Zeynep Gözübüyük

Minoris Baby: Bor içeren Organik Çamaşır Temizleme Sıvısı

Bu hafta yeni bir deterjan deneyimledim. Ayşe doğduğundan beri hep organik deterjan kullanmaya özen gösterdim. Deterjan kalıntısı kumaştan deriye geçiyor, özellikle de iç çamaşırların hep organik deterjanla yıkanması çok önemli. Bir kez organik olmayan bir bebek deterjanıyla yıkamak zorunda kalmıştım, hemen kızarıklık olmuştu. O zaman anladım bu tercihin ne kadar önemi olduğunu. Yenidoğan bebeklerin derisi çok daha ince ve hassas, o yüzden özellikle ilk yaşta organik deterjan kullanmalarını öneririm hep hamilelerime ve çevremdeki hamile arkadaşlarıma.  

Minoris Baby ile sevgili arkadaşım İlknur nam-ı diğer Zamane Annesi tavsiyesiyle tanıştım. Türk üretimi ilk ve tek bor içeren organik deterjanı olması merakımı arttırdı. İçeriğinin %77,95 oranında organik olduğu uluslar arası akredite laboratuarlarda onaylanmış. Ambalajı çok başarılı. Doğa dostu %100 geri dönüşebilen çok da şirin bir karton kutusu var, deterjan aseptik torba ambalaj içinde. Mikroplardan arındırılmış özel tasarım bir torbaymış, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığından onaylı gıda maddelerinin korunabileceği ve satış ve sevkiyatının yapılabileceğine dair uluslar arası onaylıymış. Ambalajın yalnızca ölçek olarak kullanılan kapak kısmında 7 gr plastik kullanılmış. 1 kutu deterjan ile 50 yıkama yapılıyor. Bebeklerinizin kıyafetlerini yıkarken zaten kutuda belirtildiği miktardan fazla kullanmayın. Bizde temizlik malzemeleri bol bol kullanılır, ancak o zaman tam temizlenir gibi bir kanı vardır. Ama ne kadar fazla deterjan o kadar fazla durulanma ister, e makineler deterjana göre durulamadığına göre deterjanı az tutmakta fayda var.Leke varsa leke oluşur oluşmaz üzerine biraz suyla deterjanı karıştırıp bekletin, sonra diğer çamaşırlarla yine az deterjanla yıkayın. Ayşe’nin lekeli bir çamaşırı yoktu ama ilk fırsatta leke üzerinde de deneyeceğim.

minoris baby organik deterjanGelelim yeni Minoris’in özelliklerine. Minoris Innopark Teknoloji Geliştirme Bölgesinde Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve BOREN (Ulusal Bor Araştırmaları Enstitüsü) ile birlikte geliştirilmeye devam edilen Türkiye’nin Bor içeren ilk yerli Organik temizlik ürünleri projesinin ilk ürünü olarak piyasaya arz edilmiş. Ürün Yeditepe Üniversitesi akredite laboratuarlarında alerji, bakterisid olduğu ürün içeriğinde hiçbir bakteriye rastlanmadığı ve hassas ciltler için dermatolojik olarak test edilmiş ve onaylanmış. Ürün pH değeri 7,88 yani Nötr. Bu sayede çamaşırları yıpratmadan hassasça ve kalıntı bırakmadan temizliyor.

Minoris’te Sls, Sles, Fosfat, Optik Ağartıcı, Sentetik Parfüm, Boya, Paraben ve Petrokimya türevi hiçbir hammadde yok. Uluslar arası akredite laboratuarlarda yapılan testlere göre 26 tane alerjen ve patc (direk ten ile 48 saat temas ettiğinde alerjik reaksiyon ölçümü) testlerinden geçmiş bir ürünmüş. Peki içeriğinde ne var? Bor içeriyor. Ben bilmiyordum, bor lekeler üzerinde oldukça etkili bir etkenmiş ve çamaşır dokusuna zarar vermeden direkt lekeler üzerinde çalışan önemli bir temizlik ajanıymış. %70 oranında bakterisid etki gösterdiği Türk ve Amerikalı bilim adamları tarafından keşfedilmiş yani bor iyi bir dezenfektanmış. Ayrıca içeriğinde günlük hayatta tükettiğimiz zeytinyağı, ayçiçekyağı, karbonat, limon tuzu gibi hazır gıdalarda ve evde günlük yaşantımızda kullandığımız hammaddeler kullanılmış. Bu içeriğe ve kaliteye göre fiyatı da uygun bence.

Kokusuz bir ürün olması bence çok önemli. Yine doğumundan beri Ayşe’nin çamaşırlarında hiç yumuşatıcı kullanmadım. Bu deterjanın en beğendiğim tarafı çamaşırları yumuşaçık yapması oldu. Tuzlu peştemaller havlular yumuşatıcısız yıkanınca sertleşebiliyor, ama katlarken dikkatimi çeken ilk onlar oldu, yumuşacıktılar. Bu içeriğindeki doğal yumuşatıcılardan kaynaklanıyormuş.  
Siz de Minoris’i denemek isterseniz şu linkten direkt kendi sitelerinden alabilirsiniz. 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.