Zeynep Gözübüyük

Deneyimlere devam – Elle süt sağma

Dün emziren bir arkadaşıma ziyarete gitmek üzere hazırlanıyordum. Akşamdan sözlesmiştik. Bir şeye ihtiyacın var mı diye sormak için sabah aradım. “Sana!” dedi. Bebeği 7 saattir emmiyormuş, gaz sancısı olduğunu düşündükleri bir sıkıntıdan dolayı sürekli ağlıyormuş ve göğüsleri taş gibi olmuş. Eğitimin pratiğe dökülmesi beni yine çok heyecanlandırdı. Hemen elle süt sağma tekniklerini gözden geçirdim. Bebeği sakinleştirme görevi anneanneye verildi, biz içerde göğüsleri rahatlatmak için elle sağım yaptık. (Bu arada pompası yoktu, henüz almaya fırsat olmamış) Aslında elle sağmak çok pratikti, ona da çok kolay geldi.
Şöyle yaptık. Arkadaşımı hafif sırt masajıyla rahatlattım, sonra öne doğru eğildi, baş parmağı üstte diğer parmaklar altta olacak şekilde C şekline getirip göğsün üstünden ucuna doğru masajla sütü sağmaya başladı. Süt geldikten sonra ucuna doğru daha belirgin şekilde bastırarak devam etti. Bas-bırak- bas bırak şeklinde devam ettik. Meme başının sıkılmaması, bastırılmaması ve çekilmemesi gerektiği konusunda uyarımı da yaptım. Çünkü bu süt akımını engelleyebiliyor.
Memeyi bebeğe vermeyi tekrar denemek istediği için göğüsleri tamamen boşaltmadık. Göğüsler rahatladı, bebek çok şükür kıvranma sebebi olan kakasını yaptı ve sakinleşti, bir dahaki denemede 7 saat aç olmanın da verdiği hevesle emdi de emdi. Ohhh dedik hep beraber. Sonra keyifle oturduk.  Bebeğin emmediği ya da bebeğin annenin yanında olmadığı durumlarda göğüslerin mutlaka boşaltılması gerektiğini unutmamak gerekiyor. Aksi durumda şişen göğüslerin anneye verdiği sıkıntının yanı sıra göğüs kanalları tıkanabilir ve mastite kadar gidebilir. Gerek elle sağma, gerek pompayla sağma yoluyla göğüslerin sık sık boşaltılması bu durumlardan korunmak için gerekli.
Bu arada sütü çok güzel geliyor, ne yapıyorsun dedim, bol su ve huzur kürü dedi. Bir de her sabah kahvaltı sonrası 1 tatlı kaşığı kadar kimyon yiyorum dedi. Süt yapımına desteğin yanı sıra bebeğin gaz çıkartmasına ve kaka yapmasına çok destek olmuş. Kendisinde koku yapmıyormuş, ama bebeğin kakası kimyon aromalıymış 🙂
Hepinize bol sütlü günler…
Zeynep

Yorumlar

 • tülin
  21 Mart 2011
  reply

  baş parmağı üstte diğer parmaklar altta olacak şekilde C şekline getirip göğsün üstünden ucuna doğru masajla sütü sağmaya başladı. Süt geldikten sonra ucuna doğru daha belirgin şekilde bastırarak devam etti. Bas-bırak- bas bırak şeklinde devam ettik.

  teknıkler harıka bende ogrenmek ıstıyorum 🙁

 • pastannem
  22 Mart 2011
  reply

  Çalışan anne olarak ben de çok süt sağdım.Ama herkese motorlu olan pompaları tavsiye ediyorum.Yoksa elle veya manuel pompalarla çok zor oluyor.O günler geçti bizim için.Annelere kolay gelsin.

  • LeiLeo
   23 Mart 2011
   reply

   Nurdan Hanim haklısınız, çoğu zaman pompalar çok daha hızlı ve rahat oluyor. Fakat bizde o anda pompa yoktu ve göğüslerin acilen boşaltılması gerekiyordu. Ayrıca pompanın memeyi güzel uyaramadığı durumlarda elle başlayıp pompayla devam edilebilir. Emziren annelerin her ihtimale karşı elle sağmayı bir kurtarıcı olarak öğrenmesinde fayda olduğunu düşündüğüm için deneyimimi paylaşmak istedim. Sevgiler…

 • Esra ertugrul
  30 Mart 2011
  reply

  Zeynepcim Supersin vallahi.yaptıgım egitimlerde senden mutlaka bahsedeceğim:)) tebrik ederim.sevgiler

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.