Zeynep Gözübüyük

Emzirmek isteyen anneler asla vazgeçmesinler

Bugün süt sağma deneyimleri sevgili Müge Anne’den geliyor:

Kendi deneyimlerimi ve arkadaşlarımın yaşadıklarından aklımdan kalanları paylaşmak isterim. Öncelikle ikiz annesiyim yani aslında hem emzirdim hem mama verdim. Sadece emzirerek de bence beslenebilir ikizler. Ben yapamadım, belki tecrübesizlik, belki erken mama vermek, belki olmayacaktı bilmiyorum. Bebeklerimden biri emmeye çok hevesli iken mamaya önem vermemizin ardından emmeyi bıraktı ve tam tekrar emmeye başlamışken ben işe başladım ve en son işe başladığım gün emdi…

Evde ya da işyerinde sağma deneyimlerin nasıldı?

Ben 6. ay işe başladığımda zaten aylardır evde süt sağıyordum. Ama evdeki yoğunluk, yorgunluk derken günde 1-2 kere anca sağıyordum ve çıkan süt miktarı çok azdı. Günlük toplamda sanırım 150 ml civarıydı sütüm.
Doğumdan başlarsak hastanede hastane tipi pompa ile sütümü arttırmaya çalıştım. Eve geldikten sonra hemen elektrikli bir pompa edindim. Eve gelen bakım hemşiresinin tavsiyesi ile bebekleri emzirdikten sonra kalan sütü her zaman sağmamı tavsiye etmişti. Ben kurallara çok uyamadım ama eğer sütünüzün artmasını istiyorsanız bu çok önemli. Yani önce emzirme ve sonra sağma. Böylece gögüslere daha fazla süt üretmeleri gerektiği sinyalini veriyorsunuz. 
Aldığım makinanın gücünü az bulduğum için bir hastane tipi pompa kiraladım 1 aylık. Bunu da çok disiplinli kullanamadım ama aslında bu tip pompalar sütü az olan anneler için çok uygun çünkü çekiş güçleri çok farklı. Eğer bebeğiniz az emiyor veya hiç emmiyorsa bu tip bir pompa kiralamanızı tavsiye ederim.

Nasıl /neyin içinde sakladın?

Saklamak için gene aynı markaların saklama kaplarını kullandım. Yalnız hali hazırda dolapta bulunan soğuk sütün üstüne yeni sağılan vücut sıcaklığındaki sütü eklememek gerekiyor.
6 ay boyunca bir kızım memeyi bırakmışken diğeri beni emmeye devam etti. Gerçi şu anda 22 aylık ve hala emiyor. Ve hala süt çıkıyor… Keşke ilk zamanlar sağma işlemine daha fazla önem verseydim diyorum ben de.

İşte kaç saatte bir sağdın?

6.ayda işe girdiğimde zaten sütüm az olduğu için günde 1 kere sağmamım yeteceğini düşündüm ve sadece öğlenleri sağdım. Ama emme sıklığı da düştüğü için 1 aya kalmadan zaten sütüm azalmıştı ve ben de sağmayı bıraktım maalesef. Emziren diğer arkadaşım ise günde sanırım en az 2-3 kere sağım yapıyor ve şirketteki buzdolabında özel saklama kaplarında saklıyor, akşam da eve kendi çantasında götürüyordu.

Nerede sağdın?

İşyerinde toplantı odalarında veya arşiv odalarında sağma işlemini yaptım. Yalnız bir gün neyse ki kadın olan bir müdürümüz beni sağarken görünce benim sağma hevesim iyice kaçtı =) Ben kapıyı kilitledim sanarken meğer kilitlememişim.
 
Şimdi komik anılar da olmuyor değil. Mesela benim müdürüm kendi sütünü sağıp sakladığı birgün bir erkek çalışan kahvesine süt ararken yanlışlıkla onun sütünü kullanmış. Hatta sütü kahvesine katınca süt kesilmiş, o da acaba süt bozuk muydu demiş ama gene de içmiş! tabii herkesin yüzü buruşuyor bunu dinlerken o ayrı =)
Bir arkadaşım da inanılmaz çok sütüm vardı diye anlatıyor. Buzluk ağzına kadar süt dolu iken bir elektrik kesintisi sırasında tüm sütler erimiş ve o da atmak zorunda kalmış, çok üzülmüş bu duruma e haliyle!

Kendini nasıl motive ettin?

Sağarken motive olmak için sanırım insan bebeğini düşünüyor. Bu konuda gene eve gelen hemşiremiz bazı annelerin bebeğinin fotoğrafına baktığını söylemişti.
 
Bir de dondurulan sütlerin siz işteyken kullanılması var, bu konuda bilinen yöntem tabii ki ben-mari usulü ile sütün ısıtılması ve bu şekilde bebeğe uygun biberon ve emziği ile verilmesi. Anne sütü için cam biberon önerilmiyor diye biliyorum. Ben BPA içermeyen plastik biberonları kullanmıştım ama mama verirken cam biberon kullanıyordum. Bir önemli nokta da buzdolabı sıcaklığın +4 derce civarında olması. Bir de dolabın kapağına değil de mümkünse iç gözlerinde muhafaza etmek önemli, yani eğer ki sütü hemen freezer bölümüne koymuyorsanız.
 
Emzirmek isteyen tüm annelere kolay gelsin, asla vazgeçmesinler, bu bir nimet ve emzirmek bebekle inanılmaz bir bağ kurulmasını sağlıyor. Sütüm az diyip benim gibi kolayca vazgeçmesinler. İkizleri bile sadece meme ile daha uzun süre besleyebilen anneler var. Önemli olan inanmak, pozitif olmak, dinlenmek ve doğru beslenmek =) Öncelik daima emzirmekte olmalı, ememeyen bebek durumunda ise emzirme ardındna mutlaka sağarak beyne daha çoook daha çoook sinyali verilmeli =)
Bol sütlü günler,
 
Sevgiler,
 
Müge

Yorumlar

 • mukadder
  21 Eylül 2013
  reply

  Slm ben daha bir haftalık hamileyim bebeğim bir ay erken doğdu ve emme gücü zayif sütum gelmeye başladı fakat ne sıklıkla sagacagimi bilmiyorum ne tavsiye edersin

 • mukadder
  21 Eylül 2013
  reply

  Slm ben daha bir haftalık hamileyim bebeğim bir ay erken doğdu ve emme gücü zayif sütum gelmeye başladı fakat ne sıklıkla sagacagimi bilmiyorum ne tavsiye edersin

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.