Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 93

Haftanın son sütlü tarifleri sevgili Ahu Anne’den geliyor. Ahu Anne de Twitter dünyasının bana kattığı annelerimden. Canım Yeşim Mutlu‘nun aklına sağlık, her ayın ikinci cuması toplanmak üzere Anne&Baba Bloggerlar buluşması organize etti de birçoğumuz ilk kez yüzyüze tanışma fırsatı bulduk. Ben de sonunda Ahu ve Mumu’ya sarılabildim =) Mumu da o kadar lokum ki, yememek için zor tuttum kendimi! Bu buluşmalarda sanki kırk yıldır tanışıyor gibi sohbete kalınan yerden devam ediliyor. Şöyle konuşmalar geçiyor mesela, “oğlun ateşliydi geçen gün, nasıl oldu?”, “tatilde şuraya gitmiştiniz, nasıl geçti?”gibi… Çok yakın arkadaşlarımın günlük hayatlarından bu kadar haberim olmuyor çoğu zaman. Her gün yazışıp paylaşınca çok güzel bir samimiyet doğuyor. Sanal değil artık bu dostluklar, fazlasıyla gerçek.

Ahu moda tutkunu bir anne, blogunda da hem modayla ilgili hem Mumu’yla yaşadıklarını yazıyor, buradan takip edebilirsiniz.

İşte Ahu Anne’nin sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

İlk zamanlar korku, acı, endişe hissediyordum ama artık çok keyifli bir aşka dönüştü =)

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, bulgur ve uykuuuuuu.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Bebeğinizi hemen filmlerdeki gibi emziremediyseniz sakın endişelenip stres yapmayın. Emme ve emzirme öğrenilmesi gereken bir şey aslında. Bebeğinize ve kendinize bu konuda zaman tanıyıp herşeyi oluruna bırakın. Moraliniz yüksek olsun ki sütünüz bol olsun. Bir de lohusalığınızı keyifle yaşayın. Bırakın etrafınızdaki insanlar size hizmet etsin. Siz bebeğinizle lohusa yatağında keyif yapıp bol bol uyuyun. Ben yapamadım, siz yapın bari =)

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Acaba süt geliyor mu diye kontrol etmek için sıktığım meme ucumdan gözüme süt fışkırması sonucu paniklememdi. Beklemiyordum o kadar uzun mesafe atış olabileceğini ve çok şaşırmıştım.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Ben 5 ay boyunca göğüs yaraları ile uğraştım. Hayatımdan bezdiğim bir dönemdi. Kayınvalidemin “ay hala mı iyileşmedi” demesi tahmin edersiniz ki beni delirtiyordu. Bir şeyleri yanlış yaptığımı düşünüp, çare bulamamaktan çok yorulmuştum. Ta ki bir uzman çok nadir de olsa benim durumumda anneler olduğunu söyleyene kadar, bu konuda kendimi garip hissettim. Şu anki aklımla cevap veriyor olsaydım sanırım, çare olamayacaksa sormayı da kesmesini söylerdim =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.