Zeynep Gözübüyük

Bebeğiniz Emmeyi Reddediyorsa Hemen Vazgeçmeyin

Deniz Anne dün Twitter‘da bebeğinin birkaç gün süren emmeyi reddetmesini paylaştı. Ben de birçok anneden bu durumu yaşadıklarını duyduğum için Deniz Anne’den detaylı olarak yazmasını rica ettim. Teşekkürlerimle birlikte deneyimini paylaşıyorum:

Doğumdan sonra, ki sağlık sebebiyle ne yazık ki sezaryen doğum yapmak zorundaydım, sütüm gelmediğinde çok yıpranmıştım ve anne sütünün kıymetini o günden beri damla damla biliyorum. Ara sıra Okyanus ile “emmelisin oğlum”, “anne ama biberon daha kolay” kavgası yapsak da yılmadan emmesi için çaba gösterdik birlikte. Ben emzirmeye iyice alıştım, oğlum da keyifle emmeye. Ta ki şu son bir kaç güne kadar…

İlk beni emmek istemediğinde sabah acı yediğim için istemiyor zannetmiştim. “Sütümün tadı değiştirmiş olacak ki istemiyor, aman aç kalmasın” diye devam sütü verdim. İkinci gün, ön yargıyla yaklaşıyor sütüme diye zorlasam da istemedi beni emmeyi. Böyle bir kaç gün geçirdik ve ben her seferinde “aç kalmasın yavrucak” diye devam sütüne başvurdum ve sonunda olan oldu. Bugün uyanıkken beni kat’iyen emmedi. Makineyle sağdım sütümü, belki sıkıntısı meme emmektir diye ama biberonla sütümü verdiğimde de burun kıvırdı. Devam sütünün tadına mı alıştı yoksa? Oysa tüm bu sıkıntılarımıza rağmen her gece uyanıp çok güzel emiyor beni. Gündüz öğle uykusunun arasında da uyanıp emiyor. E o zaman bu çocuğun derdi ne?

Doktorumuza danıştık hemen. Bize 4-8 ay arasında olan muhtemel bir dönem olduğunu söyledi. Bu aylarda duyuları daha çok geliştiği için uyku sorunu ve yemek sorunu yaşanabilirmiş. Işık, ses, tat, koku. Her bir duyusundaki algı değişikliği zaman zaman bu duruma sebep olurmuş. Bizde bir kaç taktik aldık doktorumuzdan hemen.

Öncelikle bu dönemde emzirmek için en sakin odaya gitmek gerekirmiş. Mümkünse karanlık bir oda daha uygun olurmuş. Bebek memeyi aldıktan sonra itip huysuzlandığında, pozisyonunu pek değiştirmeden kucağa alınıp ayağa kalkmalı ve sakinleştirilmeliymiş. “Yeniden deneme sonrası hala sonuç alamıyorsanız sakın mamaya başvurmayın” diye uyardı bizi. “Hiç bir canlı kendini aç bırakmaz, korkma” dedi. Biraz oyun, iki kıkırdaşma sonrası yeniden odaya çekilip sabırla ve mümkün oldukça ağlatmadan çaba sarfedilmeli.

Ben günlerdir “Eyvah, oğlum sütten kesiliyor!” diye kendi kendimi boşuna yıpratmışım. Canım kocamda “Kimi anne hiç emziremez, kimi 3 ay, kimi 5, kimi 1 yıl. Sıkma canını” diye bana moral vermeye çalışırken boşuna içimize dert ettiğimizi öğrendik. Mama son çare olmalı her zaman, bizim gibi “aman çocuk aç” diye devam sütü miktarını arttırdıkça anne sütünden kesiyoruz çocuklarımızı. Elimizden geldiğince, sabırla, çocuğumuzu anlayarak emzirmeye devam etmeli ve doktorumuza mutlaka danışmalıyız.

Bu deneyime ek olarak emzirme eğitiminde aldığım bebeğin emmeyi reddetmesiyle ilgili notları da eklemek istiyorum:

Bebeğin emmeyi reddetmesi, emzirmeden vazgeçmenin sık rastlanan nedenlerindendir. Ancak, bu sorun çoğu kez çözümlenebilir. Memeyi red, annede ciddi kaygı yaratabilir. Anne kendini reddedilmiş hisseder ve bu deneyim onu hayal kırıklığına uğratır. Bazen bebek memeyi tutar, ancak emmez, yutmaz ya da çok zayıf emer. Bazen anne emzirmeye çalışırken, bebek ağlar ve memeyle adeta kavga eder. Bazen bebek bir dakika emer ve sonra emmeyi ağlayarak ya da tıkanarak bırakır. Bazen de bebek bir memeyi emer ama diğerini reddeder.
Bebek emmeyi niçin reddebilir?
1. Bebek hasta, ağrılı veya ilaç etkisinde olabilir.
– Bebek hasta ise memeyi alır ancak eskisine göre daha güçsüzce emer.
– Forseps ya da vakumla doğan bebeklerde baş bölgesinde yara olabilir.
– Bebeğin ağzında Pamukçuk (Candida enfeksiyonu) olabilir ya da daha büyük bebeklerde diş çıkarma sürecinde ağrı, hassasiyet olabilir.
– Annenin kullandığı ilaçlar yada doğum sırasında alınan anestezinin etkisi ile bebek uyuklayabilir.
2. Emzirme tekniğinde bir sorun olabilir.
– Memeye kötü bir pozisyonda tutulma ya da tıkalı meme yüzünden yeterli miktarda süt alamama,
– Annenin memesini, bebeğin almasını engelleyecek şekilde tutuyor ya da sallıyor olması,
– Emzirmenin kısıtlanması, örneğin belli saatlerde meme verilmesi,
– Biberonla beslenme ya da yalancı emzik kullanımı,
– Fazla birikim sonucu sütün çok hızlı ve fazla miktarda gelmesi (Bu durumda bebek, bir dakika için emer ancak sonra süt fazla gelince nefes almak için memeyi bırakır ya da ağlar). Bu durum bir öğünde birçok kereler meydana gelebilir.
– Memede mastit ya da abse varsa sütün tadı değişebilir ve bebek emmek istemeyebilir.
3. Bir değişiklik bebeği üzmüş olabilir.
Bebeklerin çok güçlü duyguları vardır. Eğer üzgünlerse memeyi istemezler. Ağlamayabilirler,sadece memeyi istemezler. Bu durum en sık 3 – 12 aylar arasında görülür. Bebek birçok öğünü reddeder. Bu davranış bazen, “Emme Grevi” diye adlandırılır.
Olası nedenler :
– Anneden ayrılma, örneğin, annenin tekrar işe başlaması,
– Yeni bir bakıcı ya da çok fazla bakıcı değiştirilmesi,
– Aile düzeninde değişiklik, örneğin, evin taşınması ya da akrabalara ziyarete gidilmesi,
– Annenin adet görüyor olması,
– Annenin kokusunda değişiklik, örneğin, değişik bir sabun ya da yemek
4. Memeyi reddetme “gerçek” bir red midir yoksa bebek başka faktörlerden mi etkilenmiştir?
Bazen, bebek annesine memeyi istemediğini düşündürecek şekilde davranır. Memeyi gerçekten
reddetmiyordur.
– Yeni doğmuş bir bebek memeye tutulduğunda, başını “hayır” der gibi sağa sola çeviriyordur. Bu memeyi istemediği anlamına gelmez.
– 4. ve 8. aylar arasında bebeklerin dikkati çok kolay dağılır. Örneğin emme esnasında bir ses duyduklarında aniden emmeyi keserler. Bu, bebeğin uyarıya tepkili olduğunu gösterir.
– Bir yaşından sonra bebek emmeyi kendi kendine kesebilir. Bu genellikle kademeli olarak gerçekleşir.
Eğer bebek memeyi istemiyorsa:
– Öncelikle memeyi reddetmeye neden olan ağrı, hastalık vb faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Fazla süt gelmesine bağlı bir red söz konusu ise süt yapımını düzenleyici önlemler alınmalıdır. Fazla süt yapımı çok miktarda sütün, çok hızlı akmasının en sık nedenidir. Fazla süt yapımı, bebeğin memeye kötü tutulması sonucu olabilir. Bebek etkin bir biçimde ememezse, sık meme isteyecek ve memede uzun zaman emmek isteyecektir. Bu da memenin gereğinden daha çok süt yapımı için uyarılmasına neden olacaktır. Fazla birikim, annenin her defasında, gerek olmasa da bebeği iki memesinden de emzirmeye çalışması ile de meydana gelebilir. Böyle bir durumda bebeğin uygun pozisyonda emzirilmesi ve her öğünde tek memenin emzirilmesi önerilir. Tüm önlemlere rağmen süt miktarı fazla ise emzirmeden önce bir miktar sağılabilir.
– Bebeği üzen olay ne ise o ortadan kaldırılırsa bebek tekrar eski düzenine dönebilir. Anne çalışıyorsa bir süre izin alması, çalışmıyor ise evde bebeği ile daha fazla zaman geçirmesi,bebekle ten temasını kesmemesi, emzirme saatleri dışında da bebeği kucağına alması ve annenin stresi ile baş etmeyi öğrenmesi yararlı olacaktır.
– Bebek emerken dikkati kolay dağılıyorsa sessiz, sakin bir ortamda emzirilmesi önerilir.

Emzirme ve Anne sütü sayfasından daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Bol sütlü ve keyifle emzirmeli günler,
Sevgiler,
Zeynep

Yorumlar

 • filiz gorkemm ocalan
  3 Eylül 2012
  reply

  Merhaba 44 günlük bir oğlum var ikinci bebeğim

 • filiz ocalan
  3 Eylül 2012
  reply

  Merhaba 43 günlük bir bebeğim var iki yıl önce göğüsten ameliyat oldum doğumdan sonra sütüm çok az geldi ve aç kalacak diye mama başladım 3 haftalikken emmeyi bıraktı zorlamak istemedim ara ara denedim 3 -4gun önce tekrar almaya başladı şimdi tekrar bıraktı zorlamak istemiyorum mamayı kesersem ac kalır diye korkuyorum sutu pompa ile sagiyorum çünkü 2saatte 60cc mama ile doyuyor benden 20-25 cc süt geliyor.ne yapmalıyım

  • zeynepgoz
   4 Eylül 2012
   reply

   Merhaba Filiz, oncelikle bebegini saglikla buyutmeni dilerim. Gogusten ameliyat oldugun icin doktoruna danismani onerecegim, sut kanallarina bir zarar gelmis midir ona bakmak gerekir. Normal sartlarda bebegine her ac oldugunu hissetiginde meme teklif et, once seni emsin, sonra yarim olcek mama ver sonra yine ac olursa biraz daha takviye yap derdim. Sutunu sagip da verebilirsin ayrica. Saat basi pompayla goguslerini sagarsan sutun artacaktir. Beyin meme emildikce sut uretiyor. Normalde 43 gunluk bir bebek saat basi belki daha da az araliklarla emer. Dolayisiyla ne kadar cok emzirir, ya da emmiyorsa ne kadar cok sagarsan sutun o kadar artar. Birkac seferlik pompalamayla gercek performansini anlayamazsin. Biraz uzerinde calismak gerekiyor, memeleri uyarmak, ve anne sutu vermeyi istemek gerekiyor. İstersen vucudun sutu uretecek, beynin de salgilamaya yardimci olacaktir. Bol bol sag, bebeginin ac oldugunu hissettiginde de emzir – cok cok ac da olmasin cnku mamaya alismis, cok acken memeden az sut gelirse sinirlenebilir. Daha cok yeni annesin, emzirmeye de sutunu artırmaya da imkanin var. Yeter ki iste =) Bana diledigin zaman yazabilirsin, zeynep@leileo.com mailim. Cok sevgiler.

 • Pingback: Nereden Nereye… | Evin Kaptanı
  30 Mayıs 2013
  reply
 • yasemin
  15 Ağustos 2013
  reply

  Merhaba, 17 günlük bir bebeğim var,sezeryanla oldu,sütüm 2gün sonra geldi. emmedi kaşıkla verdim ama 4-5 gündür biberonla veriorum birde gece mama veriorum yetmior geceleri.hep deniyorum ama emmiyor,emer mi bu saatten sonra?

  • leileo_zeynep
   16 Ağustos 2013
   reply

   Merhaba , oncelikle bebeginizi saglikla buyutmenizi dilerim. Ayse de 20-25.gun emmeye basladi. Son iki yazimi okursaniz emzirme hikayemizde yaziyor. Umarim yardimci olur, sorunuz olursa yine yazabilirsiniz elimden geldigince yardimci olurum. Sevgiler.

 • yağmur
  23 Ağustos 2013
  reply

  merhaba benimn 50günlük oğlum var 50gün emziremedim yaaradan dolayı şimdi emzirmek istiyorum peki emer mi sütüm gelir mi yardımcı olursanız sevinirim. saygılarımla.

  • leileo_zeynep
   29 Ağustos 2013
   reply

   Merhaba, yara oldugu zaman mama mi verdin 50 gun? Hic sagmadin ya da emzirmedin mi? Sifirdan baslayabilirsin tabii. Bebegine teklif et emmek isterse emsin en guclu o getirir sutu, istemezse sag. Her 3 saatte bir once bebegine teklif et sonra istemezse sag. Belli olmuyor bazen birkac tekliften sonra alacaklari tutuyor 🙂 bir de biberona alisiksa Avent silikon meme ucunu kullanmani oneririm yadirgamiyorlar. Ayse de 20 gun neredeyse memeden almadi sutu. Umarim ise yarar onerilerim. Sevgiler, bol sutler

 • narin
  26 Ağustos 2013
  reply

  merhaba, benim soyle bi sorum olacak bebegim 5 aylik su an sol gogsumu emmiyo fakat sag gogsumu dogdugundan beri dogru durust emmiyo ve suan 3 gundur hic emmedi sag gogsumu ve sut var sagmadimda ara ara elimle sagiyorum pompayi denemek istemiyorum sutumu azaltir diye. sizce gogsumde beklemis bu sutu versem sakincasi olurmu tesekkurler.

  • leileo_zeynep
   29 Ağustos 2013
   reply

   Pompa sutu azaltmaz aksine cok artirir, emmedigi memeyi 3 saatte bir pompayla sagmani oneririm. Beklemis sut diye birsey yok, verebilirsin diye biliyorum. Ama yine de doktoruna danis istersen, ates falan olmadi degil mi?

 • hatice
  2 Eylül 2013
  reply

  merhaba. oglum simdi 10 haftalik. dogum sezeryan oldu. ilk zamanlar 1 hafta kadar emzirmedim. mama veriyordum. daha sonralari hem mama hem meme vermeye basladim. meme pek fazla emmiyodu bende sutum yetmiyo diye mamaya sarildim. ilk zamanlar 5 dk falan meme emiyodu sonra ardindan ben mama veriyodum son 3 gundur memeyi hic tutmak istemiyo ne zaman agzina yaklastirsam aglamaya basliyo. sizce ne yapmaliyim yardimci olursaniz cok sevinirim. tesekkurler.

  • leileo_zeynep
   3 Eylül 2013
   reply

   Bir donem memeyi reddetme normaldir. Her emzirmede teklif etmeye devam et. Ama bir kenarda da sagdigin anne sutu biberonda olsun. Memeyi alirsa emzirir ustune biberonu verirsin. Almazsa sadece biberonu. Bu arada mamayi cok yavas akan bir biberonla vermeni oneririm. Dr.Browns 1 numara oldukca yavas akiyor. Bir arkadasima onermistim bebegi ondan cekmektense memeyi tercih eder olmustu. Umarim sende de ise yarar. Sevgiler

 • canan
  16 Ekim 2013
  reply

  merhabalar bebeğim yaklaşık 2,5 aylık doğduğundan beri emme konusunda tembel ama ilk ay 2kg aldı sonra 1,2kg 2. ay emme konusunda problemler çıkardı son günler de o kadar sıkıntılı ki açlıktan ağlıyor ama memeyi asla tutmuyor mama falan vermedim kendi sütümü sağıp biberonla veya kaşıkla da vermedim 2 saatte bir 5dk emiyordu 3-3,5 saat oluyor yine emmiyor bebeğim ağlıyor kendisini kasıyor çok çaresizim doktora gittiğimizde kilosuna bakıp herşey normal deyip bizi gönderiyorlar çok sinir oluyorum bir sorun olduğu ortada.

  • leileo_zeynep
   16 Ekim 2013
   reply

   Merhaba Canan gecici bir memeyi reddetme durumu olabilir. O emmedigi zamanlarda sutunu mutlaka sagmani oneririm. Eger 3,5-4 saati gecerse biberon teklif edebilirsin. Dr.browns un 1 numarali ucuyla verirsen memeyi birakmaz cok yavas akiyor o. Bu arada 3 saate cikartmasi normal emme aralarini. Oncelikle 3 saat sonra, istemezse 3,5 saat en son 4 saat sonra teklif et. Hala almiyorsa sagdigini biberonla vermeyi deneyebilirsin. Bu arada emmedigi 3.saatte hic sagdin mi? Kac cc geliyor? Sevgiler

 • duygusfk
  4 Kasım 2013
  reply

  merhaba zeynep hanım. benim 4 aylık bi bebeğim var. 1. ayından beri emmeyle ilgili sıkıntılıyız. uynaıkken memede imkansız durmuyo. uyutuyorum o zaman memeye alıyorm emiyo. eğer uykusu yoksa mecburen sağıp kaşıkla veriyodum ancak kaşıkla yemek yememiz tam 1 saati aldığı için biberonu denedim ondada aynı şey geçerli oldu. gece uyurken 3 saatte bir kalkıp emziriyorum hiç reddetmeden alıyo emiyo. bazen çok bazen az emiyo ama memede tutabiliyorum. memeye tekrar alıştırmam mümkünmü?

  • leileo_zeynep
   5 Kasım 2013
   reply

   Biberon az mi akiyor? 1 numalari uc kucuk gelebilir. 2 numarayi veya 3 numarayi denedin mi? Memeyi reddetme kisa sureli de olabilir her gun memeyi teklif et. Avent’in silikon uclarini da denemeni oneririm, belki o sekilde alir. Gece beslenmesini cok iyi yapinca gunduz istahsiz olabiliyorlar benim de bir donem basima geldi yazdi ve cok sicakti hem gece guzel emiyordu Ayse. Yavas yavas kaydirdim geceyi gunduze.

 • Fatma
  16 Kasım 2013
  reply

  Çaresiz bir şekilde googledan buldum paylaşımınızı.sadece kendi yaşadığım sorun sanıyordum.. Kızım doğduktan bir ay sonra sütüm yetersiz diye devam sütü ,takviyesi yaptırdı doktor..gece uyumadan önce devam sütü veriyordum.şuan 5 buçuk aylık ve ek gıdalara başladık.doğduğu günden beri sol göhsümle problemliydi..süt düğümlenmesi olmuştu ve sağdırmıştım,sonrasında asla sağ göhsüm gibi dolmadı bir daha..son 10 gündür sol göhsümü uykuda bile almıyordu..gece uyku arasında veriyordum 5,6 emmeden sonra bırakıyor..

  Asıl beni üzen aynısını şimdi sağ göhsüme yapıyor:(((( belli bir sıkıntısı yok ama diş çıkarma girişiminde bulunduğunu düşünüyoruz… Gece uykuda sağ göhsümü alıyor ama gündüz asla almıyor…dediğiniz her yolu denedik ama almıyor..zaten şu ayına kadar sadece anne sütü almadı.bu kadar erken bırakırsa çok üzülürüm… Ne yapmam gerekiyor?. Sağıpmı vereyim ne yapayım…yardımınıza ihtiyacım var…

  • leileo_zeynep
   24 Kasım 2013
   reply

   Merhaba Fatma, benim kizim da eskisi gibi keyifle emmiyor, ya etrafla ilgileniyor ya da sut istedigi kadar bol gelmiyor, ben de mutlaka sagip veriyorum. Gece emzirmesi bitti o yuzden sabah ac uyaniyor o zaman guzel emiyor onun disinda biberonla veriyorum. Bence onemli olan anne sutunu almalari, nasil aldiklari degil. Emmedikce sut uretmiyor vucut zaten her sartta sagmak gerek. Sevgiler

 • nesil
  25 Kasım 2013
  reply

  merhaba ;
  bebeğim 1 aylık . ilk başlarda benimde sütüm 1 hafta kadar gelmedi ve bebeğim beni emmek için çabaladı bende her sefernde emzirmeye gayret ettim ve emdikçe süt geldi ancak çok şiddetli geldiği için kızım bir kaç kez tıkandı ve sanırım bu durum onu korkuttu bu sefer biraz sağdım ve sütün geliş şiddetinin azalttıktan sonra verdim ancak kızım memeyle kavga ediyor bu sefer emmek istiyor ancak 2 -3 yutkunmadan sonra ağlayarak memeyi bırakıyor uyku aralarında sıkıntımız yok denecek kadar az ancak uyanıksa kızımı emdiremiyorum çok acıktırmam gerekiyor ve uykuda olması dışında hiç emdiremiyorum lütfen bunun için bişey yazın 🙁 çok üzülüyorum 🙁

 • Naz
  2 Aralık 2013
  reply

  merhaba, benim 4 bucuk aylik bir kizim var sutum bi hafta sonra geldi ama fazla degil beni emiyor ama doymuyor. bende ek olarak hazir mama veriyordum su son zamanlardir hiç emmek istemiyor. 3, 4 dk emip aglamaya basliyor.ve ses falan geldiginde direk dönüp ertrafina bakiyor.bu durumlarda sütümü popmaliyorum. sutumun çok gelmesi için ne yapmaliyim ve nasil uzun emer?

  • leileo_zeynep
   11 Aralık 2013
   reply

   Bol su icmek ve sıklıkla sağmak sütü en çok artıranlar. Bebekler bir donem boyle oluyor, etrafla ilgilenmekten emmiyor. Boyle durumlarda ben Ayse’yi los bir odaya goturuyorum, yataga uzanip memeyi oyle veriyorum. o zaman keyifle emiyor. Emmiyorsa da zorlamıyorum. Cok ac oldugunu dusunuyorsam sagip biberonla veriyorum.

 • yasemin
  9 Aralık 2013
  reply

  18 gun once dogum yaptim hastanede cok agrim oldugundan memenin uzerine dusemedim cunku ben cok kotuydum mama verdik bu sefer meme hic almadi 18 gundur mama veriyoruz bu saatten sonra memeye donermiki cok merak ediorum beni reddediyor bu cok zoruma gidiyor ayrica memeye gelince kiyamet kopuyor emmeye calisiyor ama iki cekiyor birakiyor biberon istior lutfen yardimci olun bana bu saatten sonra emermi ugrasirsam olurmu

 • Gulsah
  9 Aralık 2013
  reply

  Merhaba benm 10 aylik bir bebegim var İki gundur emmek istemiyor Aciktiraym diyorum 7 saat bile bekledigim oluyor sonunda uyutarak emzireyim diyorum Biraz emip tekrar birakiyor Ek gidaya da meraksiz Birsey yedirmeye calissam kafasini hemen cevirir Su ana kadar herhangi bir seyi agzina goturdugune de sahit olmadim Elleriyle inceler herseyi.. Yani ne yedirebiliyorum ne emzirebiliyorum Kafayi yemek uzereyim Dis cikma doneminde oldugunu dusunmuyorum Sizce sebebi nedir 🙁

  • leileo_zeynep
   11 Aralık 2013
   reply

   Doktoruna danistiniz mi? Sütü sagip biberonla vermeyi denediniz mi?

 • hatice
  20 Aralık 2013
  reply

  merhaba benim bebeğim 3ay 7 günlük 15,20 gün önce çok ağladı susmaksızın ve acile gittik dr gaz sorunu var dedi ve laman verdi bir kaç saat rahattı daha sonra yine ağlamaya başladı eşimde bende napacamızı şaşırdık acaba açmı dedik ve mama verdik tabi küçük beyimiz biberonla mamayı yiyince beni reddetti şimdi ise emmeyi hiç istemiyo memeye yaklaştırdığım an ağlamaya başlıyo sanki canı yanıya gibi bıkmadan defalarca deniyorum ve sonuç hep aynı bu yüzden mama veriyorum beni emmesi için ne yapmam gerekiyo lütfen yardımcı olun bana…

  • leileo_zeynep
   23 Aralık 2013
   reply

   Mama vermek yerine sütünüzü sağıp biberonla vermeyi tercih ederseniz sütünüz de git gide azalmaz. Bebeğiniz emmediği sürece süt üretimi azalır cünkü. Her süt saatinde memeyi teklif edin, eger kabul etmezse Aventin silikon kelebek uclarından takın biberona benzetecektir ucları. Emmeden hemen once biraz pompayla cekerseniz süt akısını da beklemeyecektir. biraz sagip üstüne avent silikon ucu takin ve memeyi agzina sokun. Olmazsa sagdiginiz sütü biberonla verin. Umarim ise yarar. Sevgiler

 • Gül
  28 Aralık 2013
  reply

  Benim bebeğim iki aylık emmek istemiyor gece gayet güzel ama gündüzleri istemiyor ne yapmam lazım

 • aslı
  8 Ocak 2014
  reply

  5 aylık bebeğim emmek istemiyor doktor karanlık ve sessiz odada emzir dedi denedim ama hala emmiyor ısrarlayınca ağlıyor memeyi kendine hiç yaklaştırmıyor iki eliyle itiyor ne yapmalıyım teşekkürler…

  • leileo_zeynep
   12 Ocak 2014
   reply

   Merhaba, sutunuzu sagip cok yavas akan biberonla vermeyi deneseniz birkac gun? Dr.Browns 1 numarali ucla gercekten cok yavas akiyor. Yine her gun denemeye devam edersiniz, birkac gun sonra isteyebilir yine. Sizin enerjiniz de onun emmesini etkiliyordur.

 • havva
  8 Ocak 2014
  reply

  11 aylık kızım var hergün emen ve çok sık emen çocuk memeyi görünce ağlamaya başlıyor ve artık hiç emmiyor bu duruma bende eşimde çok üzülüyoruz çaresiz kaldık neyapmalıyız artık memeyi göresi yokçocuğunn

  • leileo_zeynep
   12 Ocak 2014
   reply

   Sutunuzun bitmemesi icin birkac gun sagip vermeyi deneseniz? Belki siz gostermeseniz de kendi ister. Sevgiler

   • Burcu
    14 Ocak 2014
    reply

    Merhaba zeynep hanım herkesın nekadar sorunu varmıs şu memeyke ilgili,ben 22gun once sezeryanla dogum yaptım ılk yarım saat ıcınde bebegımı emzırmeye basladım fakat sag gogsumden sut geldı soldan gelmedı oglumda sol gogsumden sur gelmedıgı ıcın emmek ıstemedı daha ılk gun bıle basbas bagırarak tutmadı sol gogsumu ve dogal olarak sutum cogalmadı,oglum bagırdıgı ıcın aç oldugunu dusunen kocam ve yakınlarım mama ıstedı hemsıreden ve daha ılk gece basladık mama vermeye,doktorda sarılık olmasın dıye karnı doymalı dıyınce dayandık mamaya tabı,oglum onceden gogsumu emmek ıcın ugrassada sımdı artık bıberon rahatlıgına okadar alıstıkı sımdı gogsumu emerken resmen yırtınıyo ve emmek ıcın caba sarfetmıyo,ılk memeyı tuttugunda sut cok geldıgı ıcın tutuyo ama ıkı dakıka sonra mıktar yavaslamaya baslayınca koparıyo yaygarayı bol bol gelsın sut ıstıyo ben sonrasında pompayla sagdıgımda 60 cc kadar daha cıkartıyorum ama oglum o sutu emmeyı beceremıyo napıcam bılmıyorum gecelerı bagırmasında bına ayaga kalkıyo bende dayanamayıp verıyorum bıberonu ama vıcdanım sızlıyo resmen oglum memeyı emmeyı bılmıyo ve ben ona ogretemıyorum memeyıde hemen bıraktıgı ıcın ogrenemıyo emmeyı,oglum nasıl emıcek lutfen bana bı fıkır verırmısınız?

    • leileo_zeynep
     15 Ocak 2014
     reply

     Burcu Hanim merhaba, benim kizim da ilk 20-25 gun emmedi, hikayemizi yazmistim http://leileo.wordpress.com/2013/07/13/emzirme-hikayemiz-1/
     Siz de 3 saatte bir sagip biberonla verseniz bebeginizi de her seferinde memeye yaklastirsaniz koklatsaniz zamanla alisir. Sut gelmeyen memeyi daha uzun dakika sagmanizi oneririm. Bol su ve butun bu olanlari unutup stresinizi atmanizi oneriyorum, goreceksiniz sutunuz artacak ve bebeginiz doyacak. Ayrica her aglama aclik degildir, gaz olabilir, anne kokusu istegi olabilir. Bebeginizin midesini cok genisletmeden mamadan yavas yavas sagilmis anne sutune gecis yapabilirsiniz. Umarim yazdiklarim yardimci olur, haberlerinizi bekliyorum

 • Fatma
  21 Ocak 2014
  reply

  Merhaba zeynep hanım,daha önce de yazmıştım size..kızım 7 buçuk aylık oldu ve artık hiç bir şekilde emmek istemiyor..geceleri sadece tek meme emiyordu,gündüz emmedeği için süt üretilmediğinden doymuyor…mecburen tekrar kalkıp devam maması hazırlıyorum…sütüm bu satten sonra artarmı,ne yapmalıyım…
  Sevgiler..

 • zeynep dobruca
  3 Şubat 2014
  reply

  Allah sizden razi olsun bu sabahtan beri oglum memeyi 3,4 dakika zor tuttu. Ac kaldi diye icim icimi yedi. Sabahtan beri saatlerini aksatmadan ayni saatlerde sabirla emzirmeye calisiyorum. Ama emmiyo. Hangisi digerini tetikledi bilmiyorum sutumde azaldi birden. Biraz emmeye devam etse incek ama agzina bile almak istemiyo. Napcam bilemiyorum sutummu kesiliyo yoksa emmedigi icinmi sut olmuyo anlayamadim.

  • leileo_zeynep
   5 Şubat 2014
   reply

   Bir sure sagip biberonla vermeyi deneyin derim, hem sutunuz azalmaz hem de ac kaldi diye stres olmazsiniz. Yine de biberon sonrasinda memeyi acip teklif edin, emmezse israr etmeyin. Zamanla gececektir. Sizin stresinizi anliyor, once siz rahatlayin konusa konusa biberonu verin emsen daha iyi olur sut daha cok gelir hem ben senin emmeni cok seviyorum seklinde konusun. Umarim ise yarar. Sevgiler

 • Berra
  17 Şubat 2014
  reply

  Merhaba zeynep hanim
  3.5 aylik oglum 29 araliktan beri memeyi red etti bazen gazdan bazen kaka yapacagindan almiyor memeyi ilk baslardavuykusunda veriyordum yada yatirip ustune cikip ama artim o sekildede almiyor ve artik uyumuyorda bu sabah 9 dan beri hic uyumadi 2:30 da banyi sonras zorla uyudu ve sol memeyi almiyor idrar yolu ve barsak enf. Ile basladi memeyi redde 5 gundur emmesi ice azldi 5-6 saat arayla.emiyor ve tabi bezleri surekli kuru gunde 4 kez kaka yapardi artik oda yok 2 gundur sadece leke seklinde yapiyor kakasini kasikla siringayla veriyorum yinede almiyor bu gun dayanamayip bibern verdim onuda almadi cook caresizim.

 • Berra
  26 Şubat 2014
  reply

  2:30 deildi 20:30 yani 12-13 saat uyumuyordu
  Sukurki c.tesiden beri yani 4 gundur tekrar geri dondu ama normal meme pozisyonunda deil yine yattigi yerede ustune cikiyorum gunduz uykusuda dizeldi gibi ins. Ama goguslerim ice bosaldi ama bos gogsu seviyor heralde
  Duzelcek donus sinyalleri sanki

  • leileo_zeynep
   7 Mart 2014
   reply

   Harika iyiye gitmenize cok sevindim 🙂

   • Dilan
    9 Mart 2014
    reply

    Benim 3 çoğum var hiçbiri meme almadı ilk doğunca hiç sorunsuz alıyorlar 10 gün sonda kesinlikle emmediler çok uğraştım çok ağladım ama olmadı

   • Dilan
    9 Mart 2014
    reply

    Çok zor bi dırum sizi çok iyi anlıyorum ben bunu 3 çocuğumdada yaşadım

 • büşra
  14 Mart 2014
  reply

  merhaba benim 3 kasım 2013 doğumlu bir kız bebeğim var ilk 3 ay anne sütü ile beslendi ve sütümün yetmemesi sebebi ile devam sütüne başlamak zorunda kaldım.ama ilk zamanlar bebeğime biberonu tutturmakta zorlanıyordum kafasını sağa sola çeviriyordu derin uykusunda bile ağlıyordu almamak için fakat şimdi ise biberonu uyanıkken içiyor yine hemen almıyor tabiki ama yinede bir kaç dakıka uğraştan sonra alıyor emiyor fakat ben emmemek için nasıl bağırıp ağladığını görseniz içiniz acır.uykuya daldırıp oyle veriyorum o zaman emiyor ama gün içerisinde çok nazlı emiyor beni yardım edin sizin denediklerinizi bende denedim 1 buçuk aydır biberon kullanıyorum ama beni emmeye devam etmesini istiyorum daha başka ne yapabilirim yardımcı olun lütfenn

  • leileo_zeynep
   18 Mart 2014
   reply

   Biberon hangisi? Bence silikon ucu tekrar deneyebilirsin, zamanla daha guzel kavriyorlar. Belli ki garipsiyor memeden emmeyi. Biberona alismis. Cok acken degil de 20-30cc biberon verip biberon bitince silikon ucla emzirmeyi denerdim ben olsam. Boyle kandirmacalara gelebiliyorlar.

 • fatma
  27 Mart 2014
  reply

  merhaba zeynep hanım üç bucuk aylık bir kızım var.bir olaya moralim bozuldu ve bir hafta sütüm çok az geldi.bu sıralarda bebeğim çok aglıyordu.doktora gittik ve 100 gram almış gelişimi yavaş,günde üç kez mama takviyesi yapın dedi. ben de biboronda mama verdim.mamayı hiç sevmedi.piyasadaki mamaların hepsini denedim hiçbirini sevmedi.en son anne sütünü sağıp biberonla verdim bir güzel içti.ve sonra olan oldu.bir haftadır beni asla emmiyor.şimdi biberonla anne sütü vermiyorum ama içim parçalanıyor.emzirmeyi çok istiyorum.çok çaresizim.lütfen bana yardım edin.

  • leileo_zeynep
   17 Nisan 2014
   reply

   Silikon meme uclariyla emzirmeyi denediniz mi? Biberon yavas akisli miydi? Bir donem oyle oluyor sonra geciyor siz sagmaya ve biberonla vermeye devam edin, once biraz biberonla verip arkasindan meme teklif edin, stres olmayin bunu anliyorlar. Sakin bir sekilde yataga uzanip meme teklif edin. Bunlar ilk aklima gelenler. sevgiler

 • emine.
  21 Nisan 2014
  reply

  merhaba bebeğim 2 aylık iken, eşim şehir dışına loğusalığım boyunca defalarca çıkacak ben aynı sıkıntıları yine yaşayacağım idye streslendim, gideceği günün akşamı işim çıktı bebeği emzirirken bir anda çektim, çekiş o çekiş sonra bebeği küstümü n eyaptı ise o gece bebeğim memeyi reddetmeye başladı bir aydır böyleyiz, mamayı da reddediyor hatta tükürüyor ne yapacağımı şaşırdım bu ay kilo da almadı, ne kadar sürecek bu durum acaba bir aydır böyleyiz, ne yapmalıyım. lütfen yardım edin.

 • senanur
  21 Nisan 2014
  reply

  bebeğim 21 günlük memeyi almıyor sezaryanla doğum yaptım 3 gün sütüm gelmedi sarılık olduğu için biberonla mama verdi doktorlar ve hiç memeyi tutmuyor emzirmeye zorladığım zaman memeyle kavga ediyor ona bağrıp çağrıyo bende çok üzülüyorum kahroluyorum göğüs ucumda yok slikon göğüs ucu kullandım fayda etmedi çk vicdan azabı duyuyorum lütfen yrdımcı olun

 • 44nur
  25 Nisan 2014
  reply

  Merhaba benim 6 aylik bebegim var dogdugu gunden beri emme konusunda sorunluyuz inat ederek hep emzirmeye calistim halada calisiyorum fakat duzelme yok sagarakta deniyorum cok az geliyor 20 cc geliyor ne yapmaliyim ek besinede basladim ama sutum hala yetmiyr yardim rica ediyorum

 • Sewo
  11 Mart 2016
  reply

  Bebeğim iki gündür emmiyor başta sol mememi sonra ikisini birden reddetti çok mutsuzum ne yapmalıyım yardım edin lütfen bebeğim beş aylık

 • elif naz
  23 Mart 2016
  reply

  Merhaba benim kızım 3 aylık ilk dogdugunda meme emiyordu bi yandada biberonla mama veriyodum ama bu iki gündür meme emmiyo sürekli biberon istiyo sütüm var ama almıyo agliyo mecbur ac kalmasın diye hemen veriyorum lütfen yardım edin napmalıyım ben daha yeni anneyim sezeryan oldum

 • Som
  30 Mart 2016
  reply

  Merhaba
  Benim kizim dogdugunun ilk bir kac gunu sutum az geldi ve kendisi de emmek iatemiyordu ama bir kac gun sonra sutum artti, kizim da memeyi cok sevdi. Surekli emiyordu, hatta memede uyuyordu. Neredeyse gun boyu kucagimda emziriyordum ben de. Yemek yerken, is yaparken… yapisikti bana diyebilirim. Ama sonra emmeyi reddetmeye basladi. Simdi adeta memeyle savasiyor emmemek icin. Bazen geceleri de boyle. Bir care lutfen?

 • nurse
  11 Eylül 2016
  reply

  Merhaba zeynep hanım benim bebeğim 7 günlük ama meme mi tutmuyor çünkü çok sert bende sütü mu sağaraki veriyorum uzulme meye çalışıyorum ama işte insan dayanamıyor ben kaşıkla veriyorum süttümü biberonla değil ama hastanedeyken benim durumum kötü olduğu ve mememin başını sert olması yüzünden bebeğim emmedi biraz biberonla mama vermisler 3 kere de ben evde verdim siz ce bebeğim emmeye başlarım bu arada yalancı emzikte kullanıyorum sorum olur mu

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.