Zeynep Gözübüyük

Doğuma Yaklaşırken

Bugün kontrolümüz vardı. 32 artı 4 günde Bebo güzel güzel büyümüş, 2 kilo 140 gram olmuş. Kafası aşağıda. Omurgası karnımdan destek alıyor. Ayaklar sağ kaburgamda. Zaten 3 haftadır öne doğru eğilirken acıyor. “Sen gel, ben de o kaburgalarıma basan ayakları yemezsem” diye konuşup duruyordum. Ki canlı canlı gördüm topuğuyla tam kemiğimin oraya bastığını. Popo da sola dayalı, doktorlar sola yatmayı  önerse de ve yoga eğitiminde ben de o şekilde öğrenmiş olsam da – ana toplar damar Vena Cava’ya baskı yapıp kan akışını etkilememesi için- ben mümkün değil yatamıyorum, kıpır kıpır rahatsız olur gibi itiyor. Ben de mecbur sağa yatıyorum. Doktorum nerede rahatsanız oraya yatın dedi, o nedenle içim rahat. Kontrolde her şey normal, çok şükür dedik ve geçtik doktorun ofisine.

Cumartesi-Pazar günü gittiğimiz doğum eğitimini heyecanla anlatmaya başladık. Benim için daha önceden parça parça bildiğim detayların kafamda netleşmesini sağladığı için çok verimli oldu eğitim. Ama özellikle Murat için çok faydası oldu. Bakış açısını çok değiştirdi. Normal doğum, doğal doğum, sezeryan çok farketmiyordu onun için. Anne ve bebek sağlıklı olsun gerisi önemli değildi. Benim için de her zaman o önemli. Kursta da müdahaleler konusunda grup çalışmasını yaparken her şeyden vazgeçebiliriz, ödün verebiliriz ama “sağlıklı anne sağlıklı bebek” en önemlisi ve sadece ondan vazgeçmeyiz diye bir sonuçla bitirdik. Ama şimdi Murat’ın da önceliği anne ve bebek sağlıklı ve her şey yolunda ise olabildiğince doğal olması yönünde. Minimum müdahale olsun, bebekle ilk buluşma ve sonrasında isteklerimizi belirleyelim ve doktorumuzla, hastaneyle paylaşalım düşünceleriyle çıktık eğitimden. Benim için de ikimizin aynı düşüncede olması çok önemliydi. O da doğumun bir parçası olsun istiyordum çünkü. Hem kendimi en güvenli ve rahat hissettiğim yer onun yanı olduğu için hem de babayla bebeğin bağlanmasında ilk buluşmanın önemini bildiğim için. O ise doğuma girip girmeyeceğinden bile emin değildi. Şimdi öncelikle her şey yolunda ve normal seyrinde gitmesini diliyoruz ve bebeğimizi birlikte karşılamaya hazırız. Çok etkilendiğimiz bir bölüm oldu, babanın bebeği ilk kucaklarken yarı çıplak olması, bebeğin ona bakışları, konuşmaları, eğitimden sonra Murat’ın da o bölümden çok etkilendiğini farkettim. O sahneyi anlatırken Nur şu detayı da verdi. Bebekler sadece anne-babalarının taşıdığı mikroplara karşı bağışıklık kazanmış şekilde doğuyorlarmış. O nedenle ilk doğduklarında anne ve babanın çıplak kucağı hastanenin en steril köşesinden bile daha sağlıklıymış. Doğanın döngüsü nasıl bir mucizelere sahip demeden edemiyor insan.

Doktorum çok pozitif bir insan. Bana çok güzel bir enerji veriyor. Geçen kontrolde her şey yolunda giderse minimum müdahale ile doğum yapmak istiyorum deyince “nasıl istersen öyle olacak” diye bana destek olmuştu. Bu kontrolde Murat’ın da eğitime katıldığını ve bana olan desteğini görünce çok memnun oldu. Suni sancı ve epidural istemediğimi belirtmiştim. Onlara zaten yorum yapmadı. Epizyotomi için “gerekli görmediğim sürece yapmam, ama yırtık olacağını hissedersem kontrollü bir şekilde yapmayı tercih ederim” dedi. Ben de o günü yaşamadan çok ısrarcı bir yaklaşımda değilim. Bebeğim sağlıkla doğsun en önemlisi o. Doktoruma da güveniyorum. Benim isteklerime saygı duyuyor. “Nasıl istersen” diyor. Bundan sonrası o günü yaşamaya kalıyor. “Doulam da var” dedim, ona da memnun oldu. “Destekçimiz çok desene” dedi. Şimdilik minimum müdahale ile normal doğum yolundayız. Hayırlısı =) Ama doktorum gerekli görürse sezeryan da olabilirim. Ben kendimi hazırlayayım da, sonrasında “keşke normal doğum hakkında biraz daha bilseydim, belki kendim bazı şeyleri kontrol edebilir, süreci değiştirebilirdim” diye hayıflanmayayım. Hayatımda bir kez ameliyat oldum. Tiroid bezimin bir kısmı alındı. İlk doktorumun yanında 5 dakika kaldım. Test sonuçlarına baktı, “15 gün sonra ameliyat randevusu al” dedi. Ben de ağlayarak çıktım yanından. Tiroid nedir, neden bozulur, bana ne oldu, hiç bir etkisini görmedim, nerden çıktı bu ameliyat şimdi, gibi kafamda milyon soruyla. Sonra başka bir doktora gittim. 1 saatten fazla kalmışımdır yanında. Detayıyla tiroidi ve durumumu anlattı. “İlaç tedavisi deneyeceğim, seni ameliyattan kurtarabilir miyim ona bakacağım, eğer mutlaka gerekli olursa o zaman tekrar seçenekleri değerlendiririz” dedi. 1 sene ilaç tedavisi gördüm. Ve ameliyat oldum. Sonuç aynı görünebilir ama benim için aynı değildi. Ameliyata kendimden emin, mutlu mesut girdim. Ve ne öncesinde ne sonrasında bedenimde hiçbir yan etki hissetmedim. Bedenim ve beynim kabul etti ameliyatı. Aynı şey doğum için de geçerli. Normal doğum hakkında ne kadar çok şey bilirsem o kadar rahatlıyorum, içselleştiriyorum. Eğer doğum anında sezeryan gerekli olursa, ben elimden geleni yaptım, sezeryana da hazırım, bebeğimin sağlığı önemli diyerek ve kabullenerek gireceğime inanıyorum doğumhaneye.

Doktoruma yazılı bir doğum planı yapıp kendisiyle ve hastaneyle paylaşacağımı söyledim ve yanından ayrıldık. Bir sonraki kontrol 15 gün sonra. Daha doğum kursuyla ilgili de çok yazmak istediğim şey var.   Ama bugünlük 32 haftalık göbiş fotosuyla bitiriyorum.

32 haftaSevgiler, öpücükler

Zeyno&Bebo

 

Yorumlar

 • Birsen Özdemir
  29 Mart 2013
  reply

  Sevgili Zeynep, hamileliğin ilerledikçe daha da çok yakışmış. 🙂 Maşallah! Bebişin ve sen çok iyi görünüyorsunuz. Dilerim en sağlıklı şekilde bu yolculuğu bitirirsiniz ve birbirinize kavuşursunuz. Bahsettiğin gibi doğum kursunun çok faydası oluyor. Neyle karşılaşacağını bilmek çok önemli. Yine de her duruma hazırlıklı olmak lazım tabi, özellikle de psikolojik olarak. Birde her doğu kendine has, her doğum özel. Dolayısıyla beklenmedik şeyler yaşansa bile sonunda kavuşulacak meleği düşünerek sabretmek lazım. 🙂 Herkesin sağlıklı bir şekilde yavrucuğuna kavuşması dileğiyle… Sevgiler!

 • Pelin
  6 Nisan 2013
  reply

  Merhaba 🙂
  Doktorunuzun kim oldugu danisacaktim bir de rofle yaptirdiniz mi? Hamileyim ve kafam karisik 🙂
  Sevgiler

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.