Zeynep Gözübüyük

Emzirme anneyle bebeğin dansıdır

Bebeğinizi dünyaya getirmeye hazırlanırken emzirme konusunu ilk araştırılacak ve öğrenilecekler listenize mutlaka almanız emzirmeye sağlıklı bir başlangıç yapmak ve güzel bir ritm yakalamak için çok önemli. Doğumdan sonra öğrenmek geç olabilir. Doğum öncesinde beyninizi ve vücudunuzu emzirmeye hazırlarsanız çok daha rahat ve kolay bir emzirme süreci geçirirsiniz. Bu noktada size doktorunuzun önerileri, kitaplar, internet, DVD’ler, bloglar ve çevrenizdeki annelerin deneyimleri yardımcı olabilir. Doğuma hazırlanırken doktorunuz kadın doğum uzmanı, doğumdan sonra ise bebeğiniz için gittiğiniz ise çocuk doktorunuz oluyor. Çocuk doktorunuz emzirme konusunda size destek olursa şanslısınız. Tam kadın doğum ve çocuk doktoru geçişi arasındaki dönemde başlayan emzirme ise yeni doğan hemşirelerinin ve emzirme danışmanlarının desteğiyle gerçekleşiyor. Bugün, yaklaşık 20 yıldır bu dönemde birebir emek veren, bu işe gönül vermiş Emzirme Danışmanı Sevgili Beyhan Numan‘la mini bir söyleşi yaptım. Hayalinizde canlandırın, karşınızda çok sakin, pozitif enerjili, gülümseyen biri var, gözleri parlıyor, ve size huzur veriyor. Anne ve yeni doğan bebekleri çok iyi tanıyor, ihtiyaçlarını anlıyor, onların ilişki ritmini bulmak, kendi tabiriyle dans ettirmek ise en büyük isteği.

“Emzirme Danışmanı’na neden ve ne zaman ihtiyacım olur?” derseniz, şöyle özetlenebilir. Emzirme danışmanı ile doğum öncesinde emzirme eğitimi alarak tanışabilirsiniz, ki bu doğuma hazırlık kadar önemli. Danışmanınız hastaneden  taburcu olmadan başarılı emzirmenin oturtulması ve devam ettirebilmesi konusunda yanınızda oluyor. Eve geldikten sonra da emzirme ile ilgili sorularda  telefon ile destek almaya devam edebiliyorsunuz. Telefonla çözülemeyen  sorunlar için ise ev ziyaretleri ile size emzirme desteği vermeye devam ediyor. 

Ve ben soruyorum, sevgili Beyhan cevaplıyor:

Yeni doğum yapan anneler ancak emzirirken sorun yaşadıklarında yana yakıla emzirme desteği arıyor. Sence anne adayı ya da yeni bir anne sana ne zaman başvurmalı, bu danışmanlığın ideal zamanı nedir?
Bence anne adayları doğumlarına 3-4 hafta kala bir emzirme danışmanı ile görüşmeliler ki emzirme seyrinin nasıl olduğunu, neler yapılması gerektiğini öğrensinler. Ayrıca doğumdan önce emzirme eğitimi almalılar.

Emzirme sorunu yaşayan anne ve bebeklere “dans ritimlerini kaybetmişler” tabirini kullanıyorsun. Ne kadar yumuşak ve doğal bir tabir, benim çok hoşuma gidiyor… Bu ritmi nasıl yakalıyorsunuz, biraz bu süreçten bahseder misin? Bir seans nasıl geçiyor?
Evet ben emzirmeyi dansa benzetiyorum. Nasıl dans iki kişi ile oluyorsa emzirme de aynı şekilde anne ve bebek arasında bir dans. Burada benim görevim ise ritmi tekrar rayına oturtmak. Bu teori veya pratik olarak değişebiliyor… Yani sohbet şeklinde veya uygulamalı olarak…Bu seanslarım duruma göre değişiyor Zeynep’ciğim. Diyelim ki annenin meme uçları yara olmuş, emzirme gözlemleniyor, memeyi kavrama pozisyonları anneye anlatılıyor ve gösteriliyor, bebekle birlikte bu bir dans seansı =) Bebekten bebeğe ve anneye göre değişiyor. En fazla 3 saat alıyor. Bu örnek dans sorunu için, diğerlerinde ise olay daha farklı olabiliyor. Bu emzirmenin sorununa göre değişiyor, seans sonrası anne ile sürekli iletişim halinde oluyoruz  genelde ve sorun 1 seansta halloluyor.

Anne ve bebeğin emzirme sorunları çözüldü, dans ritimleri geri geldi, sonrasında takip süreci ya da annelerin seninle iletişimi nasıl oluyor?

Güzel bir soru. Kimisi ile sıkı arkadaş oluyoruz, kimi ile ritm oturduktan sonra telefonla görüşüyoruz, sonrasında  bir görüşmediğimiz de oluyor…Önemli olan anne ve bebek dans ritminin oturmasını görmem… Hayatlarının en güzel dansını geçirdiklerini görüyorum, bundan daha güzeli ne olabilir ki? Ve biliyorum ki ben her zaman kapılarının bir köşeşindeyim.
 
Sence “ideal emzirme süresi” nedir?
İdeal  diye birşey yok. Dünya  sağlık örgütü 2 yaşına kadar diyor, ben de destekliyorum süt olduğu sürece emzirin diyorum. 0-6 ay sadece anne sütü, sonrasına anne sütü ve ek gıdalar birlikte gitmeli. Emzirmenin yaşı yoktur =) Sizce var mıdır?

Çok deneyimli bir emzirme danışmanı olarak yeni annelere altın tavsiyelerin neler olur?

Altın tavsiyem danstan keyif alsınlar ve kulaklarını kapasınlar. Dinlensinler, bol sıvı alsınlar ve stresden uzak kalsınlar… 

Emzirme Danışmanı Beyhan Numan’dan destek almak isterseniz internet sitesi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Harika danslarla dolu bol sütlü günler =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.