Zeynep Gözübüyük

Hamile Yogası

Zeynep’le Hamile Yogası

İçinizde gün be gün büyüyen bebeğinizle değişen vücudunuza esneklik kazandırmak, derin nefelerinizle bebeğinizin aldığı oksijen miktarını arttırmak, ağrısız, krampsız bir hamilelik  ve doğum  için hamile yogası keyfini mutlaka yaşamalısınız.

Neden Hamile Yogası yapmalısınız?

 • Sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik geçirmek
 • Büyüyen bebeğinizle değişen vücudunuza esneklik kazandırmak, ağrısız, krampsız bir bedene sahip olmak
 • Egzersizlerle kan dolaşımınızı artırarak bebeğinizin daha iyi beslenmesini ve gelişmesini sağlamak
 • Nefes farkındalığıyla bebeğinize ve kendinize daha çok oksijen taşımak
 • Derin gevşeme ile ruhsal olarak rahatlamak ve tüm kaslarınızın dinlenmesini sağlamak
 • Meditasyonlar sayesinde bebeğinizle duygusal bağınızı kuvvetlendirmek, korku ve endişelerinizi gidermek

Hamile yogasının normal doğuma katkıları:

 • Normal doğumda başrol oynayan nefesleri öğrenmek
 • Bedeninizi esneterek doğuma hazırlamak
 • Kaslarınızın ve eklemlerinizin farkında olmayı ve onları yönetmeyi öğrenmek
 • Derin gevşemeyi öğrenerek doğum esnasında rahatlamak ve kendinizi akışa bırakmayı bilmek

Sadece kendinize ve bebeğinize ayıracağınız bu saatler hem bedeninize, hem ruhunuza hem de bebeğinize çok iyi gelecek. İster normal ister sezeryan doğum planlayın, hamile yogasını sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek için mutlaka yapmalısınız.

Hangi hafta başlanmalı?
Hamile Yogası hamileliğin tüm dönemleri için uygundur. Her 3 trimester için belirlenmiş hareketlere uyulur ise ilk haftalardan itibaren hamile yogası yapılabilir. Hamileliğinizden önce spor, yoga, pilates yapıyorduysanız doktorunuza danışarak ilk haftalardan itibaren başlayabilirsiniz. Aksi takdirde 12.haftadan itibaren başlamanız daha uygun olur.
Haftada 2 gün 60 dakika yapılan hamile yogası hamilelikte çok olumlu faydalar sağlar.

Ne zaman bırakılmalı?
Hamileliğin son gününe kadar eğitmen eşliğinde, 3.trimester’e ait hareketlerle hamile yogası yapılabilir. Hatta doğum başladığında bile eğitmen ile yapılan yoga veya doula ile yapılan egzersizler hem doğuma harika bir başlangıç hem de salgılanan oksitosin hormonu ve yapılan rahatlatıcı ve esneten hareketler sebebiyle normal doğum sürecine harika bir destek sağlar.

Nelere dikkat etmelisiniz?
* Katılım öncesi doktorunuzdan onay almaya
* Derslere düzenli katılmaya
* Bedeninizi dinleyip sınırlarınızı belirlemeye ve hareketleri kendi bedeninize uygun şekilde yapmaya dikkat etmelisiniz.

Ders Programı

Derslerime katılamıyorsanız Parents Dergisi Youtube kanalında Philips Avent desteğiyle yayınladığımız Zeynep’le Hamile Yogası videolarımı izleyerek de benimle birlikte yoga yapabilirsiniz.

Yorumlar

 • Melekkayakoc
  8 Haziran 2016
  reply

  Bir arkadaşımın tavsiyesiyle tanıdım sizi, ne de iyi etmişim:) 12 haftalık hamileydim. İlk dersten çıktığımda kendimi inanılmaz huzurlu ve mutlu hissettim hemen ben de başka hamile bi arkadaşıma tavsiye ettim:) Çalıştığım için haftasonu dersine katılabildim ancak haftaiçi 2 kez de akşamları evde yapmaya çalıştım. Yoga, hamileliğim boyunca enerjik ve pozitif hissetmemi sağladı. Zeynep Hocam, her hamile için bir nimetsiniz bence. Huzurlu,güzel bir hamilelik geçirmek isteyen herkes sizi takip etmeli. Paylaşımlarınız ve desteğiniz için çok teşekkürler, iyiki varsınız. Sevgiler…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.