Zeynep Gözübüyük

Bebek taşıma eğitimi

Hamileliğimden önce çok sayıda keyifli ve faydalı eğitimlere katıldım. Hepsinin notlarını toparlayıp paylaşmak istiyorum. En tazesi ve hamileyken katıldığım ilk eğitim, girişimci annelerimizden sevgili Hülya’nın bebek taşıma eğitimiydi. Tuniko.com ‘un sahibesi Hülya çok farklı slingler sattığı için hangi ayda hangi sling uygundur, kimin ihtiyacına hangi tip sling gider çok iyi biliyor. Sitesinde çeşitli slingler gören ve hangisini alacağını bilmeyen annelere ve anne adaylarına telefonda bunları yüzlerce kez anlatmış. Biz şanslı anne ve anne adaylarına ise yüzyüze ve uygulayarak öğretti geçtiğimiz cumartesi günü, yeni açılan anne-bebek kafe ve aktivite merkezi Renkli Ada‘da. Wrap, halka, hug, pouch hepsini tek tek uygulamalı olarak gösterdi. Ayrıca yeni piyasaya çıkarttığı Neko markalı wrap slingi de ilk kez bizlere canlı canlı tanıttı.

Ben Neko’yu çok beğendim. Wrap sling yenidoğan için en uygun olan sling. Bebeği sarıp sarmaladığı için hem anne karnındaymış gibi bebeğe güven veriyor, hem gaz sancılarını ve kolik sancılarını en aza indirgiyor hem de hassas olan yenidoğan bebek bedenini tam olarak kavrıyor, anne de rahat ediyor. Bebeğin omurgası ve bacakları da gelişimine uygun, en doğru pozisyondayken rahatça taşınmış oluyor. Klasik wrap slingin tek dezavantajı çok uzun bir kumaştan oluşması ve bağlarken, özellikle acemilikte, kumaşın uçlarının yere değme riski. Tamam, o uçlar bebeğe temas etmiyor ama annenin kıyafetine temas ediyor. Ustalaşana kadar biraz bağlaması zor. Hülya’nın yeni yarattığı Nako markalı wrap sling ise fermuarla sıkılaştırıldığı ve annenin tam bedenine göre ayarlanabildiği için çok pratik. Kumaşı çok yumuşak. Ben ilk 6 ay sadece sling ve anakucağı kullanmayı düşünüyorum. Daha Fikirdenk‘ten okuyup tam kararımı öyle vereceğim ama şimdilik aklıma yatan ilk 6 ay ana kucağı ve slingle idare edip, 5.-6. aydan sonra baston pusete geçmek. Evimiz yokuşlu bir bölgede, kaldırımları da bir geniş bir geniş (!) O yüzden çok beğendiğim portbebeli, yüksek, büyük tekerlekli pusetler pek bana göre değil sanırım. Artı arabamızın bagajı çok büyük değil. Ve ben genelde taksi kullanıyorum. Neyse, puset yazısını daha sonra daha detaylı yazacağım. Sling kullanımını öğrenmem çok iyi oldu. Nako’nun yanı sıra Boba, Slingo, Ergo hepsini uygulamalı olarak gördüm. Bebek büyüdükçe kullanılan sling tipleri değişiyor. Hepsi çok fonksiyonel ve güzel. Hülya’nın eğitimi benim için çok faydalı oldu. Ertesi gün eğitimden kareler Kanal D Haber’de sabah haberlerindeydi, kaydını buradan izleyebilirsiniz.

Siz de çeşit çeşit slingleri sitesinden inceleyebilir, sorularınızı iletebilir ve kendinize en uygun slingi Hülya’nın yardımıyla seçebilirsiniz. Ayrıca sitesinde başka birçok ürün de var.

Şimdi Bebo’nun sağlıkla doğmasını ve öğrendiklerimizi uygulamayı diliyoruz =)

Sevgiler,

Zeynep & Bebo

Hülya slingle taşımanın önemini anlatıyor:

Wrap sling:

Slingo Hug: 

Halka sling: 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.