Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 75

Bugün sütlü tarifler sevgili Özlem Anne’den.  Özlem Anne’yle Emzirme Reformu’nun ilk toplantısında tanıştığımızda ikinci bebeğine hamileydi. İlk çocuğunda çalışan anne olmanın zorluklarını yaşayan Özlem Anne’yle birlikte özellikle kurumsal hayatta çalışan annelerin haklarının iyileştirilmesi için birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Ve şimdi kabımıza sığamayıp Anne Dostu Toplum Platformu olma yolunda ilerliyoruz. Çünkü biliyoruz ki sadece emzirme döneminde değil, bebekler büyüdükçe annelerin yaşadığı sıkıntılar da devam ediyor. Yine Blogcu Anne Elif Doğan’ın önderliğinde çıktığımız bu yolda sizlerin desteğini de bekliyoruz. Anne Dostu Toplum’un ilk tohumlarını attık, sizlerin de sobemize katılmanızı rica ediyorum.

İşte Özlem Anne’nin sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, aşk ve keyif

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Moral veren, destekleyen bir arkadaş, taze ve temiz içme suyu, Zeynep’in karışık bitki çayı =)

Not: Özlem Anne, sadece kendi bebeğini beslemedi, annesi doğumdan 10 gün sonra vefat eden bir bebeğe de süt annelik yaptı. Bu kutsal destek hepimizi çok ama çok duygulandırdı. Ve o dönemde sütümü nasıl arttırsam diyen sevgili Özlem’e ben de anne sütü arttıran çay karışımından göndermiştim. İçinde rezene, papatya, çörek otu, mürver çiçeği, anason ve ısırgan otu var. Ben Beşiktaş’taki Kırk Ambar aktarından almıştım ve hediye ettiğim anneler hep çok memnun kaldı. Bahsettiği karışım budur.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Emzirme (daha doğrusu basınçla yaratılan emzirememe) konusunu hiç düşünmeyin. Doğa ana ve içgüdüleriniz size yol gösterecektir. Herkese kulaklarınızı tıkayın ve emzirin. Sıkıntı yaşarsanız bunun yegane sebebi acemiliğinizdir, endişe etmeyin ve bir emzirme rehberinden destek alın.

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

 Oğlumun çok kuvvetli emdiği zamanlar, aynı zamanda etrafla da dikkatli bir şekilde ilgilendiği zamanlardı. Bir kafeteryada sessiz sessiz oğlumu emzirmeye çalışırken, bizim meraklı böcek kuvvetle vakumladığı memeden ağzını çekince “plop” diye kuvvetli bir ses çıkmış ve tüm kafalar bana dönmüştü. Bu da yetmezmiş gibi vakumlanmış memeden fışkıran sütler her tarafa sıçramış ve oğlumun kahkahalar atmasına sebep olmuştu.

 5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

 “Sütün geliyor mu?” veya “Sütün yeterli mi?”

 “Elbette geliyor, emziriyor taklidi mi yapıyorum sizce?” veya

“Evet yeterli, hatta tabağındaki sütlü tatlıyı da anne sütüyle yaptım” şeklinde cevaplar vermek isterdim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.