Zeynep Gözübüyük

Emzirme hikayemiz – 2

İlk 10 gün emziremediğimi, hep sağıp verdiğimi yazdım dün. Ama her gün dua ettim. Umarım biberona alışıp memeyi reddetmez diye. Geçtiğimiz 3 yıl boyunca annelere destek vermeye çalıştığım emzirmenin keyfini kendim yaşayamazsam diye korktum. Aynı benim gibi erken doğum yapan arkadaşlarımla konuştum. Onların bebekleri alışmamıştı ve memeyi bir süre sonra almıştı. Her biberon verişimde Ayşe”benim güzel kızım, çenen güçlensin güzel güzel emersin” diye konuştum hep. Doktoruna emzik versem çenesi güçlenip memeyi alır mı diye sorduğumda, gerek yok, biberon alıyor, onunla yeterince güclenir demişti. Açıkçası ben de biberonu bırakıp memeye iyice alışınca emzik denemek istiyordum. 10.günden sonra sarılığımız iyice düşüşe geçince yavaş yavaş meme denemelerini artırdım. Çekişi çok kuvvetsiz olduğu için göğsümün ucu çıkamıyordu, dolayısıyla Ayşe de kavrayamıyordu. Philips Avent’in Niplette isimli göğüs ucu çıkartıcı ürününü denedim. İçe dönük göğüs uçları için yapılmış bende öyle bir durum yoktu ama belki daha çıkık olursa minik ağzıyla daha rahat kavrar dedim. Ve işe yaradı. Bir gece boyunca göğsümde tutuyordum. Sabaha iyice çıkmış oluyordu. Fakat Ayşe yine de çok kısa süre çekebildiği için yine düzleşiyordu. Birkaç gün böyle devam ettik, birkaç dakika meme sonra biberon.
Annem 20 gün yanımdaydı, sürekli biberon yıkama ve steril etme halindeydi. Mutfakta sürekli bir faaliyet =) Sterilizatör olarak da Avent kullandım, büyük boyunu, iki kat olduğu için pompanın tüm aparatlarını ve biberonları aldı, çok kullanışlı.
Annemin gidişi yaklaşırken Ayşe de yavaş yavaş toparlanıyordu. Bir gün yine biberon verirken Avent’in silikon göğüs uçlarını hatırladım, doğumdan önce Ceylancım vermişti, kullanmasına gerek kalmamış, bana devretmişti. Lohusa kafası işte, ancak aklıma geldi. Doğum çantası hazırlayabilseydim içine mutlaka atacaktım halbuki. Ama aniden olduğu için eve gelince de kafamı uzun süre toparlayamadım. Neyse, silikon uçları bir deneyeyim dedim. Ayşe daha uzun memede kaldı. Ama çabuk yoruldu, yine biberonla takviye yaptım. Annemin gideceği gün yani 20.gün artık sadece silikon uçlarla emiyordu. Biberon sadece yedek olarak buzdolabında duruyordu. Olur da gece uyanınca emmek istemezse diye. Ama çok şükür gerek kalmadı. Her gün inandım, her gün dua ettim, Ayşe’yle konuştum ve sonunda silikon uçla da olsa emzirmeye başladım. Eğer emmeseydi de dünyanın sonu değildi. Ama hem emzirmek bebekle çok güzel bir bütünlük, hem de sağıp biberonla vermek çok daha meşakkatli. Silikon ucu da yaklaşık 10 gün kullandık ve sonra tamamen başbaşa kaldık. Emzirmek gerçekten çok güzelmiş, insan emzirememe durumunu yaşayınca değerini daha da biliyor, şükrediyormuş.
Siz de ilk günlerde bunları yaşarsanız inancınızı kaybetmeden her gün deneyin, bebeğiniz emmese de memede tutun, konuşun, farklı emzirme pozisyonları, benim gibi yardımcı emzirme aksesuarları deneyin. Yine de olmazsa üzülmeyin, sütünüz mutsuzluktan etkilenmesin. Bol bol sağıp bebeğinizi gözlerinin içine baka baka, aynı emziriyormuş gibi besleyin. Sağma tempom bir sonraki yazıda.
Tüm annelere bol sütler, keyifli emzirmeler…
Zeynep

Yorumlar

 • nilidila
  17 Temmuz 2013
  reply

  Canım benim, sütün bol olsun boncuk Ayşecik doya doya içsin inşallah…

  • leileo_zeynep
   17 Temmuz 2013
   reply

   Canımsın çok teşekkür ederim, aynı dileklerim senin için, kuzuna sağlıkla kavuş ve keyifle bol sütle misler gibi emzir ❤

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.