Zeynep Gözübüyük

Ayşe Öner Hamile Rehberlik Kursu

Geçen cumadan beri sevgili Ayşe Öner‘in Hamile Rehberlik Kursu’na katılıyorum.    Yoga derslerimin programına göre cuma ve pazar günleri olan eğitimlere devam edeceğim. Konular sürekli tekrar ettiğinden ister hafta içi, ister haftasonu olan eğitimlere katılabiliyor, bir konudan başlayıp kuru tamamlayabiliyorsunuz. Bu esneklik benim gibi hem hafta içi hem haftasonu çalışanlar için harika gerçekten.  16.haftadan itibaren başlanabiliyordu, ben 21.haftada başladım. Ayşe Hanım’ın yumuşacık sesinden yılların tecrubesini dinliyoruz pür dikkat. Onun hakkında ne yazsam az kalacak, şöyle özetleyeyim: 25 yıl yenidoğan bebek hemşireliği yaptıktan sonra kendi kreşini açmış ve bebeklerle birebir ilgilenmiş, aynı zamanda hamilelere eğitim vererek ve doğum koçluğu yaparak çalışmalarına devam etmiş. Binlerce bebek büyütmüş, hamilelere, annelere destek olmuş bir melek o. Öyle tatlı, öyle yumuşak, öyle samimi ki, insanın sarılası ve bir daha bırakmayası geliyor =)

İlk haftanın konusu amniyotik sıvının özellikleri, erken açılma halinde ne yapmalıyız, sızıntı olduğunu nasıl anlarız, amniyotik kese doğumda hangi fazda açılır? Doğum sonrası zaman yaşananlar, yapılması gereken egzersizler, değişimler, ve lohusalık zamanı idi. Bu hafta da konu bebek odası hazırlığıydı. Oda seçimi, boya ve duvar kağıdı kullanımı, zemin ve ışıklandırma nasıl olmalı, mobilya seçerken nelere dikkat edilmeli? Alışverişte doğru ve gerçekten ihtiyacımız olacak seçimleri yapmak idi. Ayşe Hanım önerilerini paylaşırken biz de bol bol soru sorduk. Çok faydalı ve çok keyifli bir program, detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Eğitim notlarımı toparlayıp özet olarak paylaşacağım. Bu öneriler sonrasında Ayşe’nin odasını nasıl dekore ettiğimizi de paylaşacağım tabii, en keyifli hazırlıklardan biri de odası ne de olsa. Pazar günü de bebek masajı var, ona Murat’la gideceğiz, babası da yapsın kızına masaj, oy oy oy ben de onları izleyeyim =) Emzirme, bebek banyosu, doğum ve ilk yardım da heyecanla öğrenmeyi beklediğim konular. Anneliğe hazırlanırken sevgili Ayşe Öner’in deneyimlerinden faydalanmak çok güzel bir şans, tüm anne adaylarına tavsiye ediyorum.

23.hafta yaklaşıyor, zaman hızla geçiyor. Boncuk Ayşe sürekli hareket halinde, pıt pıt’lar pat pat’lara doğru hafifçe dolgunlaşmaya başladı =)

Bizden bu haftalık bu kadar…

Sevgiler,

Zeyno & Boncuk Ayşe

Yorumlar

 • yesilkiraz
  4 Ocak 2013
  reply

  Yazılarıni okurken hamilelik günlerim aklıma geliyor. Ne guzel.tatlı heyecanlar yaşıyor insan. Bence bir kadinin yaşayabilecegi en ozel zamanlar. Sağlıklı bi.hamilelik ve dogum yaparsın inşallah.

 • yesilkiraz
  4 Ocak 2013
  reply

  Yazılarıni okurken hamilelik günlerim aklıma geliyor. Ne guzel.tatlı heyecanlar yaşıyor insan. Bence bir kadinin yaşayabilecegi en ozel zamanlar. Sağlıklı bi.hamilelik ve dogum yaparsın inşallah.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.