Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 97

Haftanın ilk sütlü tarifleri Twitter annelerimden sevgili Çiğdem Anne. Hepinize güzel ve bol sütlü bir hafta diliyor, sizleri Çiğdem Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleriyle başbaşa bırakıyorum.

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Bade’mi emzirirken huzur, mutluluk ve bir mucizeye tanık olmak hissettiğim…Her emzirmede git gide büyüdüğüne tanık olmak, emerken uyuyakaldığında yüzünde belli belirsiz ortaya çıkan bir küçük tebessümü görmek inanılmaz bir keyif…

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Issız bir adaya düşsem, sütümü arttırmak için sadece “su” yeterli benim için. Emzirmeye başladığımdan bu yana en çok su içerek sütümün arttığına inandım çünkü. Yalnız kızımda kolik sancıları yaşadığımız için rezene ve anason çaylarını günde ikişer fincan içiyordum, bildiğim kadarıyla onların da sütü arttırıcı etkisi varmış.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Anne adaylarına tavsiyem o geçirdiğimiz 40 hafta bence en özel dönemlerden biri, içimizde bebeğimizin gün geçtikçe büyüdüğünü hissetmek.  Keyfini çıkarın, dinlenin, kendinizi mutlu hissettirecek ne varsa yapın, bol bol uyuyun =), hamileliğim boyunca yüzmüştüm ve beni çok rahatlatmıştı mesela…

Yeni annelere ise naçizane en önemli tavsiyem, içlerinden gelen sesi dinlesinler, başkalarının negatif hissettikleri sözlerine hiç kulak asmasınlar. Mümkün olduğunca fırsatını buldukça bebek uyurken onlar da uyusunlar ya da küçük yürüyüşler yapıp biraz kendileriyle kalsınlar. Bir de ilk günler süt hemen gelmeyebiliyor, benim 3-4. günlerde gelmişti ama ilk günden itibaren sık sık emzirmiştim, sabırla moralimi bozmadan sütümün geleceğine inanmıştım. Tabii sık emzirme döneminde en büyük yardımı Lansinoh göğüs ucu kreminden aldım =) Bana çok faydası olmuştu.

4-  Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Emzirirken aklıma gelen komik bir olay aslında hatırlayamıyorum çok ama, Badecim sağolsun doğduğu gün bile dediğini yaptırma konusunda epey iyiydi =)Hastaneden çıkarırken anakucağına koyduk ağlayıp ortalığı ayağa kaldırınca asansörde anakucağı boş bir şekilde babasının elindeyken, Bade benim kucağımda üstelik emiyordu yabancı gözlere aldırmadan (en ilginç emzirme yerimiz orasıydı)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Emzirmeye başladığımız zaman; zaten hepimizin en hassas en kırılgan olduğumuz, her sözden nem kapmaya hazır olduğumuz dönem belki de =) Ben en çok soru değil de her Bade ağladığında “aç bu çocuk aç” diyenlere diş bilemiştim =) O zamanki aklımla sadece Bade’yi doyuramıyor muyum diye üzülerek geçmişti zamanım oysa şimdiki aklım olsa hiç aldırmam o sözlere cevap bile vermeye çalışmazdım =)

İlk 6 ayımı sadece anne sütü alarak geçirdi Bade, şimdi de emiyor, artık keyfine ama şunu söylemek de istiyorum; belki sütü bile gelmeyebilir yada yetmeyebilir insanın, önemli olan bebeğiniz ve sizin huzurunuz sağlığınız. Sevginizi doyasıya hissettirin bebeğinize ve her gün değişmesinin büyümesinin tadını çıkarın yeter; çünkü o günleri bir kez yaşayacaksınız.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.