Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 82

Bugünkü konuğum ikiz annesi sevgili Nihan Anne. Emziren Anneler Grubu’nda sütlü tarifleri paylaşırken ve gönüllü annelerimi aramaya devam ederken Nihan Anne bana “sütlü tariflere katılmak için mutlaka emzirmek şart mı, ikiz bebeklerimi emziremedim ama 17 aydır sağdığım sütümle besliyorum ve deneyimlerimi yeni annelerle paylaşmak isterim” diyince, içim eridi desem yeridir. Bu değerli emeğe, büyük özveriye ne denilebilir? 17 ay boyunca, günde 8 kez sağarak beslemek! Ben de  “alnından öperim, başımın üstünde yerin var” dedim. İkiz anneleri beni zaten çok etkiliyor. İkiz bebekleri de çok ama çok seviyorum ama annelerin paylaşımlarını okudukça güzelliği kadar zorluklarını da görüyorum. Tüm annelerin eli öpülesi, ikiz anneleri iki kez öpülesi =)

İşte Nihan Anne’nin hikayesi ve sütlü tarifleri:

17 aylık ikizleri olan, çalışan, fırsat bulduğu zamanlarda minnoşlarına hatıra kalsın diye blog tutmaya çalışan bir anneyim.  Bloğumun adresi : http://kucukmucizelerim-nihan.blogspot.com 

30 haftalıkken gelmeye karar verdi ikizlerim. 1 ay kuvöz maceramız oldu, çok şükür şimdi çok iyiler maşallah. 1 aylık kuvöz döneminde biberona alışan bebeklerimi emzirmeyi başaramadım maalesef. Ama ilk günden itibaren sütümü sağdım, 1 yaşına gelene kadar günde 3 saatte bir olmak üzere 8 kez sağdım. 1 yaşından sonra sayıyı yavaş yavaş düşürdüm ve 15 aylıkken anne sütü vermeyi bıraktım. Bu süreçte yapışık ikizim haline gelen sağma makinama kah şükrettim, kah küfrettim =) Gün oldu yaralardan ağlayarak sağdım, gün oldu kan sağdım ama minnoşlarımı sütüm varken sırf canım yanıyor diye anne sütünden mahrum etmek istemedim. Bir operasyon geçirmek zorunda kaldım ve yaklaşık 20 gün boyunca sağdığım sütleri minnoşlarımın midesi yerine içim yanarak Ankara’ nın kanalizasyonuna gönderdim. İşte benim hikayem bu.       

Gelelim sorulara :

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Sanırım sürekli emzirseydim hissettiğim şey aşk, şefkat ve gurur olurdu. 15 ayda ( 450 gün ) yaşadığım en uzunu 20 dakika, genellikle sadece ve sadece 5 dakika sürmüş toplasan 10 emzirmede az da olsa, ucundan kıyısından da olsa tattım sanıyorum ve işte tam da bu duygunun hasretiyle üçüncüyü istiyorum =)

Oğluşlarımın emerken sükunet ve mutlulukla gözlerimin içine bakmasını çok istedim.

Minicik parmaklarıyla bir taraftan emerken diğer taraftan tenime, yüzüme dokunmalarını çok istedim.

Mekanik bir ses eşliğinde değil, minnoşlarımın tatlı mırıltıları eşliğinde süt vermeyi çok istedim. O makinadan, her sağmadan sonraki sterilizasyon işinden kurtulmayı çok istedim. Ama kısmet böyleymiş. Yine de Allaha çok şükür bu kadar zaman minnoşlarıma anne sütü verebildim.  

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, AOÇ (Atatürk Orman Çiftliği) sütlü dondurma  -garip ama gerçekten bunu yediğimde artıyordu-  ve sütümün artması için yeri geldiğinde beni dinlendirecek eşim, annem, kayınvalidem =) Onlara gerçekten çok şey borçluyum, onlar olmasaydı 15 ay boyunca sadece sağarak minnoşlarıma sadece anne sütü vermeyi asla başaramazdım.

Bu arada Allah vermesin bebişlerin hasreti de bende inanılmaz artış yaptı sanki. Operasyon geçirmek ve hastanede bir gece kalmak zorunda olduğum gece, dönem itibariyle artık azalmış olan sütüm inanılmaz arttı sağmama rağmen sertlikler ve ağrılar oluştu bir gecede, bir tarafı sağarken diğer taraf şıpır şıpır aktı. Ertesi gün bebişlerime kavuştuğumda İnanılmaz bir mucize etkisi ile ikisi de uzun uzun emdiler. Sonradan anladım ki benim tembel yumurcaklarım sütün lıkır lıkır gelmesini istiyorlar sütü çekmek için efor sarfetmek istemiyorlar. Nitekim sütüm taştığı için rahatça ve uzun uzun emdiler. Herşeyde bir hayır görmek gerektiğine inanan ben demek bunun hayrı buymuş, bebeklerim emmeye başladı ve sütüm arttı dedim ama bu saltanat da bir gece sürdü. Ertesi gün sütüm yine eski formatına dönmüştü tabi bebeklerimin emme isteği de. =(

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Kesinlikle pes etmesinler, ısrarla ve ısrarla emzirmeye çalışsınlar. Arz talep meselesi malum, ne kadar emzirirlerse ( veya sağarlarsa ) süt o kadar artıyor. 

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Operasyondan sonraki gün sütümün arttığını göstermek amacıyla yanıma çağırdığım annemin, ufacık bir dokunuşla yüzüne gözlerine fışkıran süt sonrası suratının ifadesi =))) Hala gülüyorum.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Yeter artık sağmayı bırak, baksana kan sağıyorsun yazık değil mi sana?”

Sütüm olduğu sürece dişimi sıktım ve minnoşlarımı sütsüz bırakmadım. Bugün de olsa aynını yaparım.

Yorumlar

  • Hümeyra
    15 Kasım 2011
    reply

    Okudukça gözlerim doldu. Gercekten imrendim. Ben de şimdi 30. Haftada ikiz erkeklere gebeyim. Öyle cok duyuyorum ki cevremden sütun olmaz, ikizleri nasıl emziriceksin? Ama bana bu paylaşım müthiş gayret verdi. İnşallah evlatlarımız doğduğunda elimden geldiğince emzirmeye calisicam, pes etmicem. Çooook teşekkürler tekrar paylaşım için…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.