Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 78

Bugün Annelerden Sütlü Tarifler’de konuğum yine canım Twitter’ın bana kattığı sevgili Asya Anne. Yakında bir Twitter anneleri buluşması yapıp yüz yüze de tanışmayı istiyoruz hepimiz, aramıza katılmak isterseniz beni buradan, internet annelerini de  #internetanneleri hashtag inden bulabilirsiniz =)

Asya Anne’yi de blogundan takip edip daha yakından tanıyabilirsiniz diyor ve sütlü tariflerine başlıyorum: 

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

İlk anlarda güçlü duygular hissetmediğimi itiraf etmeliyim, özellikle oğlumda etrafımda emziren anne olmaması nedeniyle özellikle evin dışında emzirirken kendimi çok yanlız hisserdim, emzirme sürelerinin uzunluğu canımı sıkardı ancak emzirmeye oğlumun ve benim alışmamla beraber hele ki emzirirken teşekkür eder şekilde gözlerimin içine bakmasıyla içimde kopanları kelimelere dökmem imkansız. Hiçbir canlı bir başka canlı ile bu kadar yakın olamaz, şimdi kızımı emzirirken daraldığım ve bunaldığım anlarda bu duyguyu hatırlamak beni emzirme konusunda motive ediyor.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Bol bol su, bebeğimle koyun koyuna rahat bir uyku çekebileceğim bir yatak ve tabi ki taze meyve, sebzeler.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Yılmasınlar, ilk günler zor oluyor, uzun sürüyor, acı veriyor ama hepsinin geçeceğini bilsinler. Bebeklerinin ve onların sağlığı için bunun çok önemli olduğunu bir saniye bile unutmasınlar, mümkünse ilk günler yanlız başlarına emzirsinler. Süt konusundaki yorumlara kulak tıkasınlar.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Kızım şuan 8 ayı içinde ve tam bir meme sevdalısı. Uluorta heryerde buna restorantlar da dahil kafasını memelere vurarak annesini cümle aleme rezil ediyor. Eee..bu da işin cilvesi =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

”Sütün var mı”sorusu. Özellikle ilk bebeğimi emzirirken bu soru beni çok gerer ve endişeye düşürürdü. Bol sütün nasıl olduğunu bilmezdim, bebeğimin doyup doymadığını anlamazdım. O günleri düşündüğümde bunlara kulak tıkadığıma seviniyor ancak gerekli cevabı vermediğime üzülüyorum. Cevabım ” süt yok, bizimki ağız tiryakiliği” olmalıydı. Onlar sormaya utanmazken ben niye cevap vermeye utandıysam…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.