Zeynep Gözübüyük

Annelerdfen Sütlü Tarifler – 22

Emzirme deneyimleri ve altın değerinde tavsiyeler bugün Emziren Anneler Grubu’ndan sevgili Sultan Anne’den. Anne adayları, emziren anneler, gruba üye olmanızı tavsiye ediyorum. Paylaşımlar harika, anneler birbirinden çok şey öğreniyor, zor dönemlerde birbirlerine güç veriyor. Arşivi de çok değerli bir hazine. Benden söylemesi. Gruptan birçok anne deneyimlerini Annelerden Sütlü Tarifler’de paylaştı, paylaşmaya da devam ediyorlar. Hem gruptaki hem buradaki paylaşımlarından dolayı buradan hepsine bir kez daha teşekkür ediyor, sizi Sultan Anne’nin deneyimleri ve tavsiyeleriyle başbaşa bırakıyorum.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, gurur, mutluluk

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, süt ve sulu meyveler

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Bol bol dinlenmeliler, düzenli beslenmeliler ve her annenin sütünün bebeğine yeteceğine inanmalılar. Tabi bunlarla bitmiyor. Asıl iş annenin çevresindekilere düşüyor. Onlar anneyi emzirme konusunda desteklemeli, cesaretlenmeli, o yoğun gece-gündüz temposu içerisinde annenin dinlenmesine ve sağlıklı beslenmesine yardımcı olmalılar. Anneler özellikle ilk 40 gün çevrelerinden böyle destek alırsa süt verimi çok çok artacaktır.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Bu ay (yani 9. ayımızda) artık oğlum sokakta yürürken t-shirt’ümün üzerinden emmeye çalışmaya başladı. Onun o hali ve benim verdiğim tepki eşimi çok güldürmüştü.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Emziriyor musun? Mama da mı versen? Bir ayda kaç kilo alıyor, sen kaç kilo verdin?” Bunlar ve benzeri sorulara çok sinir olurdum. Hep “SANA NE” demek geçerdi içimden. Ama hiç diyemedim. “Emiyor, mamaya gerek duymuyoruz. Kilo alımı normal” gibi cevaplar verdim hep. Ama onları yeni annelere böyle sorular sormamaları, bu soruların anneyi üzebileceği konusunda uyarırdım şimdiki aklım olsa. En azından başka bir annenin canını sıkmazlardı.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.