Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 9

Bugün Annelere Sütlü Tarifler’de konuğum LeiLeo Facebook sayfasının takipçilerinden sevgili Asuman Tamer. Asuman Anne Facebook sayfasında yazıları paylaştığım üçüncü gün yorum olarak ‎”3,5 aylık bir oğlum var. Demek ki hepimiz aynı şeyleri duymuşuz yaşamışız. Ne kadar kötü, aslında yeni doğum yapmış emziren bir anneye yapılacak tek şey sırtını sıvazlayıp ‘herşey düzelecek’ demek” dedi ve yeni annelere destek olmak adına röportaj vermek istediğini söyledi. Bu vesileyle tanıştık ve ben de memnuniyetle röportajı gerçekleştirdim.
 
Asuman Hanım yoğun çalışma hayatı devam ederken büyük oğlu Sadi  Baran’a hamile kalmış ve doğumdan sonra işinden ayrılıp evde oğluyla ilgilenmeyi tercih etmiş. İkinci oğlu Çınar’ı kucağına alalı da 3,5 ay olmuş. Vakit buldukça Asuman’la isimli bloguyla ilgileniyor.
 
İşte Asuman Anne’nin emzirme deneyimleri:
 
1- Bebeğinizi emzirirken hissettiklerinizi 3 kelimeyle anlatabilir misiniz?
 
Huzur, mutluluk, aşk
 
2- Bebeğinizle ıssız bir adada kalsanız sütünüzü arttırmak için yanınıza alacağınız 3 şey ne olurdu?
 
En başta su, büyük bir tabak kısır. Kısırın içindeki bulgur ve soğan çok işe yarıyor, hemde çok lezzetli 🙂 Bir de bunların gazı bebeğime geçmesin ve elbette ki sütümü arttırsın diye birer çay kaşığı rezene ve ısırgan otu tohumlu bitki çayı içtim. Kesinlikle çok faydasını gördüm.
 
3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyeniz ne olur?
 
Kesinlikle vazgeçmeyin. Bebeğiniz  ne zaman isterse sık sık emzirin. Kendi rahatınızı da düşünüp, özellikle ilk zamanlarda bebeklerin emme süreleri uzun olduğu için evinizin en rahat yerinde oturup bebeğinizle keyifli zamanlar geçirin. O doydukça bu duyguyu yaşatan rabbimize şükredin.
Sezeryanla doğum yapan annelerin sütünün gelmesi  bazen 4 günü bulabiliyormuş bunu düşünüp rahatlayın. Annedeki ödem gitmeden süt kanalları tam olarak açılmazmış, bolca salatalık yiyerek, ödem attırıcı bitki çayları içerek ödeminizi atabilirsiniz.
Emzirme döneminizde bitki çaylarından vazgeçmeyin, sık sık için.
Sütünüz bebeğinize yetmiyorsa moralinizi bozmayın. Asıl önemli olan bebeğinizin aç kalmaması ve tek damla anne sütünün ziyan olmaması. İyi şeyler düşünün, en azından alışveriş merkezinde insanlar gezerken siz emzirme odasında olmayacaksınız 🙂 Bebeğiniz mamasıyla mutlu, siz gezerken mutlu olacaksınız.
 
4- Emzirme döneminizde yaşadığınız en komik olay neydi?
 
Aslında bu dönem için komik ve trajikomik diye ikiye ayırmalıyız.
Trajikomik: Bebeğimi yeni kucağıma aldığım hastane odasında ziyaretime gelen bir tanıdığımızın, daha gözümü açmamışken ”Sütün yok mu?” diye sormasını hatırlıyorum.
Kapımı çalan komşumun ”bebeğin hayırlı olsun” dedikten sonra ”Sütün var mı?” diye sorduğunu hatırlıyorum. Yine ilk günlerde, süt le ilgili kaygılarım tavan yapmışken, aile büyüklerimizden `göğsünde süt oluşurken bir sızı olur, ordan anlarsın sütünün olup olmadığını` diye bana hatırlatmalar yapıldığını hatırlıyorum, ki kendi emzirmeyeli 45 yıl kadar olmuştu 🙂
Komik ve en keyif aldığım, bebeğimi emzirmek için kucağıma aldığımda göğsümü bulabilmek için bakarken, oldukça da yakın olduğumuz için gözleri şaşı gibi oluyor 🙂 Gerçekten bunu gördükçe çok eğleniyorum.
 
5- Emzirmeye başladığınız andan itibaren en sinir olduğunuz soru neydi, ve şimdiki aklınız olsa nasıl cevap verirdiniz?
 
Nereden başlasam! Çok az görüştüğüm insanların bile ”Emziriyor musun, sütün var mı?” diye sormaları gerçekten sinir bozucuydu, bazen ”Sütün var mı?” diyenlere, ”Var, bir bardak yeter mi, dolaptan getireyim” demeyi çok isterdim.
 
Bu kadar olumsuzluğa rağmen çabalarımla düzenli kilo alan ve gözümün önünde büyüdüğünü keşfettiğim bebeğimle çok mutluyum. Allah’a binlerce şükürler olsun, iki kez bu duyguları bana yaşattığı için.Tüm anneler, her şeyi boş verin, kim ne derse desin bebeğinizin her anının tadına varın, onu bol bol koklayın, sarın, sarmalayın, gerisi boş!
Herkese mutlu günler, evlatlarıyla mutlu yarınlar!

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.