Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 92

Bugünkü konuğum canım arkadaşım sevgili İrem Anne. Şimdi koltuğuna sığdırdığı hangi işinden, hangi özelliğinden başlasam bilemedim. Enerjisi öyle çok ki, yerinde duramaz, sürekli yazar, üretir, paylaşır, paylaştıkça mutlu olur. Çok eğlencelidir, en dramatik hallerine bile kendi de güler, bizi de güldürür. Şimdi nefes alın, başlıyorum:

SlingoMom’da, Anneysen.com’da ve Milliyet Blog’da annelik ve çocuklu hayatla ilgili yazar. Mizahi kalemiyle yazdığı her olay, her deneyim, her bilgi keyifle ve gülümseyerek okunur. Her gün ilaç gibi gelir yazıları.

Teknoloji ve Apple delisidir, dedim ya ne bilse, ne duysa paylaşır diye, Teknolojik Anne blogunda internet alışverişinden tutun da, yeni başlayanlar için blog yazma, yeni aplikasyonlar, internet, google gibi teknolojik konularda yazar, başta anneler olmak üzere herkesin imdadına yetişir. Sosyal medya delisidir, Twitter ve Facebook ondan sorulur.

Slingo markasının yaratıcısı bir anne girişimcidir. Oğlu Koray’ı birçok farklı slingde taşımış, hiç birinde rahat edemeyince “iş başa düştü” diyerek kendi sling markasını kurmuş. Slingo “Her bebek kucakta olmalı” diyor. Bununla da kalmıyor, ürün çeşidini arttırmak ve beğendiği ürünleri annelere ulaştırmak için açtığı Herşeybebek.com’u idare ediyor.

Bunların yanı sıra tabii ki oğlu Koray’la ilgileniyor. İnternet anneleri olarak sürekli bir buluşma halinde olduğumuz için bir de onlara yetişiyor. Ben nefessiz yazdım, nasıl yetişiyor tüm bunlara siz düşünün! İrem’i anlatmak kolay değil, yaşamak lazım diyorum!

Sütlü tariflerine gelince, “emzirmeyi sevmedim ben, yazmayayım” dedi önce, bense çok ısrar ettim, çünkü burada emzirmeyi sevmeyen, zorlanan, problemler yaşayan annelerden de paylaşımlar olmalı diye düşünüyorum. Ve işte SlingoMom İrem Anne anlatıyor:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Mucize, sıkıntı, bıkkınlık

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, su, çikolata =)

 3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Ben emzirmeyi sevmeyen nadir annelerden biriyim sanırım. Mama takviyesi vermeden, hatta gerekli olduğu durumların dışında sağmadan 9 ay emzirdim, sonra oğlum kendiliğinden bıraktı. Zaten kendime koyduğum sınır 1 yaştı. Uzun süre kimseye itiraf edememiştim ama ben sevmedim. Meme ucu acısının dışında sıkıntı basıyordu. Saate gözümü dikip emzirdiğim günler az değildir. Yine de hiç vazgeçmedim çünkü bu benim bebeğimin yegane besin kaynağıydı. Anne sütü verken ve yeterliyken mama takviyesi yapmak aklıma bile gelmedi. Sütünüzü arttıracak yegane şey bol su içmektir. Ne meyve suyu, ne lohusa şerbeti, ne baklava ne de çikolata sadece SU. Ancak vücudun enerjiye ihtiyacı oluyor o ilk günler. Doğum yorgunluğu ve özellikle uykusuzluk yüzünden. Ben emzirirken kilo alanlardanım ve tek nedeni de çikolata bağımlılığım yüzünden. Yemek yemiyordum sadece çikolata ve meyve. Oysa hiç ihtiyacım yoktu. Lohusalıkta bir annenin yapması gereken bol bol su içmek ve her fırsatta yatıp uyumaktır.

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Dediğim gibi öyle zevkli bir durum değildi benim için. Hatırladığımda sıkıntı basıyor hala. Neden bu hale geldiğimi de bilmiyorum. Öyle kötü bir olay da yaşamadım ama o stresi atlatamadım sanırım.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Emzirme saatleri arasında biraz huzursuzlandığında bebek, ‘sen emzirdin mi?’ diye soran oldu birkaç kere. Böyle bir soru olabilir mi? Yeni anneye ’emzirdin mi?’ sorusu nedir? Ama ben o zaman kendimi tutamayıp cevabımı vermiştim: ‘iyi ki söylediniz, hiç aklıma gelmemişti!’ 

Yorumlar

 • TULIN
  1 Aralık 2011
  reply

  hahaha ıyıkı soyledınız hıc aklıma gelmemıstı cevabını artık bende kullanacagım :)))

 • TULIN
  1 Aralık 2011
  reply

  hahaha ıyıkı soyledınız hıc aklıma gelmemıstı cevabını artık bende kullanacagım :)))

 • charlotte
  6 Aralık 2011
  reply

  bazi anneler emzirmeden hoslanmiyorlar. Bir nedeni varmis :
  Dysphoric Milk Ejection Reflex : http://d-mer.org/
  sevgilerimle,

 • charlotte
  6 Aralık 2011
  reply

  bazi anneler emzirmeden hoslanmiyorlar. Bir nedeni varmis :
  Dysphoric Milk Ejection Reflex : http://d-mer.org/
  sevgilerimle,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.