Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 87

Bugünkü konuğum Twitter annelerimden, namı-ı diğer Nil’s Mum, sevgili Yeşim Anne. Bebeği doğduktan sonra hayatının merkezine yerleşmiş o da blogunun ismini Nil’s Mum olarak değiştirmiş, buradan takip edebilirsiniz. İşte Yeşim Anne’nin sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Masumiyet, mutluluk ve saf aşk

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Ben besinleri süt arttıran, azaltan ya da gaz yapan gibi ayırmamayı tercih ediyorum. Her besinin ayrı bir faydası olduğunu düşünüp yeteri kadar tüketiyorum ama süt arttırdığını düşündüğüm tek bir şey var:  BOL SU İÇMEK… Bu yüzden su yeterli olurdu =)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Öncelikle bol su içmeleri sonra da ‘huzur’ içinde olmaları, morallerini bozacak her ortamdan kaçınmaları verebileceğim en önemli tavsiye olur. Sizin huzur içinde olmanız hem bebeğe hem de sütünüze yansıyor. Ayrıca kendi deneyimimden örnek verecek olursam, ilk günler yanınızda sadece size en yakın olan anneniz ya da varsa ablanız olsun çünkü emzirmeyi ilk günler bilmiyorsunuz ve sadece size moral veren, destek olan en yakınınızı istiyorsunuz yanınızda. Mümkünse kayınvalideniz ya da diğer kişiler 1-2 hafta sonra yanınızda olsun çünkü o dönemde sadece en yakınınız sizi anlayabiliyor. Bir de iki aile bebeği paylaşamama triplerine girdiği için o gerginlik size yansıyabiliyor. Eğer bizim gibi ayrı şehirlerde yaşayan aileleriniz varsa mümkünse ilk günler birbirlerinden ayrı gelsinler =)

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Herhalde ilk günlerdeki görüntüm bir hayli komik olmuştur çünkü sağımı solumu arkamı rahat etmek için kocaman yastıklarla dolduruyordum. Kuş yuvasının içinde gibiydik =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Bu aslında hala devam eden bir soru çünkü durduramıyorsunuz: “Bebeğin doymuyor herhalde, mama vermeyi düşünmüyor musun?” 2 aylık bebeğimin 2-3 saatte bir, bazen saatte bir emmek istemesi maalesef bazı insanlara doymadığı imajı veriyor ama ilk günlerde bebeklerin metabolizmasını açıklamaya çalışmamı şimdi çok komik ve saçma buluyorum. Hiç umursamamayı öğrendim artık, sadece gülüyorum şimdi bu soruya ama karşı taraf biraz sinir oluyor =)

Umarım verdiğim cevaplar yeni emziren annelerin işine yarar. Ben de çok eski sayılmam ama bebek bakımı ve emzirmek konusunda 1 hafta bile çok şey öğretiyor insana.

“Benim bu aralar kafama takılan tek durum işe başladıktan sonra pompa-biberon-süt saklama konularıyla ilgili. Şubatta işe başlayacağım ve pompayı daha pek kullanmadım. Acaba şimdiden başlamalı mıyım? Bir de ilk ay sağdığımda 20ml süt sağabilmiştim, şimdi mutlaka artmıştır ama bir kerede acaba Nil’e bir öğün yetebilecek kadar 200ml falan süt sağabilecek miyim bilemiyorum..Bu konuda önerilerin varsa açığım, çok kafam karışık.” Demiş, ben de cevap olarak şöyle yazdım: “Bebeğin emerken pompayla süt çekememiş olman normal. Şimdi işe başlayınca göğüslerini boşaltmak için kuzunun yerini pompa alacak.

Sakın moralini bozma. Ben hep şunu öneriyorum, pompayı güzelce memeye yerleştirdikten sonra bir daha hiç pompaya bakılmamalı, sadece gözlerini kapatıp kızının seni emdiğini hayal et, göğüslerinden süt fışkırdığını, kızının lüp lüp emdiğini, doyduğunu hayal et.
Kaç cc çıktı konusuna hiç girme. Kızının fotoğraflarını al, hayaline emzirirkenki anlarını kazı hep onları düşün. Pompa olayı da aynı emzirme gibi beyinde bitiyor. Alıştırma yapmaya pek gerek yok bence, işe başlayacağın güne kadar kızını emzirmenin tadını çıkar.
Pompanı iyi kontrol et, hava kaçırmasın, çekim gücü çok önemli. Sonra da pozitif enerjilerle torba torba süt taşı evine =)”
Tüm annelere bol sütlü günler, sevgiler!

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.