Zeynep Gözübüyük

Hamilelikte Nefes Terapisi

Bugün Bebo 18 haftalık oldu. Babycenter’a göre dolmalık biber kadar =) Henüz bir mercimek kadarken yani yaklaşık 8 haftalıkken sevgili Nevşah Fidan ile Hamilelikte Nefes Terapisi seansı yaptım. Bu deneyimi ne zamandır yazmak ve sizinle paylaşmak istiyordum. Bugüne kısmetmiş.

Nefes hayat demek. Doğru nefes sağlık demek. Bunları biliyoruz ama uyguluyor muyuz? Çok az. Nefes kapasitemizin en fazla %20’sini kullanıyoruz günlük hayatta. Bunu hem uzun seneler devam ettiğim yoga ve pilates derslerimde farketmiştim ve olabildiğince derin nefesler almaya gayret ediyordum. Sevgili Nevşah’ı da uzun zamandır takip ediyor, seanslarına, eğitimlerine katılmak istiyordum. Bebo’ya hamile kalınca hamilelere özel nefes terapisi seansını aldım. Nasıl bir seans olacağını bilmiyordum, “doğru nefes almayı öğreneceğim” diye düşünüyordum, o kadar. Nevşah’ın güler yüzüyle ve yumuşacık sesiyle rahatlayıp yattım önüne ve kendimi ona bıraktım. Dedim ya nasıl bir seans olduğunu bilmiyordum, o nedenle beklentisizce rahat bıraktım kendimi. Nefesim açıldıkça vücudum, zihnim uyuştu. Garip ama müthiş bir sarhoşluk hissi geldi. Harikaydı. Sanki bedenimde birikmiş olan tüm yorgunluk, stres de uçtu gitti. Nevşah da “nefes terapisinin 1 seansı yaklaşık 2 sene terapiste gitmiş kadar rahatlatır insanı” diyerek doğruladı bu hislerimi. Toksinleri de atmak için en iyi yollardan biriymiş nefes terapisi. Seanstan çıkınca bunu fazlasıyla fark ediyorsunuz zaten. Fazla detay vermeyeceğim, herkesin deneyimi farklı olabilir. Ama her hamileye mutlaka deneyimlemesini tavsiye ediyorum.

Detay anlatmamamın bir sebebi de bu seansın bir uzman tarafından yapılması gerektiği. Önce nefes terapisti nefesinizi açmalı ve sonrasında gösterdiği şekilde nefes egzersizlerini yapmalısınız.

Ben de seanstan beri her gün nefes egzersizlerime devam ediyorum. Sabahları uyandığımda ilk işim sevgili Nevşah’ın öğrettiği şekilde nefes alıp vermek. Nasıl enerjimi yükseltiyor! Sabahları çok acıkmış olarak uyandığım, ya da nefes yaptıktan sonra tekrar uyku istediğim günler oldu ve Nevşah’a bu durumu anlattım. Bana nefesten sonra sana vücudun uyu sinyalini veriyorsa demek ki uyumalısın dedi. Ama işlerimden ya da derslerimden ötürü uykuya devam edemeyeceğim günlerde gün içinde ya da gece uyku öncesi yapıyorum nefeslerimi.

Ben inanılmaz faydasını gördüm. Hücrelerime ve bebeğime daha çok oksijen taşıyorum. Daha sağlıklı, zinde ve enerjik hissediyorum. Evimiz yokuşta, yokuş yukarı çıkarken doğru nefesle çıkıyorum ve hiç yorulmuyorum, nefes nefese kalmıyorum. Gün içinde aklıma geldikçe, devam eden bir egzersiz şeklinde değil de aralıksız nefes almaya gayret ediyorum. Bir ay içinde ikinci seansımı alacağım. Nevşah hamilelik boyunca iki seansla nefesimin tamamen açılacağını söyledi. Herkeste durum farklı olabilir. Doğumdan sonra Mucize Kursu’na gidip nefes konusunda daha deneyimlenmek istiyorum.  Siz de ilgilenirseniz özel seansları ve eğitimlerini sitesinden inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı ve bol nefesli günler =)

Sevgiler,

Zeynep

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.