Zeynep Gözübüyük

Beslenmede ilk 1000 gün

Nutricia Anne Bebek Beslenmesi, sağlıklı bir hayat sürdürülmesinde kritik öneme sahip olan “İlk 1000 Gün Beslenmesi” hakkındaki farkındalığın artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla biz anneleri Prof. Dr. Hilal Mocan ile buluşturdu. Kendisinin ismini çok duymuş, tanışmayı ve verecegi bilgileri size aktarmayi çok istiyordum.

 

İlk 6 ay sadece anne sütü

 Prof. Dr. Hilal Mocan’ın anlattıklarından önemli birkaç nokta şöyle: “Yaşamın ilk yıllarındaki beslenme, bebeklerin fiziksel büyüme, bilişsel gelişim, bağışıklık sisteminin olgunlaşması ve sindirim sistemlerinin gelişmesi üzerinde çok önemli etkiye sahiptir. Gebeliğin ilk gününden başlayıp 2 yaşın sonuna kadar geçen 1000 günlük sürede, vücudun ve fonksiyonlarının hızlı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi, bu süreçte özel beslenmeyi gerektirir. İlk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenip 2 yaşına kadar emzirmeye devam etmek, tamamlayıcı besinlere belli prensiplere göre geçmek, sağlıklı büyüme ve gelişmeyi sağladığı gibi, gelecekte oluşabilecek birçok sağlık sorununun da önlenmesini sağlar.

Toplantıda bulunan Nutricia Anne Bebek Beslenmesi Medikal Direktörü Yalım Üner de, sağlıklı bebekler için annelerin bilinçlenmesinin önemine dikkat çekti ve bu doğrultuda blog yazarlarına çok önemli görevler düştüğünü söyledi.

“İlk 2 yıl doğru beslenme 5 yaş altı ölümlerin 5’te 1’ini engeller”

Sağlık Bakanlığı İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Şubesi’nden Dilek Burbut da toplantıda şu mesajları paylaştı: “0-2 yaş arasındaki beslenme, bebeğin büyümesi,  gelişmesi, bağışıklık sistemi ve nörolojik sistemleri başta olmak üzere vücutta pek çok organı ve sistemi etkiler. Gebe kalındığı andaki bir hücre, üçüncü yılın sonunda 500 trilyon hücreye ulaşmaktadır. Üç yılın sonunda beyin gelişiminin yüzde 85’i tamamlanır. Bebek gelişmemiş bir sindirim sistemi ile doğar. Sindirim ve emilim kapasitesi ilk yılda gelişir. İlk 2 yıl doğru beslenme, 5 yaş altı ölümlerin 5’te 1’ini engeller. Doğru süre ve şekilde anne sütü verilmesi ölümlerin yüzde 13’ünü önler, uygun tamamlayıcı beslenme ile ek, yüzde 6’lık avantaj sağlanır.”

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.