Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 80

Haftanın son sütlü tarifleri yine Twitter annelerimden sevgili Gözde Anne’den. Gözde Anne oğluşu Ada ve kızı Pera’yı (ismine bayıldım!) emzirirken yaşadıklarını, siz taze annelere destek olmak için yazdı. Altın tavsiyesi gerçekten çok değerli, kaygılı olmak maalesef oksitosin hormonunu kaçırıyor ve beynin sütü memeden dışarı atmasına izin vermiyor. Eminim kolay değildir ama mümkün olduğunca içinizi ferah tutmaya, doyuyor mu, sütüm yetiyor mu diye endişelenmemeye çalışın. Huzurlu olun, vücudunuz bebeğinizin doyacağı miktar sütü biliyor, sadece kendinize ve bebeğinize izin verin. O huzur sütünüzle bebeğinize de geçecek emin olun.

Gözde Anne’nın PsikopatAnne isimli blogunu da buradan takip edebilirsiniz. 

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Annelik – anneliğin ne olduğu emzirerek yavaş yavaş hissedilmeye başlıyor. Huzur – bütün stres ve koşuşturmacadan bir süre ayrılıp sadece bebeğe odaklanmak. Acı – maalesef her iki çocuğumda da aylar boyunca meme uçlarım kanadı, su topladı, kabuk bağladı vs. Acımdan ağlayarak emzirdim ilk birkaç ay, ama elbette değerdi.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Bol su, yeşillik salata ve bulgur pilavı!

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Sadece ‘bebeğime yetebiliyorum’ diye düşünmeleri gerekiyor. Sütüm yetiyor mu endişesi sonun başlangıcı oluyor. İlk çocuğumda bu kaygılarla 4 ay emzirebildim sadece ve sütüm bitti, bütün yemelerim içmelerim yanıma kilo olarak kar kaldı! İkinci çocuğumda ise bunun psikolojik ve sadece annenin beyninde biten birşey olduğunu kavradığım için istediğim kadar emzirdim.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

İkinci çocuğumu emzirirken 3,5 yaşındaki abisi sürekli etrafımda dönüp ilgi çekip, rol çalmaya çalışıyordu ilk zamanlar. ‘Babam emzirsin, sen yanıma gel’, ‘doktora söyle karnına geri koysun onu’, ‘inekler süt verir sen verme’ gibi söylediği şeylere hem eğleniyordum hem de ‘naapıcam ben?’ diye karalar bağlıyordum =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Benim çevremde pek sütün geliyor mu, yetiyor mu diye soran allahtan yoktu. 2-3 saatte bir kalkıp emziren bir annenin sabah şiş gözlerle kalktığında ‘uyuyamadın mı?’ sorusuyla karşılaşması en sinir bozucusu bence =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.