Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 90

Haftanın ilk sütlü tarifleri sevgili Derya Anne’den geliyor. Önce Twitter’dan, sonra da Anne Baba Bloggerlar toplantısında yüzyüze tanışma fırsatımız oldu MarkaAnne blogunun yazarı sevgili Derya Anne ile. Ne yaparsa yapsın sütü bebeğine yetmeyince ve içine sinmeden verdiği mama bebeğinin tüm sindirim sistemini bozup dengesini alt üst edince, doktorunun da desteğiyle süt anne bulmuş, tıpkı eskilerde olduğu gibi. Hikayesi burada. Halamın süt annesi ve süt kardeşi varmış, hep anlatırdı ben çocukken, nasıl severdi onları, hep görmeye giderdi. Sonraki jenerasyonlar unuttu bu kavramı. Şimdi ise Derya yeniden süt annelik, süt kardeşlik kavramlarını hatırlatıyor annelere. Sütü çok bol gelen, fazla fazla depolayan, bir kısımsütlerini tarihleri geçtiği için dökmek zorunda kalan annelere sesleniyor. “O sütler çok kıymetli, anne sütü alamayan bir bebeğe çok faydalı olabilir, fazla gelen sütlerinizle bir bebeği ve annesini mutlu edebilirsiniz” diyor. Tabii ki teklif ediyor, ne sütünü veren, ne de başka bir annenin sütünü alan anneyi hiç bir şekilde zorlamıyor. Kendisi yaşadığı bu durumu başka anneler de faydalansın diye duyuruyor, organize ediyor. “Ben yaptım, başkaları ne yaparsa yapsın” demiyor, “benim bebeğim süt annesinin sütü ile beslenince mamayla yaşadığı problemler bitti, düzenini buldu, ben de huzur buldum, diğer annelerle de bu deneyimlerimi paylaşmalıyım” diyerek çıkmış yola. Bu konunun faydası kadar tehlikesi olduğunu düşünen anneler de var. Her anne kendi bebeği için en doğru kararı verir, ister olumlu görür ve katılır, ister “bana göre değil” der ve dilediği şekilde besler bebeğini. Ben Emziren Annelere Grubu’nda ben şahit oldum birkaç annenin bebeklerine süt anne bulduklarında ne kadar mutlu olduğuna, siz de ilgilenirseniz Derya’nın sütlü tarifleriyle birlikte iletişim bilgileri de mevcut. İşte Derya Anne’nin sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Güven, huzur, güç

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, sebze – ki adaysa eğer otlarım  herhalde =) –  ve balık (sütümü artırır mı bilmem ama çok canım çeker onu biliyorum).

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Etraftan gelen “Aç mı?, sütün mü yetmiyor nedir? Mama hazırlayalım  mı?” söylemlerine kulak tıkamayı başarıp, sadece ve sadece emzirmelerini; bol uyku uyumalarını, dinlenmelerini, fırsat buldukça sütlerini sağmalarını öneririm.

 Ne yaptıysa da sütü gelmiyorsa; “Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar” hareketini incelemelerini, değerlendirmelerini ve eğer akıllarına yatıyorsa, anne sütü taleplerini, markaanne@gmail.com ve derya@markaanne.com adreslerinden her ikisine de, aşağıdaki bilgileri doldurarak e-posta gönderebilirler.

Adınız Soyadınız:
Yaşadığınız İl/İlçe:
Bebeğinizin Doğum Tarihi:
E-Posta Adresiniz:
Telefon Numaranız:

Ya da

Diyelim ki çoooook sütleri oldu ve buzluklarında bu sütleri koyacak yerleri kalmadı, lavaboya döküyorlar üzüle sıkıla, yine tavsiyem “Anne Sütü Olanlar Olmayanları Bulsunlar” hareketini inceleyip, değerlendirdikten sonra markaanne@gmail.com ve derya@markaanne.com adreslerinden her ikisine de, aşağıdaki bilgileri doldurarak e-posta gönderebilirler.

Adınız Soyadınız:
Yaşadığınız İl/İlçe:
Bebeğinizin Doğum Tarihi:
E-Posta Adresiniz:
Telefon Numaranız:

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Oğlum Eren’i sürekli göğsümde gezdirdiğim zamanlarda, emzirmenin vermiş olduğu susuzluk hissinin beni yakıp kavurduğu bir gün, tesadüfe bakın ki evde kimse de yok… Eren yine göğüste mutfağa gittik, sürahide suyun kalmadığını fark ettim, bir elimde bardak, ayağımla damacananın tepesine basarak suyumu koyabildim. O an için trajik ama şu an düşününce trajikomik.

 Ayyy tutmayın, ikinci komik olayı da anlatacağım; çocuk sürekli memede olunca, yani meme sürekli dışarıda olunca, memelerin dışarıda olması, içeride olmasından daha normal bir hal alınca, ben o tek meme dışarıda halimle, yani en normal halimle balkona çıkıverdim, “Allah Allah bir serinlik var… ve ŞOK”

Bu kadar =) daha ne olsun? Bundan dahası, herhalde iki meme açık balkona çıkmak olurdu =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

En sinir soru “Neden ağlıyorki acaba, aç mı?”

Böyle bir soruya hala cevap bulamıyorum doğrusu.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.