Zeynep Gözübüyük

Bir ağlarım bir gülerim

Boncuk Ayşe 23.haftasını yarıladı. Bende de bu ara mutluluk ve duygusallık kol kola gidiyor. Televizyon karşısında oturup ayaklarımı uzattığımda ya da banyo sonrasında karnıma yağ sürerken onunla konuşuyorum, Ayşeee, kuşuuum, canııım, kuzuuum diye sesleniyorum, pıtır pıtır hareketletle bana cevap veriyor, beni gülümsetiyor. Çoğu zaman… Bir gece tam uykuya dalacağım, kendi kendine hareketlendi, bir anda gözlerimden yaşlar süzüldü…İçimde büyüyen bir bebeğimin olmasına, hareket edip benimle iletişim kurmasına nasıl duygulandım, ve nasıl şükrettim… Yani bildiğiniz hamile duygusallığı sarıyor dört bir yanımı. Örneğin bu videoyu da kaç kez izledim, her seferinde gözlerim doluyor. Sanki boncuğumun yüzünü görüyor gibi hissediyorum. Bir sonraki doktor randevumuz haftaya, yine yüzünü gösterecek mi acaba diye heyecanla bekliyorum.

Bu hafta başka neler yaptık, Ayşe Öner’in eğitiminde harika bir ders daha aldık: Bebek Masajı.

ayse oner bebek masaji

Hem gaz masajını hem genel masajı öğrendim. Boncuk Ayşe’me uygulamak için sabırsızlanıyorum. Gaz masajına doğumdan itibaren, genel masaja da 1-1.5 aylık olduğunda başlanabiliyor. Yenidoğan bebeklerin sindirim sistemleri tam gelişmemiş olduğundan gaz masajıyla bağırsaklarında biriken gaz kütleleri parçalanabiliyor ve bebek rahatlayıp gazı daha rahat çıkartabiliyor. Günde 3-4 kez yapılabiliyor bu masaj. Yeni annenin kabusudur gaz konusu. Umarım masajı uygulayabilirim ve gaz sancılarını azaltabilirim.

Ayşe Hanım yeni annelerin yaşadığı durumu da şöyle özetledi. Bebeğin gaz sancısı olur, bebek ne yapacağını bilemediği için ağzı açık aranır gibi yapar, ayakları elleri durmaz, ağlar da ağlar. Ağzı açık olduğu için meme istiyor sanılır, gazı olduğu için emmeyi de reddedince taze anneye etraftan “bak süt gelmiyor, sinirleniyor, sütün yetmiyor, mama verelim” baskıları başlar. Ve anne de ne yapacağını bilmediğinden gereği olmadığı halde mama verebilir. Mama bağırsaklarda daha zor sindirildiğinden daha fazla gaz sancısı ve kabız olarak geri döner. Bu bir kısır döngüye dönüşebilir diyor. Sütün yetmediğine dair baskılardan çokça söz ediyoruz Annelerden Sütlü Tarifler’de. Hamileyken bebeğimizin gazını çıkartmaya yarayan bu masajı öğrenir, bebeğimizi yeterli derecede emzirdiğimizi düşündüğümüzde ağlama krizi geldiyse bunun gaz olduğunu anlayabilir, bebeğimizi rahatlatabiliriz. Bir de eklemek istediğim bir önemli bilgi daha, bebeklerin memede uyuma durumları oluyor, anne de uykusu bölünmesin diye yatırabiliyor. Bu daha beter bir gaz sancısı olarak geri dönebilirmiş, uykusu açılsa da emzirmeden sonra mutlaka gazını çıkartın diyor Ayşe Hanım. Gaz masajı videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Genel masaj da hem bebeğimizi rahatlatıyor, hem de bebeğimizle harika bir iletişim kurmamızı sağlıyor. Ayrıca egzersizlerle kas gelişimi de destekleniyor. Bu masaj gaz masajına göre daha kapsamlı, günde bir kez ya da gün aşırı yapıldığında bebekler çok mutlu oluyormuş. Ayşe Hanım özellikle babaların bu masajı yapmalarını önerdi, bebekleriyle iletişim kurabilecekleri harika bir yol olduğunun da altını çizdi. Ben de Murat’a öğreteceğim, bir yandan ayaklarını ısırır bir yandan masaj yapar artık kızına =)

Bizden haberler böyle. 23.hafta göbiş fotoğrafımızla veda edelim.

23.HAFTAÖpücükler ve pıt pıtlar =)

Zeyno& Boncuk Ayşe

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.