Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 83

Bugünkü konuğum sevgili Ayşe Tolga. Birçoğumuz onu ilk olarak Şehnaz Tango’daki Nurşen rolüyle tanıdık. Ben çok severdim Şehnaz Tango’yu ve tüm oyuncularını. Şehnaz başladı mı hayat dururdu bizim evde =) Sonra oyunculuk kariyerine son vererek aromaterapi uzmanı oldu. Kendi yarattığı Aisha Aromateraphy markasını çok beğenerek takip ediyorum. Sevgili Ayşe, Emzirme Reformu’na destek olan annelerden biri oldu, bu güzel vesileyle kaynaştık, arkadaş olduk, ne de güzel oldu =)

Ayşe Anne’nin faydalı bilgilerini paylaştığı blogunu buradan takip edebilir, Aisha markalı ürünlerinden de sitesinden edinebilirsiniz. Ben lavanta hastası olarak ev parfümünün ve lavantalı banyo yağının bağımlısıyım, denemenizi tavsiye ederim.

ve işte Ayşe Anne’nin güzel isimli lokum kızı Can Yael’i emzirirken yaşadıkları ve taze annelere tavsiyeleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Bütünlük, derin bir huzur, kendini gerçekten tam anlamıyla bir işe yarar hissetmek. =)
 
2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Rezene, su (ne olur ne olmaz), müzik =)
 
3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Herkes çok konuşur. Bazıları alttan alttan sizi negatif etkileyebilir. Bizim ilk bakıcımız sağolsun bebeğim gayet güzel emiyorken bana “sütün yetmiyor galiba” diye diye bilinçaltıma işlemişti.  Ben onu dinlemiyordum ama yanımda kem gözlü negatif biri canımı sıkıyordu. Demem o ki, sizin sütünüzün ne kadar yetip yetmeyeceğini bir yavrunuz bir de siz karar verirsiniz. Bir de sütünüz ilk zamanlarda hemen foşur foşur gelmeyecek. Ama siz yılmadan sık sık emzirin. Emziremiyorsanız bir ara sağın mutlaka. Bebeğimle benim bağlanmamız emzirme ve beraber aynı yatakta uyumaya bağlı idi. Bu nedenle ten teması aman çok önemli. Hem bebek size bağlanıyor hem de sizin oksitosin hormonunuz artıyor, süt artıyor. Slingle kundakla kucakta ama bebek en azından ilk 3 ay hep bizim göğsümüzde. Rezene, frenk kimyonu ve kişnişi eşit miktarda karıştırarak yaptığım çayı günde 5- 6 kez içtim fincanla. Rezene sinirleri de sakinleştiriyor. Sütü gerçekten acayip arttırıyor. Onun dışında kilo problemi yoksa bira mayası tabletleri de gerçekten ise yaramıştı. Şekerli yeme ihtiyacımız çok oluyor bu sık emzirmelerde. Bunun yerine kompostolara yönelebilirseniz benim gibi 10 kilo verip hastaneden eve geldikten sonra üstüne kilo almazsınız. Post natal depresyonda olabilirsiniz farkında olmazsınız. Bebeğim var mutlu olmalıyım diye hiç düşünmeyin tamamen hormonal bir dengesizlikten kaynaklı fiziksel bir durum bu. Hafif çapta geçirmişim sonradan anladım. Arkadaşlarınızı dostlarınızı görün. 1 saatliğine bile olsa tek başınıza dışarı çıkın, hava alın. Kendinize mutlaka zaman ayırın. Siz iyi olursanız bebeğinize iyi annelik edebilirsiniz.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Can Yael sürekli memede uyuyordu ilk doğduğunda, neler yapmıyorduk ki onu uyandırmak için? Üstünü açıyoruz, kulağına bağırıyoruz. Ağzına buz bile sürdük hahaahah ama nafile Can Can memede uyuyordu… Çoook tatlıydı. Bir de tabii o zaman sinir oluyordum ama şimdi komik geliyor, ben her yerde acayip rahat emzirdim. Hiç umurumda olmadı. Ama insanların tepkileri çok komikti. Şehirli erkek ve kadınlar vebalı gibi davranırken kırsal kökenli insanların emzirmeyi çok doğal karşıladığını özellikle erkeklerin hiç bir şekilde cinsel olarak algılamadıklarına şahit oldum. Bu fark beni çok güldürdü. Bir de Can Yael kalabalık yerlerde emzirirken emzirme önlüğünü üstüne kapanmasını sevmediği için bayağı frikik vermiştim. Kan ter içinde emzirmeye çalışırken bir de Can Yael açar ben kapar o örtüyü komedi bir halim vardı. 

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Migreninden alerjisine her hafta ayrı bir hastalık geçiren yakın bir arkadaşımın annesi  hiç unutmuyorum ”Malak gibi ne emziriyorsun? Versene mamayı !” demişti…”Sana inanamıyorum. Kızının bu kadar hastalanmasına şaşmamak gerek” dedim bende. Gereksiz fikirler enerjiler bunlar. Valla genel olarak gözlemim, çevremdeki iyi eğitimli şehirli hanımların pek de emzirmediği, bundan da hiç rahatsızlık duymadıkları, tam tersine gereksiz bir olaymış gibi yaklaştıkları, tavırlarından hissettim. Ben kızımı 15 ay emzirdim bir de, artık arkamdan neler dediklerini tahmin ediyordum. Bu tarz insanların sanki emzirmek sapıkçaymış ben de uzaylıymışım gibi bakmaları… Sordukları garip sorulara aklımda bile değil ama klasik Ayşe olarak acayip imalı kışkırtıcı cevaplar verdim.  Normalde çok kibar biriyimdir ama bebeğim olduktan sonra bir karar aldım. Çocuğum konusunda hiç bir taviz vermeyeceğim dedim. Doktorundan okuluna hatta babasına kadar geçerlidir bu kural. O en değerli şey çünkü. Çocuğunu kimseye imtina etmeden yetiştirmeli her anne.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.