Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 92

Bugünkü konuğum sevgili Burcu Anne, nam-ı diğer Pratik Anne. Anne bloggerları takip edenler Pratik Anne’yi çok yakından tanıyordur eminim. Hamilelik, annelik ve çocuk büyütmekle ilgili çok faydalı bilgilerin ve keyifli paylaşımların yer aldığı blogunda, çoğu zaman (kendi deyimiyle) Kıpırcan ve Kımılnaz’la yaşadıklarını,  zaman zaman da evini, hobilerini, okuduğu kitapları, seyahatlerini, kısacası hayatını ve sevdiklerini yazıyor. Amerika’dan nasıl da güçlü bir bağ kuruyor bizlerle. Yazısı her posta kutuma düştüğünde “bakalım bugün Pratik Anne’den neler öğreneceğim” diye hevesle açıyorum. Sizlere de takip etmenizi öneriyorum. İşte Pratik Anne‘nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri ve blogundaki emzirme yazılarının linkleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, tatmin ve koparılamaz bir bağ (6 kelime oldu: Bağlanma)

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, bulgur ve rezene çayı

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Emzirmeye ilk başladıklarında her taze annenin karşılaşabileceği acı, çatlak, kanama gibi problemleri engellemek icin bebeğin memeyi doğru kavramasını ve doğru emzirmenin tekniklerini iyi öğrenmelerini tavsiye ederim. Emzirme hem bebek, hem de anne icin cok zevkli olabilecek bir süreç. Bu konuda doğru tekniği öğrenmek için uzmana başvurmaktan ve soru sormaktan çekinmesinler.

Pratik Anne’den doğru emzirmenin ipuçları da burada, mutlaka okuyun.  

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Çalışan ve seyahat eden bir anne olduğum için farklı farklı şirketlerin depolarında, garip garip yerlerde süt sağdığım olmuştu. Bu sütleri ya otelde veya şirketin ofisindeki buzlukta saklayıp, sonra buz kalıplarına sarıp seyahat bitiminde izolasyonlu bir kaba doldurup eve geri getiriyordum. Bir keresinde seyahat uzamış ve evde süt bitmişti. Biriktirdiğim süt torbalarını sıkıca sarıp, ısı geçirmez bir kapta Fedex ile ertesi sabaha eve postalatmıştım. Fedex’te içinde akar kokar birşey var mı diye sorduklarında “hayır” demiştim. Akşam 5’te paketi Fedex’e teslim ettim. Sabah 10’da bizim eve vardığında sütleri çözülmemişti bile. Sağlam bir miktar postalama ücreti ödemiştim ama çocuğum anne sütü içmişti.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Yurtdışında yaşadığım için çok fazla soru soran olmuyordu ama “sütün yetiyor mu?” sorusu herhalde en fazla karşılaştığım soruydu. O zamanki cevabımla şimdiki cevabım aynı olurdu. Bazen insanların muhabbet devam etsin, laf uzasın diye düşünmeden soru sorduklarını düşünüyorum. Çok da üstüme alınıp sinir olmuyordum açıkçası.

Ayrıca Pratik Anne’nin blogundaki tüm emzirme yazılarını buradan okuyabilirsiniz.  

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.