Zeynep Gözübüyük

Boyatmalı mı Boyatmamalı mı?

Saçlarımın doğal rengi açık kumral. Üniversite dönemine kadar yazları 3 ay Çeşme’de kaldığım için güneşten doğal röfleli olurdu. Üniversitenin son yıllarında stajdı, seyahatti derken saçlar koyulaştı. Ben de sarıya alışmışım, hafiften uçlarına balyajla başladım. Sarı saç bende öyle bir bağımlılık yapmış ki o balyaj git gide arttı ve bir bakmışım sapsarı civciv olmuşum. 4-5 ayda bir boyattığım için zamanla akıp doğal bebek sarısına dönmesini bekliyorum, dip boya da yaptırmıyorum. Yaz aylarında kendi kendine açıldığı için zamanı gelmiş olsa da boyatmıyorum. Bu yaz da Bebo’ya hamile kaldığım için boya işini bugüne kadar rafa kaldırmıştım. 16.hafta kontrolümüzde doktorum röfleye onay verdi. “Diplerine değmiyor, yaptırabilirsin” dedi. Ama benim aklım karışık. Diplere değmese de zararı olur mu diye düşünmeden edemiyorum. Bir kez yaptırmam beni 6-7 ay götürür, yani 1 kez yaptıracağım hamilelik boyunca. Orada 5-6 saat boya kokusuyla durmak bile huzursuz ediyor beni ama saçlarımın durumu da pek iç açıcı değil. Uzadı, şekilsizleşti. Kestirmem lazım. Kestirirsem sarılar tamamen gidecek, kumral olmaya hazır mıyım bilmiyorum =) Kendimi beğenmem ve halimden mutlu olmam da önemli gibi geliyor. Hamileyken kestirme konusunda batıl inançlara inanmıyorum bu arada. Ne yapsam, kararsızım, boyatsam mı? Dibine değmese de zarar verir mi Bebo’ya?

Bu arada saçlarım uzadı, şekilsizleşti ama bir sağlıklı bir sağlıklı. Tabii boya aktı, doğal haline geldi. Saçlarımı her gün yıkarım, ince telli yapısı nedeniyle çabuk kirlenir. Her şampuanı kabul eder saçlarım, en pahalısından en ucuzuna denedim, fazla fark olmadı. Hamileyken de şampuanım bitmişti, dolapta Johnson’s Baby’nin bilgilendirme toplantısında hediye ettiği bebek şampuanı vardı. Hamileyken bebek şampuanı kullanma fikri de hoşuma gitti, denedim. Bir gün, iki gün, saçlarım ipek. Ellerimin arasından akıyor resmen. Allah Allah, hamilelikten mi, aldığım vitaminlerden mi dedim ama değil. Bittikten sonra Parabensiz başka bir şampuana geçtim, ı-ıh, bebek şampuanının etkisi çok farklıydı. Yine Johnson’s Baby’ye döneceğim, bebek saçı gibi olsun yine saçlarım =)

Bu arada yeri gelmişken önemli bir bilgi aktarayım, Johnson’s Baby Şampuan’da bulunmayan ve anne babaların ürün etiketlerinde dikkat etmesi gereken alerjenler şunlarmış:

· Amyl – cinnamic alcohol, Anisyl alcohol, Benzyl  salicylate, Benzyl alcohol, Benzyl benzoate, Benzyl cinnamate, Cinnamic alcohol, Cinnamic aldehyde, Citral, Citronellol, Coumarin, Eugenol, Farnesol, Geraniol, HMPCC, Hydroxycitronellal, Isoeugenol, Lilial, Limonene, Linalool, Methylheptin carbonate, Oak moss abs, Tree moss abs, α- Amyl –cinnamic aldehyde, α- Hexyl – cinnamic aldehyde,  γ-Methylionon. Bebeğinize şampuan seçerken bu maddelerin olmamasına dikkat.

Evet, röfle konusunda düşüncelerinizi bekliyorum. Kesime ona göre karar vereceğim =)

Sevgiler,

Zeynep

Yorumlar

 • ben derim ki
  ne kestir ne boyat
  risk alma
  ben
  2 hamileliğimde de öyle yaptım

  • zeynepgoz
   3 Aralık 2012
   reply

   Cuma gunu kestirdim ama pek begendim az da olsa boyatmama gerek kalmadi =) sevgiler…

 • dilek
  26 Kasım 2012
  reply

  ben ilk hamileliğimde kestirdim ama boya röfle yaptırmadım… ikinci hamilelik boyunca kuaför ne unuttum 🙂 bebeğim 3 aylık oluyor bende röfle yaptıracağım dibe değmiyor ve uzun süre dayanıyor diye.ama doğum sonrası iki çocuk kalan kilolar bir değişiklik yapmalıyım diyerekten böyle düşünüyorum… belki değişiklik için saçını kesitebilrisin( hormonlar nedeniyle pişman olmayacaksan;) ve röfle yaptırmayıp bir dönem değişik olsun diye doğal halini kullanabilitrsin doğumdan sonra çünkü değiişiklik isteyeceksin bir nebze….
  şampuan konusunda verdiğin bilgiler için teşekkürler ayrıca…

  • zeynepgoz
   3 Aralık 2012
   reply

   Dilek ben de yorumun icin tesekkur ederim, karar verene kadar cevap yazmadim, cuma gunu gittim ve kestirdim, pek begendim kendinden balyajlı gibi oldu ben de hic boya isine girmedim. Bir sure dogal kullanalim, yaza kadar dişimi sıkarsam zaten güneşten kendi kendine açılıyor. Sevgiler =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.