Zeynep Gözübüyük

Bebeğe Psikolojik Hazırlık

Bebeğimi beklerken seminerine katılacağımı yazmıştım.
Sevgili arkadaşım, Klinik Psikolog Pınar Mermer‘in verdiği bu seminer bende çok güzel duygular bıraktı.
Enerji veren egzersizle başladık seminere. Sevgili Pınar hep bir cümleyle veya bir soruyla başladı söze, biz hamileler de döküldük. Tamamen interaktif bir seminer. Paylaşmaya ne kadar ihtiyacımız varmış. Tam da hamile psikolojik destek grubu gibi olduk. Herkes kendinden birşeyler paylaştı, üzerine yorumlar yapıldı. Endişelerden, korkulardan bahsederken ben de yoganın faydalarından bahsettim biraz. Gerçekten yoganın hamileliğimde her konuda olumlu düşünmeme çok faydası oldu. Herkes ne kadar duygusal olduğundan, olur olmadık ağladığından bahsetti. Bende çok olmadı ağlamalar derkeeen konu annelerimize geldi. Ben de 5 aydan fazladır annemi görmüyordum. Başladım hüngür hüngür ağlamaya. “Pek ağlamıyorum” diyen ben kendimi durduramadım, bir de üstüne salondaki herkesi ağlattım. Uzakta olunca böyle, günlük hayatın koşturmasında anlamıyor insan. Ama rahat bir ortamda bahsi geçince burnunun direği sızlıyor, gôzler doluyor. Ne yapalım, uzakta olsunlar ama sağlıklı olsunlar diyip hayata devam ediyoruz. Neyseki 2 gün sonra İzmir’e gittim de hasret giderdim. Annemle fotoğraflarımızı da seminerde birlikte olduğum hamile arkadaşlarıma ithaf ettim =)

annem
Anne hasreti bölümünde ayların duygu yükünü atmış olmalıyım ki devamında kuş gibi hafiflemiş olarak devam ettim. En mutlu anlarımızı hayal ettik, sorunlarımızı bu mutlu ana taşıyarak nasıl küçültebileceğimizi ve hatta yok edebileceğimizi öğrendik, bebekli hayatta kendimizi nelere karşı hazır hissediyoruz, anne-babalık bizde nasıl hisler uyandırıyor, kendi ailemizin bizi büyütme tarzının üzerimizdeki etkileri neler, bebeğimizin/çocuğumuzun nasıl özellikleri olsun istiyoruz, nasıl bir aile hayatı hayal ediyoruz gibi sorular üzerinde konuştuk. Dedim ya, hamile psikoloji destek grubu gibiydi. Paylaşmak, farklı düşünceleri duymak, birçok konuda yalnız olmadığımı görmek, daha önce dile getirmediğim, ailemden geçen, hatta annemin kendi çocukluğundan taşıdığı özelliklerin benim üzerimde ne kadar etkili olduğunu farketmek çok iyi geldi. Çıktığımda bir terapi seansından çıktığım gibi hafiftim. Seminerin ikinci bölümü çok yakında, hevesle bekliyorum.
Sevgili Pınar’a da böyle güzel bir çalışma yaptığı için tekrar teşekkür ediyorum, ve tabii güzel paylaşımları için hamile arkadaşlarıma da…

Sevgiler,

Zeynep

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.