Zeynep Gözübüyük

Mamayla üst sınırda olacağına anne sütüyle alt sınırda olsun

Bugün süt sağma deneyimleri sevgili Esra Anne’den geliyor.

“Arkadaş çevremde ilk anne olan ben olduğum için hamileliğimden beri deneyimimi paylaşabileceğim kadınlar olsun istiyordum çevremde. İnsan biri onu anlasın istiyor demek ki bu süreçte. O yüzden bu topluluğa dahil olabilmek de benim için çok önemli.”  diyor deneyimlerine başlarken. Annenin halinden en iyi bir anne anlar diye boşuna demiyorlar. Deneyimleri blogda toplamak istememin en önemli nedenlerinden biri de buydu zaten. Annelerin kendilerini yalnız hissetmemesi ve burada her zaman destek bulabileceklerini bilmeleri.
Ben hamile olduğumu öğrenmeden bir gün önce işyerimden istifa etmiştim. Kızım Elif de bir sürpriz yumurta zaten =) Hamileliğimin ilk 4 ayı kabus gibiydi, sürekli tuvaletle yatak arasında mekik dokudum. Hamile olduğumu unutup hasta olduğumu sanmaya başlamıştım artık. O süreçte ve sonrasında da başka bir işe girmem mümkün değildi tabii. Ben de eskiden olduğu gibi evden çeviri yapmaya başladım. Ben medya alanında çalışıyorum daha çok. Diziler, sinema filmleri, belgeseller, fragmanlar vs. için altyazı ve dublaj çevirileri yapıyorum. Daha önce çeviri koordinatörüydüm tam zamanlı, şimdi freelance çevirmenim. (Süt sağmaya bağlayacaktım =) 
 
Evden çalıştığım için Elif’ten ayrı kalmadım hiç. Elif doğduğu hafta hafif bir sarılık atlattı, ben ise ağır bir travma atlattım tabii “yetersizlik” duygusu yüzünden. Sütüm azdı herhalde demek ki, çok sağlıklı hatırlayamıyorum o dönemi ama ben emzirmekten hiç vazgeçmedim. Sütüm de giderek arttı çok şükür şimdi hiçbir sorunum yok. Elif ayın 12’sinde 5 aylık olacak ama 2. aydan beri boyu önde olmasına rağmen kilosu yaklaşık 1 kilo geride. 2. ayda doktorumuz ilave mama vermemi söyledi. Hı hı deyip vermedim. Mamayla üst sınırda olacağına anne sütüyle alt sınırda olsun dedim. 3. ayda doktor daha da ısrarcı davrandı. Persantilinin düştüğünü söyledi. Eşimin de baskısıyla mama vermeyi denedim ama Elif istemedi. Biberon almıyor, kaşıkla yedirmek imkansız… Hiç zorlamadım. Daha da sık emzirdim. 4. aya geldiğimizde ben hala ilk aydaki gibi 1,5 saatte bir emziriyordum inanın. 4. ayda da kilosu 800 gram gerideydi ama ben yine de mama için hiç zorlamıyorum Elif’i. Hamileliğimde başlamıştım daha “olabildiğince çok emzireceğim, bol emzireceğim, uzun süre emzireceğim” diyip durmaya…Allah’ın izniyle sütüm kesilmediği sürece de emzirmek istiyorum.
Süt sağma meselesine gelince…Dediğim gibi kızım memeden başka bir şeyi kabul etmiyor. 5 aydır en fazla 5 kez süt sağmışımdır, elle sağıyorum, sağdığım zaman da ama çöpe gidiyor, Elif memeden başka bir şey sürdürmüyor ağzına. 
 
Aslında ben de endişeliyim çöpe gidecek olsa da sağmalıyım sütün daha da artması için diye… Çünkü Elif bazen göğsümü boşaltmadan uyuyakalıyor.
diyerek bir soruyla devam etmiş Esra Anne.  Sağmak sütü arttırmak için  önemli ama bebek eğer göğsü boşaltmadan uyuyakalıyorsa sağım yapılması mastiti önlemek için çok çok gerekli. Memedeki süt tam boşalmadığında kanal tıkanıklığı ve sonrasında mastite dönüşebiliyor. Özellikle emzirmenin ve sütün yoğun olduğu dönemlerde emzirmeden sonra kalan sütü sağmak gerekiyor.
 

Şu anki düzenimiz sabah7’den akşam 9’a kadar maksimum 3 saatte bir emzirme, 9-10 arası gece uykusuna yatınca da 4 saatte bir -yani sabaha kadar 2 kere emzirme…İçgüdülerimi sorarsanız her şey yolunda…Kızım mutlu bir bebek çok şükür…Ama tavsiyelere her zaman açığım tabii =)

Var mı Esra Anne’ye tavsiyesi olan?

Bol sütler, mutlu, huzurlu bebekler diliyorum tüm annelere…

Yorumlar

  • ocean spray
    22 Mayıs 2012
    reply

    Bence de içgüdüleriniz doğruyu söylüyor. Kiloya ben de hiç aldırış etmemiştim. Sağlıklı olduğu sürece, boyu da uzuyorsa yeterli besleniyor demektir bence. Kararlılığınız için tebrik ederim sizi. Bol sütlü günler 🙂

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.