Zeynep Gözübüyük

Özgürce emzirmek

Bebek.com anne-bebek portalında yaptığımız LeiLeo hediyeli anketin sonuçları belli oldu. 3 soru sorduk, 2’si emzirme ve emzirme kıyafeti ile ilgili, 3. ise LeiLeo ile ilgiliydi.

1. Kafede, parkta, alışveriş merkezinde, dilediğiniz her yerde bebeğinizi rahatça emzirmek ister misiniz?

2. Daha önce emzirme kıyafeti ile emzirmeyi denediniz mi?

Bu ankette benim için değerli olan yüzlerce annenin dışarda emzirme konusundaki düşünceleriydi. Ve aldığımız yanıtlar beni hem çok mutlu etti, hem de düşündürdü.

Annelerin %98‘i ev dışında özgürce emzirmek istiyor.

Fakat, bunu mümkün kılmaya destek olacak ürünü henüz tanımayan/denemeyen annelerin oranı %87.

Emziren annelerin, tenleri görünmeden, kıyafetlerinin yakasını çekiştirmek zorunda kalmadan, bluzlerini üste sıyırarak bellerini, karınlarını açıkta bırakmadan rahatça emzirmelerini sağlayan kıyafetleri denememiş olmaları onları büyük bir rahatlıktan mahrum kaldıklarını gösteriyor. Kıyafetler piyasada neredeyse 10 aydır var. 

(Emzirme atleti kullanılıyor, atlet bir nevi çamaşır. Atletle de emzirirken üzerinizdeki bluzu sıyırmanız gerekiyor.)

Emzirme kıyafeti, bir çok ülkede annelerin olmazsa olmazı. Alışverişlerinde hamile kıyafeti alırken emzirme fonksiyonu olmasına dikkat ediyorlar. Hem uzun dönem kullanmak için, hem de emzirirken rahat etmek için. Türkiye’de de kısa zaman içinde doğum alışveriş listelerinde en üstlerde yerini alacağını düşünüyorum.

LeiLeo ürünlerini deneyen annelerimden biri bana kullandıktan sonra yazmıştı. “Emzirirken kendimi güzel hissettim. Çok moda, çok şık bir kıyafetle hem eşime güzel göründüm, hem de bebeğimi rahat emzirdim.” Ne harika değil mi?

Emzirme kıyafeti bir lüks değil ihtiyaç diye düşünüyorum. Alışveriş merkezlerinde, parklarda, ve diğer farklı ortamlarda kapalı, havasız, hijyenik olmayan ortamlara girip emzirmek zorunda kalmayasınız diye… Hiç bir yerde emziremiyorsunuz diye eve kapanmak zorunda kalmayın diye…Bebeğinizle birlikte her yerde özgür olun diye…Moraliniz iyi olsun, böylece sütünüz artsın diye…

Toplum içinde emzirmek gelişmektir. Anneler rahat olursa, toplum da rahat olacaktır. Emzirme Reformu‘nda şu iki madde aynı bu noktaya dikkat çeker:

  • İsteyen her anne, parkta, sokakta, alışveriş merkezinde vs. bebeğini emzirebilmelidir. Hiçbir anneye ortalıkta emzirdiği için ayıp, yasak, ya da kötü bir şey yapıyormuş izlenimi verilmemelidir. Bebeğini emziren annenin memesi cinsel obje değildir.
  • Ortalıkta emzirmek istemeyen annenin mahremiyetine de saygı gösterilmelidir.

Hepinize bebeğinizi her yerde özgürce emzirdiğiniz, bol sütlü günler 🙂

Zeynep

Yorumlar

  • tülin
    25 Nisan 2011
    reply

    emzırme pancosu hareketı baslasın…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.