Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 8

Emziren Anneler Grubu’ndan çok sık bahsediyorum. Annelerden Sütlü Tarifler 2’yi  de gruptan Gözde Anne ile yapmıştım. Bu grupta 800’den fazla emziren anne her gün yazışıyor, yardımlaşıyor, emzirme konusunda deneyimlerini paylaşıyorlar. Hamileyseniz ya da yeni anneyseniz bu gruba üye olmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Annelerden Sütlü Tarifler röportaj serisine başladığımı ilk gün konuyu Emziren Anneler grubuyla da paylaştım. Ve üye annelerden sorularıma cevap vererek yeni annelere destek olmak isteyen olursa çok memnun olacağımı belirttim. Sevgili Güliz Anne hemen gönüllü oldu ve sorularımı cevapladı. İşte Güliz Anne’nin emzirme deneyimleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

İlk aylarda meme ucu hassasiyeti ve sütümün azlığı nedeniyle pek olumlu duygular hissetmedim. Emzirmek büyük bir işkenceydi. Canım o kadar yanıyordu ki, bebeğimin uyanıp emmek istemesinden korkuyordum adeta. Bir de süt üretimini artırma çabaları can acısının yanına gerginliği de ekliyordu. Ama sonra sütüm arttı, meme ucu yaraları geçti, bebeğim daha kuvvetli emebilmeye başladı. İşte ondan sonra emzirmenin ne demek olduğunu anladım. Onu her emzirdiğimde onun yetişkin bir insan olmasına büyük bir katkım olduğunu hissediyorum. 3 kelimeyle anlatmak gerekirse ferahlık, huzur ve sevgi hissettiğimi söyleyebilirim.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, kuru incir, ceviz.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Doğumdan önce evlerini çok iyi düzenlesinler. Hastaneden eve geldiğinde emzirme köşesi hazır olsun ve o köşede mümkün olduğunca çok ve bebekleriyle başbaşa zaman geçirsinler. Az insanla muhatap olsunlar ve bebeklerinden ve emzirmekten başka bir şey düşünmesinler.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Özellikle komik bir olay yaşamadım, ama memelerin kamusallaşması durumu yeterince komikti. Giysilerin düğmeleri hiç kapanmıyordu ve özellikle ilk aylarda evde elimde pompa, yarı çıplak dolaşıyordum. Tabii ani gelen misafirleri böyle karşıladığım çok oldu =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Sinir bozucu bir soruyla karşılaşmadım, ama bebeğim çok sık emmek istediği ve uzun süre memede kaldığı zamanlarda “emzik ver ağzına, emziğe alıştır, rahat edersin” gibi tavsiyelerden gına gelmişti. Hatta büyüklerden birisi emziği pudra şekerine batırıp vermemi bile söylemişti.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.