Zeynep Gözübüyük

Anneysen.com Annelerinden Emzirme Tavsiyeleri – 3

Anneysen.com annelerinin emzirme tavsiyelerinin bugün son bölümü. Siz de emzirme deneyimlerinden faydalanmanın yanı sıra, Anneysen.com da her hafta yapılan ”Haftanın Ödüllü Sorusu” kampanyasına mutlaka katılın, hem deneyimlerinizi, fikirlerinizi paylaşın, hem de hediyeler kazanın. Anneler, Anneysen.com da buluşuyor =)

Emzirmek çok güzel bir duygu, öncelikle bu duyguyu yaşama fırsatı buldukları için çok şanslı olduklarını bilmeliler. İlk günlerde göğüs uçlarınız acıyabilir ama canınızı sıkmayın. Meme ucunuzu bebeğinizin ağzına tam olarak yerleştirin, bu meme ucunuzun acımasını ve yara oluşmasını önleyecektir. Sütünüz başlarda az olabilir, buna da üzülmeyin çünkü emzirdikçe ve bol sıvı tükettikçe çoğalacaktır. Bunu zaten siz emzirdikçe göreceksiniz. Bence en iyi sıvı su. Bol bol su için ve emzirmeye devam edin. 2 yaşına kadar doya doya emzirdim, emzirirken bana o sarılışlarına doyamadım desem yalan olmaz…Belki de en büyük süt arttırıcı bu durumdur!

Emzirmekteki en önemli kural inançlı olmak. Sütünüzün yettiğine ve yeteceğine mutlaka inanmalısınız. Buna ek olarak iyi beslenmeli ve dinlenmelisiniz. Gece dinlenebilmek çok önemli çünkü prolaktin hormonu gece salgılanan bir hormon. Tatlı şeyler tüketip gereksiz kilo almaktansa, bol sıvı tüketin, bol sütünüz olsun. Doğru emzirme pozisyonunu da öğrenmelisiniz elbette. Bunun için sağlık ocaklarında ve hastanelerdeki hemşireler destek veriyorlar. Bol sütlü günler.

2 haftalık bir bebeğim olduğu için, direkt kendi listemi yazıyorum. 1- Ne olursa olsun hiçbir şey için moral bozulmamalı. Süt verilirken de hep olumlu şeyler düşünülmeli. 2- Ne yenirse yensin, anne dinlenemiyorsa süt olmaz, ayrıca uykusuzluk sinir de yapar, moral de bozar, her fırsatta dinlenmeli. 3- Humana, hurma, rezene, kayısı hoşafı süt üretimine kesinlikle çok katkıda bulunuyor. 4- Elevit (vitamin), doktorun önerdiği herhangi bir kan ilacı ve kalsiyum hapı doğumdan sonraki 3 ay kesinlikle devam etmeli. Bu haplar hem annenin daha dinç olmasını hem de içerdiği vitaminlerle anne sütünün de kaliteli olmasını sağlıyor.

Bol bol su için, kuru dut hoşafı çok arttırıyor sütü, tavsiye ederim. Aç kalmayın kesinlikle. Ne kadar emzirirseniz o kadar sütünüz olur =)

Bebek her istediğinde sık sık emzirilmeli ve iki göğüs de kullanılmalı, sütün bol olması için bol bol sıvı tüketilmeli.

Titiz olsunlar, hem bebek hem de anne sağlığı açısından.

Yeni emzirmeye başlayan anne, bebeğin sık sık, 2 saatte bir emzirmelidir. Emzirirken bebeğin meme ucunu tam olarak ağzına aldığına dikkat etmeli, yoksa memesi çatlayabilir. Fazladan sıvı tüketilmelidir. Rezene çayı, çorba sütü  coğaltır.Emzirirken 20 dakika tam emzirmeli ve bir memeyi tam emzirdikden sonra diğerini emzirmeli. Bence bir memeyi 2 ya da 3 kez verdikden sonra diğerine geçerse sütü coğalır. Bir de süt veren emziren annenin asla dertlenmemesi,  depresyon veya onun gibi üzücü olaylar yaşamaması, heyecanlanmaması lazım, bu çocuğu da çok etkiliyor.

Annelerin hepsi çok güzel bilgiler vermişler. Ben sadece şunu eklemek istiyorum. MUTLU olmak için ellerinden geleni yapsınlar. Mutlu olduğunuzda sütünüzün nasıl arttığına şahit olacaksınız, unutmayın iş beyinde biter.

Merhaba. Her anne için bebeğini emzirmek kadar mutluluk verici bir olay yoktur. Lakin günümüz annelerinin genel sorunu sütün olmaması. Ama çözümsüz değil elbette. En büyük öneri bol bol sıvı tüketmek, sebze ve meyve tüketimi, ekstra süt yapan ürünler var süt çayları var vs.vs. ama bunun yanında süt sağım aletlerini pas geçmeyin derim ben. Bebeğinizi emzirdikten sonra kalan sütünüzü sağım makineleriyle sağmanız sütünüzün bol gelmesine ve bebeğinizin açlığı / tokluğu gibi aklınızı kurcalayan sorulara da cevap olur.

İlk önce düzenli bir beslenme ve uyku, sonra da moral… Beslenmemizi süt arttırıcı gıdalar ile (tahin helvası, yoğurt, ayran, hazmı kolay gıdalar…) takviyeleyerek, gün içinde de süt ve bol su tüketilerek ve fırsat buldukça da dinlenerek süt miktarı çoğaltılır. Bir de size tavsiyem, sıcak bir banyo da sütün aşağı inmesine yardımcı oluyor. Bebeğiniz emerken de terli olmamaya, sakin olmaya çalışırsanız bebeğiniz de daha rahat emer. Her emişten sonra meme ucumuzu da karbonatlı su ile temizlersek bebeğin ağzındaki pamukçuk olayını aza indirmiş oluruz. Son olarak da size pratik bir bilgi: kahve fincanının içine birkaç ayva çekirdeğini atın ve içine birkaç damla gül suyu damlatın ve bir gece bekletin. Bildiğimiz vazelin kıvamında olacaktır. Bu tarifim meme ucu kanamalarına birebir iyi gelmektedir. Denenmiş ve uygulanmıştır. Hem de doğal olduğu için bebeğe de zararı yoktur…

Emzirme döneminde psikoloji çok önemli. Rahat bir psikoloji ve sevgiyle bebeğinizi kucaklayarak 1 saat aralıklarla emzirmeyi deneyin. Bol sıvı tüketmek, süt çayları içmek ve uyumak sütünüzün artmasına sebep olur. Ayrıca gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durun. Düzenli beslenmeye özen gösterirseniz, hamilelik döneminde aldığınız kiloları rahatlıkla emzirme döneminde verebilirsiniz. Düzenli beslenmek sütünüzün kalitesini de artıracaktır. Anne sütüyle bebeği beslemek eşi benzeri olmayan bir duygudur. Her kadın mutlaka yaşamalıdır.

Kesinlikle Humana Still Tee (Süt artıran bitki çayı) kullanmalarını ısrarla tavsiye ediyorum…%100 bitkisel, etkinliği ve güvenilirliği klinik çalışmalarla kanıtlanmış, C vitamini ilaveli, bu doğal bitki çayını için.

Kim ne derse desin bir anne olarak bebeğinizi besleyecek sütün sizde olduğunu bilin, bol su için, üzüm yiyin, süt arttıran çaylardan için, ama birileri ağlama sebebi açlık dedi diye bebeğinize hazır mamalardan vererek onu göğsünüzden uzaklaştırmayın, EMZİRİN!

Bebek doğduğu ilk andan itibaren bol bol emzirilmeli, bu süt hormanlarının çalışmasını hızlandıracak, ayrıca bebeğinizin sizin kokunuzu tanımasına da yardımcı olacak. Anne açısından ise bol bol sıvı tüketimi ve süt artırıcı besinler yemek çocuğunuza yetecek kadar süt gelmesini sağlayacak…

Bol su içmelerini, sık sık emzirmelerini tavsiye ederim. İlk günler göğüsler çok hassas oluyor ve sorun yaratabiliyor. Bepanthen krem bende işe yaradı tavsiye ederim. Bebek çok ağladığında çevreden ilk gelen yorum “bebek doymuyor, onun için ağlıyor” sözleri oluyor. Buna inanarak mama vermeyi düşünmesinler. Mama yiyen bebek doyduğu için emmek istemiyor ve memeyi erken bırakıyor. Sadece sevgi ile bebeğini düşünmek bile bence sütü arttırmak için yeterli. Anne ile bebek arasında en güzel bağ bence. Hiçbir annenin bundan vazgeçmemesini umarım. Bizim emzirme dönemimiz bitti, yarışmaya ihtiyacımız yok ama umarım aklımda kalanların benim gibi acemi annelere faydası olur.

Sütlerinin artması için yeni annelere benim tavsiyem bol su içmeleri. Sonra bebeklerini iyi takip etmeliler. Bebeklerine gaz yapan yiyecekleri tespit edip beslenmelerine dikkat etmeliler. Dinlemesini çabuk öğrenir, iyi gözlem yaparsanız bebeğiniz size en iyi yolu gösterecek. Hayatınızı doğdukları andan itibaren aydınlatacaklardır.

Öncelikle merhaba herkese. Benim 3 aylık oğlum var, ben de emziriyorum. Benim annelere tavsiyem, yeni doğum yapınca hemen süt gelmeyebiliyor ama sakın korkmasınlar. Doğumdan sonra ayakta duş alırlarsa hem anne kendi rahatlıyor hem de süt daha rahat geliyor. Emzirdikçe ve sıvı alımını çok yaptıkları sürece süt oldukça çoğalıyor. Günde 3 litre su tüketin. Bebeğiniz uyuyunca siz de istirahat edin ve stresten uzak durun, böylece bebeğinize daha iyi ilgilenirsiniz. Süt yapıcı şeyler için, yani rezene, papatya, bunun gibi bitki çayları bebeğinizin gazını alır ve sütünüz de artar. Emzirmek kilo vermeye yardımcı oluyor, ben kendimden biliyorum aldığım kiloları verdim. Fazla hamur işi ve yağlı yiyeceklerden uzak durun, sık sık emzirin göreceksiniz zayıfladığınızı. Emzirince bebekle anne arasında sıcak bir bağ oluşur. Emzirmek hem bebeği hem anneyi birçok hastalıktan korur. Göğüs kanseri ve osteoporoz sorunları açısından daha düşük risk taşır. Anne sütü bebek için en uygun süttür, sterildir, nerede olursanız olun gece yarısı bile olsa hep aynı ısıdadır, hem kolaydır, hem de bedavadır. Benim bütün annelere tavsiyem ilk altı ay anne sütü sonra ek gıdalara geçin ve 2 yaşına kadar emzirin.

Benim sütüm çok azdı ve sıvı almıyordum. Doktorumun bana da tavsiyesi günde 2-3 litre sıvı almamdı. Günde 2 litre su, komposto, süt içiyordum ve çoğaldı.Kayısı suyu da çok iyi geliyor, hem sütü artırıyor hem de bebeğin çişini kolay yapmasını sağlıyor. Süte de biraz şeker katmak gerekiyor bebekte gaz oluşmaması için. Ihlamur ve rezene günde 3-4 fincan içmek gerekiyor, bu çaylar anne ve bebeği sakinleştiriyor, gaz yapmıyor ve sütü artırıyor. Annenin sütüm olsun diye çok fazla kalorili şeyler yemesine hiç gerek yok. Özellikle bizim halk arasında bir tabir vardır “çok ye süt olsun” diye. Helva, tahin-pekmez yedirirler süt olsun diye, bunlar kilodan başka birşey yapmaz. Dengeli beslenme ve bol sıvı alımı süt için yeterlidir bence. Süt yapan birşey daha: kuru inciri kaynatıp günde iki fincan suyunu içmek bol bol süt yapıyor. Bebişlerimizi bol bol emzirmek dileği ile…

Yeni emzirmeye başlayan annelere bol bol sebze, meyve ve vitamin mineral açısından zengin olan gıdalar öneririm. Bol bol da su tüketilmeli. En onemlisi dinlenmek, anne dinlendikçe süt bezleri faaliyete geçecektir ve sütü artacaktır. Anne bebeğini ne kadar sık emzirirse bir o kadar sütü artacaktır. Doktora danışmadan hiçbir ilaç alınmamalıdır.

Emziren anne uykusunu almış, dinlenmiş ve rahat olmalıdır. Emzirme süresince bebeğin hep memede olması ve emerken uykuya dalması, emzirmenin iyi gittiğine işarettir. Bebeğin emme refleksi, memenin ağzına yerleştirilmesiyle oluşur. Bebeğin ağzına birkaç damla süt sıkılarak tadını alması ve emmeye başlaması beklenmelidir. Emzirme süresi her bebeğe göre değişebilir, ancak yeterince doygunluğa ulaşması için belli bir süre (yaklaşık 20 dakika) beklenmelidir.

Bence başta moral çok önemli. Moralin ne kadar çok olursa o kadar sütün oluyor. Ve bol sıvı tüketmek, su, komposto vb… Bebeğinizi ne kadar sıklıkla emzirirseniz o kadar çok süt geliyor yani 1 moral 2 sıvı tüketmek ve 3 sık sık emzirmek. Evet başta çok zor ama zamanla alışılıyor.

Bebeği sevdikçe süt gelir. Siz emzirmek istedikçe bebeğiniz de emmek isteyecektir. Unutmayın bebeğiniz emdikçe sütünüz fazlalaşacaktır. Ne mucizevidir ki doğduğunda kendi besinini yanında getirir. Emmek, bebeğin ağız refleksini hızlandırır, geliştirir. Anne ve bebek arasında duygusal bağı güçlendirir. Bebekle annesinin bağıdır. Sütünüzün doyurucu ve de yoğun akışlı olmasını istiyorsanız öncelikle bol bol dinlenin, bol bol yeşil yapraklı sebze ve bol meyve tüketin , bol sıvı alınç Moralinizin yüksek olması da çok önemli. Unutmayın annedeki moral bozukluğu, stres, mutluluk hormonları sütle direkt anneden bebeğe geçer. Siz mutlu ve huzurluysanız bebeğiniz de neşeli bir bebek olur. Eğer siz stresli olursanız bebeğiniz sürekli ağlayan, mızmız bir bebek halini alır. Gaz yapıcı nohut, mercimek, soğan, bulgur gibi yiyecekleri tüketmemeye özen gösterin. Eğer bu yiyeceklerden yerseniz hemen tane kimyonu kaynatın ve 2 çay kaşığı bebeğe içirin, gerisini siz için. Unutmayın, yediğiniz, içtiğiniz herşey sütünüze geçer ve sizin etkilendiğiniz herşeyden bebeğiniz de etkilenir.  Bebeğiniz emerken başını okşamayı, bebeğinizi sevmeyi ve göz göze gelmeyi unutmayın. Sevgiyle bol sütlü günler.

Yorumlar

 • kitapkurduyumben
  7 Eylül 2011
  reply

  Sevgili Zeynep,
  Bu emzirme ile ilgili yazılar benim için çok iyi oldu.Bilgisayardan okuyamadım diye çıktısını aldım,şimdi rahat rahat evde okuyacağım.Çok teşekkürler,eline sağlık!

 • Ayşenur
  18 Haziran 2013
  reply

  merhaba zeynep hanım,benim oğlum 2 buçuk aylık ilk 20 gün beni çok güzel emdi daha sonra çok az emmeye başladı doyuyor sandım pek üstüne gitmedim ama sütümün azaldığını hissettim öyle de olmuş çekmeye çekmeye azalmış pompa aldım çektikçe sütüm arttı oğlum beni çok az emiyor anne göğüs boyutu meme uçlu biberonla kendi sütümü verdim işin kötüsü şimdi onu da almıyor kaşıkla veriyoruz yarısını dışarı atıyor iştahı yok ne yapmalıyım

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.