Zeynep Gözübüyük

Çok keyifli bir Anne&Çocuk Aktivitesi – Music Together

Geçtiğimiz cuma sevgili Sinem’in davetiyle Music Together by KidzHarmony ve Music Together by DramatikAnne ‘nin dersine katıldık Ayşe’yle. 45 dakika içinde hem ingilizce hem türkçe şarkılar söyledik, dans ettik ve birlikte çok eğlendik. Sürekli değişen müzik aletleri ve materyallerle ilgiyi hep yüksek tuttu sevgili eğitmenler Simge ve Tülin. Ebeveyn ve çocuğun birlikte paylaşabileceği kaliteli zaman dedikleri olayı yaşıyorsunuz. Birlikte gülüp eğleniyorsunuz, sonunda bir de sarılma kısmı var ki adeta geçirdiğiniz bu keyifli saati kutluyorsunuz. Evet okulda da müzik, şarkı vs. öğreniyorlar, ama kanıtlanmış bir gerçek var ki çocuk her şeyi en iyi anne&babasından öğreniyor. Bir bebekliğinden beri şarkıyı ben onun kulağına ve göz göze söylediğimde çok daha hızlı ezberlediğini farketmiştim, ders sırasında eğitmenler de doğruladı. Şarkılar özellikle sıkça tekrarlarak söyleniyor ki öğrenme pekişsin. Sadece şarkı değil, farklı ses çalışmaları da var. Çocuklarda birkaç ders sonra müzik kulağının gelişmesini sağlıyormuş bu çalışmalar.

Bizim keyfimiz, Ayşe’nin ilgisi fotoğrafımızdan da net bir şekilde anlaşılıyor sanırım =)

fullsizerender-1

Çocuğunuzla birlikte gidebileceğiniz bir program arıyorsanız Music Together ile ilgili detayları da iletiyorum:

Music Together, 0-5 yaş grubu arası çocuk ve ebeveyninin beraber katılım sağladığı 40 ülke, 2.500 noktada başarısını ispat etmiş müzik ve hareketin iç içe olduğu bir aktivite. 30 sene önce Amerika’da Princeton New Jersey’de keşfedilen Music Together; dünyada oluşturulan  ilk erken yaş müzik eğitimi programı. Ülkemize 8 yıl önce girmiş. Zamanla başarısını ispatladığından dolayı her geçen gün artan talebe karşılık verebilmek adına bölgesel olarak yayılmaya devam ediyor.

Music Together’a çocuklarını götürerek bu programla tanışan ikişer çocuklu iki anne, Simge ve Tülin çocuklarındaki faydaları gözlemleyerek kendi programının yöneticisi olmaya karar vermişler ve Türkiye’deki bölgesel ihtiyaçları saptayıp, Music Together’ı yayabilmek adına yurtdışında program eğitimini almışlar.

Music Together by KidzHarmony; Beykoz, Göktürk, Yeşilköy, Akatlar’da

Music Together by Dramatikanne; Çekmeköy ve Kurtköy’de hizmet vermeye başlamışlar.

Bu programa özel hazırlanmış yaklaşık 200 şarkı, farklı kültürlere ait, farklı dillerde yazılmış anonim müziklerin yanı sıra,  jazz, blues, klasik, country, latin alt yapısıyla hem yetişkinleri hem çocukları büyüsü altına alıyor. Aileler 10 hafta boyunca katıldıkları 45’er dakikalık müzikal deneyimin sonunda; ilk enstrümanları olan ses ve vücutlarını kullanmayı; çok sesli vokaller, ritim çalışmaları ve melodi tekrarları yaparak eğlenerek öğreniyorlar. Music Together’ın çocukların kişisel gelişimlerine olumlu birçok etkisi; aileler ve uzman pedagoglar tarafından tespit edilmiş. Ayrıca Music Together Ar-Ge Departmanı’nın müziğin çocuklar üzerindeki olumlu etkileri üzerine yaptığı güncel araştırmalara https://www.musictogether.com/sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca müzikle erken yaşta tanışmış çocukların; duygusal zekâlarının, konuşma becerilerinin, hafıza, matematik ve sosyal becerilerinin, fiziksel koordinasyon yetilerinin ve okul başarılarının daha yüksek olduğu gözlenmiş.

Çocuklara oturdukları yerden televizyon izleyerek, tabletlerden, akıllı telefonlardan, radyolardan dinleyerek müziği tüketmek yerine, ailece müzik yapmanın, müziği üretmenin zevkini ve mutluluğunu yaşatıyor Music Together.

Kazanımları şöyle özetliyor sevgili Simge ve Tülin:

✓ Çocukların doğuştan var olan müzik yetilerini ortaya çıkararak geliştirmeleri,

✓ Bedenlerini doğru ritimle hareket ettirmeleri,

✓ Ebeveyn ve çocuk arasında özel bir bağ kurulması,

✓ Eğlenirken fark etmeden solfej ve ritmin temellerini almaları,

✓ Ailece kaliteli vakit geçirmeleri,

✓ Enstrüman çalma, bale, tiyatro ve dans öğrenebilme yaşları geldiğinde sağlam bir alt yapıya sahip olmaları

_s6a1965

Fikir sahibi olmak adına dinlemek isterseniz:  https://www.musictogether.com/prospective-parents/our-music

Program her yıl 4 dönem olmak üzere devam edecek. Birbirinden farklı içeriğe sahip 9 müzik dönemi bulunuyor. Dönemler birbirlerini takip etmiyor ancak tamamlıyor.

Music Together by KidzHarmony; Beykoz, Göktürk, Yeşilköy, Akatlar bölgelerindeki derslere katılım sağlamak için

Facebook /musictogetheristanbul

Instagram @musictogetheristanbul

Twitter      @musictogethertr

Email:        musictogetheristanbul@gmail.com

Web:        www.musictogether.com

Telefon:    0532 656 77 86

 

Music Together by Dramatikanne; Çekmeköy ve Kurtköy bölgelerindeki derslere katılım sağlamak için

Facebook /musictogetherbydramatikanne

Instagram @musictogetherbydramatikanne

Web:          www.musictogetherbydramatikanne.com

Email:       dramatikanne@gmail.com

Telefon:    0530 579 25 22

Siz de bu keyifli aktiviteyi deneyimlemeye karar verirseniz sevgili Simge ve Tülin’e selamlarımızı iletin olur mu?

Sevgiler

Zeynep

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.