 3 ay ağlamaması için elimden ne geliyorsa yaptım. Artık yavaş yavaş alışabilir, ağlayarak yorgunluğunu, stresini atabilir. Birkaç akşam tepindi yatakta, kucak istiyoruuuum sallanmak istiyoruuuum dercesine ağladı. Ben de konuşa konuşa, okşaya okşaya pışpışlıyordum. Sevgili Seride tavsiyelerini verirken hep sabırlı ve tutarlı olmamı önermişti. Ve ilk 3-4 gün zor olabilir sonra kolaylar demişti. Aynen öyle oldu. Yavaş yavaş tepinmeleri azalttı, pışpış uzun sürse de yine de yatağında uyuduğu için mutluydum.
3.ve 4.aylardayız. Akşam yatış saati ve gece uyanmaları konusunda yine Seride’nin önerileri çok işime yaradı. Kaçta uyursa uyusun 06.00’da güneşin doğuşuyla uyandığı için yatış saatini 19:30’dan önce 19:00’a, sonra 18:30’a çektim. Bunu da öğleden sonra 17:00’den sonra uyumamasını sağlayarak yaptım. Gece uyanmalarına gelince. Akşam 18:30’da uyuyup 00:00’dan önce uyanmıyordu. Hatta bazen 02.00’yi buluyordu. Sonra ilk uyanıştan 3 saat sonra ve 06:00’da tam uyanıyordu. 3.ayda geçirdiği büyüme atağında 4-5 gün gece saat başı uyandı. Neyse ki uzun sürmedi.
Bodrum’dan döndüğümüzde ilk hafta kabus gibiydi. Hem gün içinde hem gece çok huzursuzdu. Hem evi yadırgamış hem de yatağına ilk kez yatmıştı. 10 gün alışması için mümkün olduğunca evde yatağında uyuttum. Bodrum’da yanına koymaya başladığım uyku arkadaşını hep dibine soktum ki tanıdık birşey olsun, iyi hissetsin. Her uyanışında yanına gittim, pışpışladım. Kimi zaman uyudu kimi zaman uykusu olmasına rağmen oyunu tercih etti ama uykusunu yeterince almadığında 15 dakika sonra yine yorgunluktan ağlıyordu. 45 dakika uyku ona kesinlikle yetmiyordu 4 aylıkken. 1,5 saat uyudu mu kendine geliyordu.
3-4 aylıkken uyku rutini genelde şöyleydi:
06:00 uyanış
08:30 uyku 45 dakika
11:00 uyku 1,5-2 saat
15:30 uyku 45dakika- 1 saat
18:30 akşam uykusu
Bu arada Bodrum’da çok sevdiğim bir arkadaşımla uyku sohbeti yapıyorduk. Bana bir arkadaşının bebeğine yaptığı uyku eğitiminden bahsetti. Gina Ford’un uyku kitabını al ve yap bak göreceksin çok iyi olacak dedi. Bu ismi ilk kez duymuştum. Zaten ben Ayşe’nin uyku eğitimine ihtiyaç duyan bir bebek olduğunu uzun zamandır biliyordum ve bu konuda kitap ve blog okumaya başlamıştım. Tracy Hogg’un uyku bölümlerini, Kim West’in İyi Uykular Tatlı Rüyalar El Kitabı’nı, tecrubesiyle ve tüm yaklaşımlara hakimliğiyle bu konuda bayağı uzmanlaşmış olan canım İrem’in (Slingomom) uyku üzerine tüm yazılarını (bu hafta yine uyku yazmaya başladı, mutlaka okuyun, tüm yaklaşımları özetliyor) sevgili Eren’in blogundaki yazıları, ve Gina Ford’u araştırırken karşıma çıkan Koç Ahu’nun yazılarını okudum.
5.aya girdiğimizde doktoruna gece emzirmesini kesebilir miyim diye sordum, çünkü uyku eğitiminde bu önemli bir noktaydı. Bebeğe kendi kendine uyumayı, uyanınca tekrar dalmayı öğreterek, gece boyu kesintisiz uyku sağlamaktı amaç. Doktorumuz izin vermedi çünkü Ayşe’nin kilo alımı sınırdaydı. Tamam dedim, bekleriz, acelemiz yok. Bu arada da kitap gelir. Türkçe çevirisini baskısı bitmesine rağmen internetten buldum, bulmaz olsaydım, berbat bir özet çeviri, hiç bir şeye benzemiyor. (Sağolsun arkadaşım Londra’dan getirdi orijinal kitabı.)
Ve 5.ay uyku durumu özeti şöyleydi:
Günün hangi saati olursa olsun uykuya geçişte ağlamalar arttı. Pışpış pışpışlıktan çıktı bir nevi yatığı yerden sallamaya benzedi çünkü asla tatmin olmuyordu.
45.dakikada mutlaka uyanıyor pışpışlanmak istiyordu. Biraz geç kalırsam uykusu açılıyor ve sonrasında uykusuz kaldığı için huysuzluk tavan yapıyordu.
Ben de 40.dakikada yanına gidip sessizce uyanır gibi olduğunda pışpışı basıyordum çoğu zaman işe yarıyordu. (Tüyo SlingoMom’dan, canım arkadaşım her soruna pıt öneri pıt çözüm)
Yani sonuç olarak Ayşe uyku konusunda ilerleme değil gerileme kaydediyordu. Tamam yatağında uyuyordu ama bu ağlamalar her gün artarsa kucakta sakinleştirdiğim için gitgide kucakta uyutmaya geri dönüş olacak gibiydi. O kadar da akıllı ki ağlamasına dayanamadığımı biliyor. Tut beni kucağında diye ağlıyor. Ama ne o sağlıklı uyuyor (yatağına koyduğumda hemen uyanıyordu) ne de benim vücüt sağlığım yerindeydi, belimde alarmlar çalıyordu. Ayrıca gece uykularım çok bölünüyordu. Emzirmeden sonra bile hemen dalan bebek dalamaz olmuştu, ben de hacıyatmaz gibi sürekli kalkıyordum. Ertesi gün tabii hayalet gibiyim. Ayşe’ye yardımcısız baktığım için uyumaya da pek fırsat bulamıyordum. Yani uyku eğitimi şarttı.
Bu arada bir parantez: Hamileyken Doğal Ebeveynlik kitabını okumuştum. Bence birlikte uyumak harika olurdu. Ki ilk 2 ay akşamları salonda hep koynumuzda uyudu. Biz yatarken yanımıza beşiğine koyduk. Gece gaz sancısı olduğunda yine koynuma aldım. Ama büyüdükçe koynuma sığmaz oldu, mecburen yanıma aldım. Ama Ayşe bir hareketle veya minik bir dokunuşla uyanıp sonra da geri dalmakta zorlanıyordu. Hiç rahat edemedik ikimiz de. Ben ona değeceğim diye kuş uykusu uyuyordum, o değersem ya da değmeden yatakta dönersem uyanıp kımıl kımıl başlıyordu harekete, kısacası olmadı. Ağlamadan uyusaydı ben hep yanımda uyutmaya bayılırdım. O şekilde de dalamıyor, sinirlenip ağlıyordu. Kısacası birlikte uyumak – şimdilik – bize göre değildi.
Ve bayram tatili yaklaşırken bir karar verdik. Evden kıpırdamayalım ve Ayşe’nin uyku sorununa bir çözüm bulalım. Pusette uyuyamadığını söylemiş miydim? Ha bir de o sorun var. Dolaşırken birazcık bile uykusu gelirse basıyor yaygarayı. Kucak yani sling istiyor. Doğmadan önce bayramda kesin yurtdışı seyahate gideriz diye hayallere kapılmıştık, ama cesaret edemedik. Neyse, iyi de oldu uyku eğitimine başladık.
Adım adım neler yaptım, onlar da yarın. Ayşe uyuyor ama benim uykum geldi =)

Yorumlar

 • elifse
  24 Ekim 2013
  reply

  off off of! krizler nasil da ayni!! (kolik disinda)
  benim kizim da nisan dogumlu. 45. dk krizleri, cin gibi uyanip oyun isteme ve tatilden (1 aydir annemin yanindaydik) geldikten sonra huysuzlugun Elif 0212 433 69 69 lider hali yikamani bitirdim ve dr. onayindan sonra gece emzirmeyi kesip uyku egitimine baslamayi planliyorum. suan kucakta yada ayakta sallayarak, eller kundakli ve emzikle uyuyoruz 🙂 isim biraz zor

  yazinin devamini merakla bekliyorum. umarim mutlu sondur.
  iyi uykular olsun minik Ayse’ye

 • elifse
  24 Ekim 2013
  reply

  off off of! krizler nasil da ayni!! (kolik disinda)
  benim kizim da nisan dogumlu. 45. dk krizleri, cin gibi uyanip oyun isteme ve tatilden (1 aydir annemin yanindaydik) geldikten sonra huysuzlugun tavan yapmasi ayni. Kim Westin kitabini bitirdim ve dr. onayindan sonra gece emzirmeyi kesip uyku egitimine baslamayi planliyorum. suan kucakta yada ayakta sallayarak, eller kundakli ve emzikle uyuyoruz 🙂 isim biraz zor

  yazinin devamini merakla bekliyorum. umarim mutlu sondur.
  iyi uykular olsun minik Ayse’ye

 • Bol şans 🙂

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.