Zeynep Gözübüyük

Annelerden sütlü Tarifler – 98

Bugünkü konuğum sevgili Tüten Anne’yle daha oğluşu Aren’e hamileyken LeiLeo sayesinde tanıştık, yazıştık bol bol. Aldık bir kere o güzel enerjiyi, bırakır mıyız? Hemen Twitter‘dan bulduk birbirimizi, ve başladık her gün devam eden keyifli sohbetlere =) Doğuma ve emzirmeye birlikte hazırlandık. Ha bugün ha yarın derken, Aren katıldı aramıza. Ve biz kısa bir süre sonra ikinci AnneBabaBloggerlar toplantısında birbirimize sarılabildik =) Annesi yemeğini yesin diye Aren’i aldım kucağıma bayıla bayıla sevdim ve uyuttum! Joker anneliği kotardım artık galiba =)
Tüten Annem neredeyse her emzirme seansında eline telefonu alır sohbete gelir, uykusuz gecelerde de ah uykuuu vah uyku diye içini döker  =) Twitter’da günleri birlikte yaşıyoruz. Bu paylaşımlar hepimizi mutlu ediyor, güç veriyor. Hem yalnız hissettirmiyor, hem de içini dökmek rahatlatıyor. Hem de çok gülüyoruz çok eğleniyoruz, bu da süt yapıyor, aynen devam =)
Bu arada unutmadan, Tüten Anne’yi blogundan da takip edebilirsiniz.
 
Ve söz Tüten Anne’de:
 
1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?
 
Oğlum Aren Mir’i normal doğum ile 22 saatte çok zor bir doğumla doğurdum. İçimden çıkıp göğsüme koyduklarında ve ilk kez emzirdiğimde hissettiğim şey saf sevgi ve şükürdü. Ertesi gün hissettiğim şey emzirmenin harika bir duygu olduğuydu ki bu duygumu emzirmek çok güzel birşeymiş hep böyle durabilirim diye tweeterda paylaştığımda emin misin demişlerdi tweetdaşlarım =)  Ve eve çıktıktan sonra hissettiklerim: Acı, can sıkıntısı ve bıkkınlık. Zaman zaman emzirirken merhametin en yalın halini hissederim. Bunların dışında 15 senedir aktif olarak çalışan yerinde duramayan telefonda konuşurken bile ayaka durup gezinen biri olarak en kısası 20 dk süren emzirme seansları bana sıkıcı geliyor. Ama oğlumun çıkardığı  sesler, ki bu sesleri “teşekkür ederim, oh be, yaşasın” gibi yorumlayabiliriz,  beni emzirmeye devam etmek konusunda daima teşvik ediyor. Emzirirken onu seyrettiğimde yüzündeki o mutluluk doygunluk hissi emzirmeye devam etmem gerektiğini hissettiriyor bana.
 
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?
 
Süt arttırıcı çayları da kullanıyorum. Ama sanırım adada başbaşa kalacağımız için etraf baskısı, endişeler vb olmayacağından sütüm kendinden artardı herhalde =) Şaka bir yana sütü ne arttırır bilmiyorum. Bol su içiyorum zaten severim. Düzenli beslenmeye çalışıyorum ve süt arttırdığı söylenen çaylardan her gün düzenli olarak içiyorum.
 
3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?
 
Emzirmeyi sevmemek günah veya ayıp birşey değil. Hiçbir zaman ben neden ulvi duygular hissedemiyorum diye kendilerini suçlamasınlar. Canlarını acıyacağına hazırlıklı olsunlar kabullenmişlike bu işe başlasınlar. Çok zor da olsa emzirme ile tüm seslere kulaklarını olmasa da gönüllerini kapasınlar. Ve bilsinler ki geçiyor hem de çok uzun sürmeden bebeğin 40 çıkmadan acıya da emzirmeye de alışılıyor.
 
4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?
 
Bir çok komik şey yaşamışımdır. Sanırım tüm yeni emziren anneler gibi memlerin dışarda olması ve bir süre sonra bunu unutarak etrafta dolanmak. Bir diğer komik olayda gittiğimiz bir cafe’de emzirme önlüğünün altında emzirmeye çalışırken debelenen iki insan haline dönüşmemiz  oğlum o minicik elleriyle örtüyü kaldırmaya çalışırken ben gülmekten ölüyordum. Hani örtünün altında emziren ve emen anne&bebek değilde başka birşeyler yapan iki sevgili  gibi gözükmemiz =)
 
5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?
 
Hala sinir olduğum soruların başında, “Emiyor mu?” sorusu geliyor memede duran ağzı oynayan bebek başka ne yapıyor olabilir ki! Her zamanki gibi emiyor cevabını veririm. Bir de Sütlü tariflerden antremanlı olduğum için duyacağım sorulara ve vermem gereken cevaplara hazırlıklıydım =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.