Zeynep Gözübüyük

Çok tedirginim, sütüm bebeğime yetiyor mu?

Yeni doğum yapan Gözde Anne bana şöyle yazmış:
Sonunda doğurdum, 9 temmuz günü kızımı kucağıma aldım. Şimdiki konumuz emzirme, bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum. Her ağlayışında meme veriyorum ama sütüm geliyor mu, yeterli oluyor mu çok tedirginim. Bugün üçüncü günüm, bu konuda çok korkuyorum. Yarın doktor kontrolümüz var, umarım iyi şeyler duyarım.
Biliyorum ki birçok anne aynı durumu yaşıyor. İlk önce o tedirginliği üzerinizden atmakla başlayalım. Siz bebeğinizi içinizde 9 ay büyütüp doğurabildiyseniz, şimdi de harika bir şekilde doyuracaksınız. Vücudunuz ona yetecek sütü üretmeye programlı. Yeter ki endişeyle o sütün çıkmasına engel olmayın. Bırakın oksitosin salgılasın vücudunuz rahatça. Çekingendir kendisi, endişe, stres, üzüntü sevmez. Bol huzur, mutluluk, gülümseme, dinlenme sever. “Ama lohusalıkta huzurlu olmak zor” demeyin. Derin nefeslerle, güzel hayallerle, telkinlerle, “herşey yolunda, ben sağlıklıyım, bebeğim sağlıklı, onu doyuruyorum, sütüm ona yarıyor, bol bol sütüm geliyor” diye diye kendinizi sakinleştirin.
Unutmayın, bebeğiniz siz huzursuz oldukça daha çok ağlıyor. “Annemi neden huzursuz ettim acaba” diyor, üzülüyor.
Hem bebeğinizin midesi yumruğu kadar, minnacık. Nasıl doymasın? O memeden çıkmak istemiyorsa sizin kokunuzu, sıcaklığınızı istediğinden. Doymadığından değil. Daha yeni doğdu, dünyaya adapte olacak.
Öncelikle kendinize güvenin, rahatlayın, ve sütünüzün bebeğinize yeteceğine inanın. Gönülden inanın. Bebeğiniz de bu güveni, huzuru hissedecek, “annem beni ne güzel besliyor, birlikte ne kadar huzurluyuz” diyecek. Onlar her duygunuzu, her düşüncenizi radar gibi hissediyor. Ona ne hissettirmek istiyorsanız içinizden ona inanın.

Bu arada Gözde Anne’nin güveni yerine geldi ve bebeğinin ilk kontrolünde sonuçları çok güzel geçmiş. Şimdi tam gaz emziriyor =)

Taze annelerin hepsine bol bol huzur ve bol sütler diliyorum.

Sevgiler
Zeynep

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.