Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 86

Haftanın ilk sütlü tarifleri sevgili Gizem Anne’den. Gizem Anne, LeiLeo üyesi olması vesilesiyle tanıştığım annelerimden. Henüz taze bir anne, oğluşu Güneş 40 günlük. 

Benimle sütlü tariflerini paylaşmadan önce çok anneden duyduğum bir soruyu sormuş. “Bazen Güneş memeyi emzik niyetine kullanıyor, aynı göğüste emme vaktini uzatıyor. Buna izin vermekle sizce doğru mu yapıyorum? Bir de, gündüzleri saatte bir, geceleri 2-3 saatte bir süt içiyor – 6 kiloluk bir tosun oldu. İstediği kadar içmeli diye düşünüyorum.” demiş. Ben 2 aya kadar bebeğin istediği kadar memede kalmasını, ne zaman isterse emmesini öneriyorum. Anne kokusu ister, kendini güvende hissetmek ister, çabuk acıkır, yediğini hazmetmek ve uyuyabilmek için emmek ister. 2 aya kadar bir saat koymak doğru değil, ama 2. aydan sonra – bebekler için sakıncası olduğundan değil,  anneler için – memeyi emzik yapma konusunu tavsiye etmiyorum.  Eğer anne hayatından memnunsa istedikleri şekilde devam edebilirler. Fakat bu durum annenin hareketlerini kısıtlıyorsa, ve biraz da bunaltıyorsa o zaman 2 saatte bir emzirme seansı yapmayı öneriyorum.  Annenin de yapmak istediklerini yapması, morali, düzeni sütün geleceği için önemlidir çünkü.

İşte Gizem Anne’nin sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Şefkat, derin iletişim, bağlılık

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, tahin pekmez, rezene

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Göğüsleri rahatlatmak için doktorumun önerdiği beyaz lahana harika. Çiğ lahana yaprağını ped niyetine kullanın. Göğsünüzün acısı geçecek, emzirmenin tadını çıkarın.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Hastanede hemşire bebeklerin emerken sıkça uyuyakaldığını söyleyip uyandırma taktikleri göstermişti. Ben de bebeğin emme hareketi her kesildiğinde çenesinin altından ve ayak tabanlarından gıdıklıyordum. Birkaç gün sonra bir kitapta okudum ki, bebeklerin çene kasları güçsüz olduğu için arada molalar vererek emerlermiş. Kısa emme molalarını uyuma sanıp çocuğu bolca gıdıklamışım yani…

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Öyle bir soru hatırlamıyorum

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.