Zeynep Gözübüyük

Emzirme hikayemiz – 1

Doğum hikayemizden sonra nihayet emzirme hikayemizi de yazmaya fırsat bulabildim.
Doğumdan sonra hemen sütümün geleceğine inandım hep, aksini hiç düşünmedim. En önemlisi bu bence, inanmak ve bedenine güvenmek.
Ayşe doğar doğmaz göğsüme koymama ve memeye yaklaştırmama rağmen hiç emmek istemedi. Tok doğmuş yavru =) Birkaç saat sonra tekrar denedik hemşireyle. Bu kez aldı, birkaç kez çekti. Duygulandım çok. Bunca zamandır annelere destek olmaya çalışırken bu hissi çok merak ediyor, hasretle bekliyordum. Nihayet yaşadım ve şükrettim…
Ama doğumdan sonra aklım uçtu desem yeridir. Emzirmeyle ilgili bildiğim her şeyi unuttum. Şükür ki yanımda Esra’cığım vardı. Hatırlattı herşeyi. “Ben de böyle olmuştum, aklım gitmişti” dedi. Bol bol güldük. İlk emzirmede moral çok önemli. Terzi kendi söküğünü dikemez, aklım bebeğe kaçtı, lohusa kafası, beynimin tamamını Ayşe’ye verdim diye diye güldük. Gülmek de sütü artırıyor, doğumdan sonra hep sizi güldürecek insanlar olsun etrafınızda. Moral versinler. Doğumdan önce söyleyin, endişeli gözlerle “emiyor mu? Süt geldi mi? “Çocuk aç” demesinler. Yeni anneye yapabilecek en büyük kötülük kendisinden emin olmamasına, güvenini kaybetmesine neden olan bu sorular ve endişeyle bakan ve sorgulayan gözler.
Doğumdan sonra hastanede yaklaşık 24 saat kaldık. Ayşe az az emdi. Eve döndüğümüzde ilk yaptığım şey güzel bir duş alıp pompayı salonun baş köşesine yerleştirmekti.
Ayşe’yi birkaç emzirmede gözlemledim. Memeyi alamıyor, yeterli derecede ememiyordu. Sarılığının geçmesi için ilk hafta en az 3 saatte bir 30-40 cc süt alması gerekiyordu. Ben bu kadar ememediğine emindim. 5 hafta erken doğduğu ve sarılık nedeniyle hep halsiz ve uykulu olduğu için ememiyordu. Ağzı da göğüs ucuma göre çok küçüktü. Ememediği için göğüs ucum da çıkamamış, dümdüz kalmıştı. Sağıp biberonla vermeye karar verdim.
3 saatte bir düzenli olarak sağdım. Hem Ayşe düzgün besleniyor hem de ben sağarak sütümü artırıyordum. Göğüs uçlarıma Lansinoh sürerek sağdım hep, acımadı hiç. Bebeğin ilk zamanlarda düzgün kavrayamamasından ve meme ucunun hassasiyetinden dolayı olan yaralar da olmadı. Doğumdan önceki 4 hafta yapmayı planlayıp yapamadığım E vitamini kapsülü sürme işini de doğumdan sonraki ilk 4 hafta yaptım. Evicap marka kullandım. Her akşam banyo sonrası 1 kapsülü 2 meme ucuna bölerek sürdüm. Hassas göğüs derisini çok kuvvetlendirdi.
Pompa olarak Avent Natural serisinin yeni pompasını kullandım. Çok memnun kaldım. Çekim gücü çok iyi. Ayrıca sağarken öne eğilmeye yani kambur durmaya gerek yok. Dik de dursanız çok güzel akıyor. Başka marka pompalar da denedim, tavsiye ederim Avent Natural’ın performansı çok çok iyi.
Aynı serinin biberonları da var, anne memesine en yakın formda. Ayşe’yi sağdığım sütle beslerken hem Avent Natural serisini hem de Dr.Browns’un biberonlarını kullandım. Her ikisinden de çok memnun kaldım. İçerken hava yutmadığı için gaz olmadı.
İlk 10 gün böyle geçti. Sarılığımız bitene kadar. Her gün 3-4 kez memeye koyup koklattım, emzirmeyi denedim, emmese de kokusunu alsın dedim. 10 günden sonra emzirmeye alıştırma dönemine geçtik. O da bir sonraki yazıda.
Sevgiler, bol sütler
Zeynep

Yorumlar

 • Banu
  16 Temmuz 2013
  reply

  Merhaba

  Ben de 19 gun once dogum yaptim. Emzirme konusunda gogus uclarindaki yara ve aci dolayisi ile sikinti cektim ama asil sorun sarilik dolayisi ile cok iyi beslemem gerekmesi ve emzirdigimde ne kadar beslendiginden emin olamamamdi. Bu yuzden sagarak vermeyi tercih ettim. Boylece gunluk kac cc sut verdigimden emin olabildim. Bu sayede 1 haftada 200gr almamiz gerekirken 400 gr almayi basardik. Philips Avent marka sut sagma makinesini kesinlikle tavsiye ederim. Dr brown biberonu da ayni sekilde. Oglum dusuk kilolu dogdugundan mama takviyesi de yapiyoruz. Aptamil devam sutu ilk 15 gun kullandik ama 15. Gunde baslayan gaz problemi yuzunden aptamik conformil kullanmaya basladik. Simdilik bu kadar 🙂

  • leileo_zeynep
   17 Temmuz 2013
   reply

   Paylaşımın için teşekkür ederim, sağlıkla büyüsün oğluşun, sana da bol sütler dilerim ❤

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.