Zeynep Gözübüyük

İlaç nedeniyle emzirmeye ara verince

Bugün sevgili Begüm Anne geçirdiği önemli bir rahatsızlık nedeniyle aldığı ilaçlar sebebiyle emzirmeye ara verince, oğlunu ek beslenme aparatıyla nasıl emzirmeye döndürdüğünü paylaşıyor.

Merhaba,
Bebeğimin doğduğu ilk gün öyle heyecanlanmıştım ki… Hemşireler yanıma oğlumu getirdi, ben yüzünü gözünü incelerken onu tanımaya çalışırken iki eliyle göğsümü tutup emmeye başladı, yıllardır açmış, susuz kalmış bir güvercin gibi… O duygu öyle farklıydı ki gözlerim bir anda dolmuştu, her anne bunu yaşamak ister. Sonrasında bebeğimin doymadığını düşünen doktorumuz aptamil önerdi, haklıydı bebeğim hep ağlıyordu süt ilk gün gelmesine rağmen yeterli değildi. Bebeğim emmeyi sevse de doyamadı.
Doğumdan on gün sonra tam da bebeğim sadece memeye geçmişken, geçirdiğim önemli bir rahatsızlık nedeniyle 10 gün ilaca bağımlı kaldım. Bebeğime süt veremiyordum. Çok ağladı oğlum. Bense ilaçlı sütü ağlaya ağlaya pompalayıp döküyordum. Cerrahpaşa’da gittiğim Prof. Dr. Naz Hanım benim noroloji doktorum, olaya bir anne gözüyle bakıp “çocuğuna yazık, neden her sabah ilaç içmeden önce bebeğini emzirmedin? Böylelikle seni unutmazdı” dedi. Ancak burda gittiğim bebek doktorum olaya bu yönden bakamamıştı.12 saatte bir alındığına göre emzirebilirdin diye uyardı ancak benim 9 günüm gitmişti.
Evet artık 10 gün geçmişti, ancak oğlum şimdi de mamayı istiyor, emmek ona zor geliyordu, süt az diye ağlıyordu. Birlikte banyo yaparak ve tekrar yorganın altına girerek ona emmeyi hatırlattım. Suda anne karnını hatırladığı için hatırlıyorlar.
Eşimle yöntemler ararken ‘biberona birşeyler taksak’ diye biz araştırırken böyle bir sistemin daha önce bulunmuş olduğunu netten öğrendik. Allahım bulandan razı olsun. Tabii ki önce bebeğiniz yadırgayabilir. Damağına silikon boru gelmesin buna dikkat edin. Pompa almak yerine bu sistemi temin edin, sütünüz bebeğiniz emdiği sürece kesilmeyecek, o yine göğsünüzü minik elleriyle tutup size baka baka karnını doyuracak. Hoşçakalın

Bu sistemi detaylarını da şöyle paylaşıyor:

Medela Ek Beslenme Sistemi (ek hemşirelik sistemi veya SNS olarak da bilinir) yutma güçlüğü çeken, yarık damaklı bebeklerde ya da sezeryanla doğum sonrası bir süre anne sütünün gelmemesi, az gelmesi, veya anne sütünün kesilmesi durumunda bebeği biberona alıştırmak istemeyen ve emzirme duygusunu yaşamak isteyen anneler için uzun süreli kullanım amacıyla üretilmiş tamamlayıcı beslenme sistemidir. Ayrıca bebeğini evlatlık edinen annelerin de emzirme duygusunu tadabilmesi amacı ile üretilmiştir.

SNS rahat boyun askısı sayesinde annenin boynuna asılı olan ve içerisinde bebeğin besininin olduğu bir kap, bu kaptan çıkan ve annenin göğüslerine bantlanmış 2 boru sisteminden oluşur. Bu küçük ve fark edilmeyecek kadar küçük borular sayesinde bebeğin beslenmesi sağlanır. Ayrıca bu sistemde sütün akış hızı ayarlanabilir. Borular bebeğin ağzına meme ucu ile verilir. Böylece anne ile bebek arasında güçlü bir duygusal bağ oluşmasını sağlar.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.