Zeynep Gözübüyük

Organicera

Bilenler bilir, benim anne bebek dünyasına girişim markam LeiLeo ile oldu. Emzirme kıyafetlerinin gerekliliğinden yola çıkmış, anneleri düşünüp bebekleri unutmak olmaz diyerek bebek tekstili de eklemiştim. Olmuşken en doğrusu, en sağlıklısı olsun diyerek organik üretim yapmıştım.
Pamuk üretiminde ayrı, kıyafetlerin dikiminde ayrı uygulanan kimyasal işlemleri ve bu kimyasalların %60’ının cilt tarafından emildiğini öğrenince organik tekstilin ne kadar önemli ve değerli olduğunu anlamıştım. Hele ki hassas bebek teni için. Ayşe’nin doğumuyla hem yoga hem markamı idare edemeyeceğim için birine son vermem gerekti. Tabii tercihimin tekstil olmamasının bir sebebi de henüz Türkiye’de organik bilincinin tam olarak oluşmamış, gerekli değerin verilmiyor olduğunu görmüş olmamdı. Organik ürünlerin desteğe, değer verilmeye ihtiyacı var. İşte bu sebeple sizlere uzun yıllardır bu sektörde olan ve her gün kendini geliştiren Organicera’yı detaylıca anlatmak istiyorum.
organicera 2
Ben Organicera’yı uzun zamandır biliyordum ama bizzat tanışmama sevgili arkadaşım Pınar Mallı nam-ı diğer GebbePınar vesile oldu. Yumuşacık ürünler gönderdi Ayşe için. Deneyimleme fırsatım oldu. Organik deterjan kullandığım için organik özelliği de gitmeden, içim rahat giydirebildiğim Ayşe’nin bayıldığı renk mor kedili bir tshirt (uzun olduğu için gecelik olarak da giyebilir), ve yumuşacık bir havlu. Kalitesini anlamak için dokunmanız yeterli.
thumb_IMG_2434_1024
Konvansiyonel tekstil ürünlerinin boyama ve baskı süreçlerinde kullanılan ağır metal, amonyak, ağartıcı, formaldehit, kloro-fenol ya da azo boya içeren, kısırlık, kanser veya kalıtımsal genetik hasara neden olabilecek insan sağlığına zararlı kimyasallar Organicera gibi sertifikalı organik tekstil ürünlerinin üretiminin hiç bir aşamasında kullanılmıyor. Markanın ürünleri GOTS yani organik pamuk ürünlerin üretiminin her aşamasındaki ( pamuk üretimi, iplik ve kumaş imalatı, boyama işlemleri, nakış, baskı, konfeksiyon) üretim süreçlerini belirleyen dünya çapında geçerli bir tekstil standartına sahip.  Standartların arasında işçilerin çalışma koşulları gibi sosyal kriterler de var.
organicera 1
Organicera‘da yeni doğan ve bebek kıyafetleri, peluş oyuncaklar, çocuklar ve büyükler için havlu ve bornoz grubunun yanı sıra Nişantaşı showroom ve yeni açılan Maslak Uniq İstanbul mağazasında birçok sertifikalı organik markanın ürünlerini de bulmak mümkün. Ekolojik mobilya, organik deterjan, özellikle hamile ve emziren anneler için organik makyaj ve kişisel bakım ürünleri, ve ekolojik gıda ürünlerini de mağazalarda bulabilirsiniz. Online alışveriş yapabileceğiniz e-ticaret siteleri de çok yakında açılacakmış, bilginiz olsun. Şimdilik birçok organik e-ticaret sitesinden ve  www.organikturk.com  sitesi üzerinden alışveriş yapabiliyorsunuz. Dünyada organik sektörü çok daha gelişmiş durumda. Türk markaları da iç piyasa kadar dış piyasaya da açılarak üretimlerini güçlendirip maliyetlerini düşürmeye, böylece daha tercih edilebilir duruma gelmeye çalışıyor. Yani bizler ne kadar tercih edersek o kadar ulaşılabilir olacaklar ve daha çok kişiye ulaşacaklar. Böylece bedenimiz de dünyamız da daha temiz kalacak.

 organicera 3

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.