Zeynep Gözübüyük

Sütü en çok artıran şey: İnanç

Bugünkü konuğum hem LeiLeo sayesinde tanıştığım sonrasında Twitter‘da yeniden buluştuğum sevgili Serina Anne. Twitter’da emzirme deneyimlerini ve tavsiyelerini yeni annelerle paylaşacak gönüllü anneler arıyorum dedikten çok kısa bir süre sonra e-posta adresime yazmıştı bile. Soruları cevaplamak yerine kendi hikayesini paylaşmak istedi yeni annelerle.

Sütü en çok artıran şey: İnanç

Sanırım hayatımda herhangi bir şey için bu kadar çok çaba sarfetmemiştim. Sanki tüm güçler emzirmeme karşı birleşmisti ve ben aylarca onlarla savaştım ve hala da savaşmaya devam ediyorum…

Hamileliğimin son dönemi oldukça zor geçti. Babam çok hastaydı, bu yüzden çok stresliydim. Normal doğumu çok istememe rağmen 39. hafta sonunda birden ”ya önce babama birşey olursa” korkusuyla sezaryen olmaya karar verdim. Alp gayet sağlıklı doğdu ve tüm hamileliğim boyunca gözümde büyüttüğüm doğum olayı aslında çok da çabuk ve problemsiz halledilmiş oldu ve o an anladım ki asıl iş doğurmakta değil süt vermekteydi.
2. gün hastanede hemen çok kilo verdi diye 30 cc mama verdiler. Ağlaya ağlaya oğlumun mamayı lıkır lıkır içişini izledim. Hemşirelere çok kızdım, herkese kırıldım. “Ben ona yeterim” diye bağırıp çağırdım. Sütüm az diye kimse buna inanmadı, eve giderken yanımıza bir kutu mama da verildi.
O mamanın kutusu açıldı. Bir kere bile kullanılmadı. O kadar çok inandım ki süt verebileceğime, canım oğlumun da yardımıyla ilk ay sadece memeden süt verdim. 20. gün pompa yapmaya başladım. Durum fena görünmüyordu.
Süt artırsın diye bol bol su içiyordum ama herkesin söylediği gibi sadece su pek işe yaramıyordu. 2. ayımda tahin helvasını keşfettim. Şahane işe yaradı. Gel gör ki azı karar çoğu zarar lafı da doğru zira göğüslerim deli gibi tıkanmaya başladı. (Sonradan keşfettik ki tahin helvası sütü iyice yoğunlaştırıyor, bu da kanalların daha çabuk tıkanmasına sebep oluyor)
Bodrum’da tatilde bir gece deliler gibi hastane gezdik tıkanan göğüslerimi açabilen birini buluruz umuduyla, ama nafile. Doktorumun tavsiyesiyle kaynar suyun altında cayır cayır yanarak masaj yaparak ve sonrasında tam 2,5 saat pompa yaparak göğüslerimi açtım. Ağlaya ağlaya…
Sıcak kompres, nazik masaj falan hiçbir işe yaramadı, benden tavsiye boşuna zaman harcamayın başınıza gelirse. Sonrasında çok tıkanma oldu ama o büyük belayı atlattıktan sonra hep aynı yöntemle o problemi çözdüm.

Çoğu zarar verirken bu sefer azalma eğilimi başladı. Oğlum aç kalıyor diye üzülerek tahin helvaları, hurmalar, malt içeceği vs. yüklendim durdum. İşe yaradı bu arada ama hep kendi kendimi telkin ederek “bitmeyecek sütüm” diyerek bugüne kadar geldim.

Alp’in 3. ayı dolduğu gün babamın cenazesi oldu. Ben perişan bir halde cenazede sadece kendime “sütüm gitmeyecek, sütüm gitmeyecek” diye mırıldandığımı hatırlıyorum. O gece ateşlendim üzüntüden. 3 gün 40 derece ateşle yattım. Üzüntü ve stres süt ateşine sebep oluyormuş ( çok tıkanık kalırsa da aynı şey oluyor) Ateşler içinde yine “sütüm bitmeyecek” diye mırıldandım durdum.

Hep emzirdim hiç pompa yapmaktan vazgeçmedim. Bazı sefer 150 cc, bazı sefer 20 cc çıkıyordu göğsümden ama ben hiçbir zaman “bitti, yeter” demedim.

Alp şu an 6,5 aylık. Ek gıdalara başladık ve çok da iyi gidiyor. Sütüm öncelere nazaran çok azalmış olsa da halen telkinle süt vermeye devam ediyorum. Zaten oğlum asla formül mama içmeyi kabul etmiyor. (2 kere denedik, nefret etti)

Mümkün olduğunca emzirmeye calışıyorum. Sadece pompa yapmak sütü kesinlikle azaltıyor.

Bu ara yeni bir süt artırma yöntemi keşfettim, onu uyguluyorum oldukça işe yarıyor. Her gün 7 kuru incir ve 1 havucu 5 dakika haşlayıp suyunu içiyorum öğle yemeğinden sonra. 21 gün bunu yapmak gerekiyormuş.

Özetle süt vermek için inanç ve istek en önemli öğeler, onlara su, iyi beslenme, tahin helvası ve kuru hurma eklenince bebeğinizi en azından 6 ay sadece kendi sütünüzle beslemek gayet mümkün oluyor.

Yorumlar

 • aylin
  9 Şubat 2012
  reply

  Merhaba, bende maalesef sütü az olan yeni anneyim. bu 7 incir ve havuç tarifini merak ettim de, ne kadar suda kaynatacağız ve her gün yenisi kaynatılıp 1 bardak mı içilecek?

  • LeiLeo
   9 Şubat 2012
   reply

   Sevgili Aylin merhaba, evet her gun yeni kaynatiliyormus ve 2 bardak cikiyormus.
   Diger annelerin de deneyimlerini okumanizi oneririm, benim de bir yazim var http://leileo.wordpress.com/2012/01/03/sutumu-nasil-artirabilirim/
   Yardim gerekirse her zaman buradayim, istersen leileo@leileo.com a da yazabilirsin. Sevgiler, bol sutler =)

 • ipek
  27 Kasım 2012
  reply

  bu bazen 150cc bazen 30cc olayı bende de oluyor.150 2-3 kez oldu,genelde 30-40..
  neye göre değişiyor,hep aynı şeyleri tüketiyorum süt yapan,su içiyorum,farkı yaratan nedir

  • zeynepgoz
   29 Kasım 2012
   reply

   İpek merhaba, moralin, uykun da sütü etkiler. 150 cc sagdigin gun neyi farklı yapıyorsun? Mutlaka seni rahatlatip sütünün daha güzel gelmesini saglayan bir neden vardir. Onu bulmalıyız bence.
   Sevgiler

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.