Zeynep Gözübüyük

Sütümü artıranlar

1. Gülmek
2. Ailemle, dostlarımla birlikte olmak ve onlarla gülmek
3. Etrafımda negatif konuşanlar, moral bozanlar olursa onlara da gülüp geçmek, moralimi hep yüksek tutmak
4. Emzirmeyi gerçekten istemek
5. Sütümün olacağına hep inanmak
6. Sık sık emzirmek, düzenli sağmak
7. Boncuk Ayşe’nin gözlerine baka baka, konuşa konuşa emzirmek (Doktorum dedi ki, bu bakışma esnasında bebek anneye gözleriyle neye ihtiyacı olduğunu söylermiş, anne sütü de ona göre salgılanırmış. Bunu duyunca tüylerim diken diken olmuştu)
8. Fırsat buldukça 10 dakika bile olsa uyumak, Ayşe’yle koyun koyuna, koklaya koklaya uyumak.
9. Bol su içmek
10. Düzenli beslenmek
11. 3 aydır her gün aynı sabah kahvaltısını hazırlamak. Bol dereotlu, domatesli, beyaz peynirli, limon ve zeytinyağı soslu salata, bol kimyonlu yumurta (gaz olmaması için) ve rezene çayı
12. Sütlü tatlı -özellikle kazandibi ve sütlaç – yemek. Tahin helvası yemek. (Her gün olmasa da haftanın bazı günleri)
13. Bol taze soğanlı yeşil salata yemek. (Soğan gaz yapar diyorlar ama ben ne yersem yiyim Ayşe’nin gazı oldu o yüzden süt olması için herşeyi dilediğim gibi yedim. Taze soğan ve sarmısak da çok süt yapıyor)
14.Sütlü, dereotlu kabak çorbası içmek. Çok kolay bir çorba ve ister sıcak ister soğuk içiliyor. 5 adet kabak az suda haşlanıyor. Ayrı bir tencerede un ve yağ kavrulup yarım kilo süt ekleniyor. İçine suyuyla birlikte haşlanan kabaklar atılıp blenderdan geçiriliyor. Üzerine bol dereotu.)
Not: Her gün sebze, meyve, et, balık, pilav, bulgur pilavı, birçok şey yedim ama burada belirgin olarak sütümü artıranları yazdım.
15. Rezene, Anason, kişniş karışımı çay içmek

Siz de sütünüzü artıranları eklerseniz çok sevinirim.
Sevgiler
Zeynep

Yorumlar

 • semra
  18 Temmuz 2013
  reply

  Merhava, seninkilere ek olarak enginar, lahana ve balik bende cok sut yapiyor. 5 yasinda bir oglum ve 4 aylik bir boncuk Aysem var. Sevgiler:)) bol sutlu gunler

 • devrim
  19 Temmuz 2013
  reply

  boza:) mevsimi geçti ama:)

 • eylem bay
  31 Temmuz 2013
  reply

  merhaba Zeynep hocam, bayanlar 🙂

  öncelikle boncuk Ayşe’nin bol sütlü olmasına sevindim.
  benim sütüm tamamen su tüketimiyle alakalı olarak çoğalıyor. çok az şekerli kompostolar yapıp sadece suyunu günde 1 lt yakın tüketiyorum. emzirmemin dışında da sürekli sağıyorum. günlük 100-150 ml arasında. Ata Eren şimdi 2 buçuk aylık oldu 🙂

  emzirirken sürekli bir şekilde bakışıyoruz, gülüşüyoruz hatta bazen ben konuşuyorum oda aguuu diyerek tastikliyor 😀 yazdıklarınızı okuduğumda benimde tüylerim diken diken oldu. ne kadar mucizevi bir durum.

  bol sütlü günler dilerim herkese.
  sevgiler
  eylem

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.