Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 74

Bugün emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri sevgili Aylin Anne’den. Boncuk gözlü Ata’nın annesi, Aylinanne blogunun yazarı, ve özel bir öğretmen. Zihinsel engelli, özel eğitim gereksinimleri olan ve öğrenme güçlüğü çeken özel çocuklara öğretmenlik yapıyor. Öğretmenlik kutsal bir meslek, Aylin Anne’ninki iki kat kutsal. Özel çocuklara özel ilgi göstererek onları topluma kazandırıyor. Ve Bir Dilek Tut başta olmak üzere birçok yardım kuruluşunda görev alıyor. Onu daha yakından tanımak ve yazılarını okumak için blogunu ziyaret edebilirsiniz.

İşte Aylin Anne’nin yeni annelere önerileri ve deneyimleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Sonsuz aşk, mutluluk ve evrenle bütünleştiğimi hissetme.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

3 şey süt yapar, su uyku ve huzur. Suyu ve uykuyu bulmanın kolay olduğunu farzedersek geriye “huzur” için şunlar kalıyor. Bebeğimi üzerime sarar onu bol bol kucağımda taşırdım. Zaten ıssız adada nereye bırakabilirim ki? =) Bu onu rahat ve güvende hissettireceği gibi, sürekli onu koklamam, taşımam sürekli olarak onu hissetmemin sütümü artıracağını kentte deneyimlemişken bu fırsatı adada kaçırmazdım sanırım. Bol bol su içmek ve taze meyveler yemek, şifalı otların suyunu içmek süt arttırıcı olduğuna göre, ıssız adada süt potansiyelimin zirvesine çıkardım herhalde.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Emzirmeyi “isteyin”. Kendinizi rahat bırakın ve sadece göğsünüzden akan sütü hayal edin. Sık sık sütünüzü, emzirmeyi düşünün, bebeğinizi koklayın, kucaklayın, hep dip dibe olun. Bence emzirme tamamen psikoljik bir şey.  Oğlum 25 aylık. Tam 20 aylık olduğunda yani bundan 5 ay önce rahatsızlanıp ağır ilaçlar kullanmaya başlayınca, mecburen emzirmeyi kesmek zorunda kalmıştım. Sütten kestiğim için çok ama çok üzülmüştüm. Çünkü emzirme her ne kadar bebek için bir ihtiyaçsa anne için de müthiş bir terapi. Bu güzellikten ikimizde aniden mahrum kalmıştık. Neyse ki çok fazla travmatik değildi ve ikimizde zamanla atlattık. Bu arada emzirmenin ilk günlerinde, haftalarında emzirmeye alışmak, emzirmeyi kabullenmek bir parça güç olabilir. Ancak herşey rayına oturunca bu harika bir yolculuk diyebilirim. İlk 2 ay sütüm yok denecek kadar azdı. Biraz azim biraz inat ederek bollaşması için çok şey denedim. sonunda oldu, sütüm bol bol gelmeye başladı. Özellikle Aloe Blossom Herbal Tea ile sütümü arttırdım diyebilirim. Düzenli ollrak sütü sağmak ise ayrı bir arttırıcı formül bence. Sonra emzirme döneminde Ata’ nın odasını ayırmadım. Aile hekimliği birimlerinde dağıtılan bilgi broşürlerinde görmüştüm. “Emzirme dönemi boyunca bebeğinizle aynı odada uyuyun”  diyordu. Bunu emzirmenin son dakikasına hatta sonrasındaki süreçte uyguladık. Ata 24 aylık olana dek yanımda uyudu. Hem süt sıkıntım olmadı hem de uykusuzluk sorunum olmadı. Çok pratik bir çözümmüş cidden. Herkese tavsiye ederim. Bunu ayrıca şöyle bir faydası var, çocuk temel güven döneminde sürekli annesini yanında gördüğü için hem kendine hem de çevreye karşı bir temel güven duygusu yerleştiriyor. Bunu çok güçlü ve sağlıklı bir şekilde oturtmak bu sayede çok daha kolay. Son olarak, emzirme psikolojik demiştim ya, bunu yaşadığım son olayla yeniden destekledim. Bundan bir ay önce hala oldum ve güzel yeğenimin dünyaya gelişi ile birlikte benim de sütüm geldi. Duyan herkes çok şaşırmıştı ama bu olan bir şey. Daha önce de aynı olayın çok sevdiğim bir anne ve fotoğrafçı olan Ayça Oğuş’ un başına geldiğini duymuştım. Kendim yaşayınca bir kez daha bu emzirme denen şeyin sevgi, coşku ve istemekle ilgili birşey olduğunu anladım.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

İlk aylar biraz emzirme ile ilgili biraz stresli olduğum için komik bir olay yaşamadım diyebilirim. Sütüm artınca gerçekten keyfim yerine gelmişti. Bir defasında Ata çok acıkmıştı, emzirmek için hazırlanana kadar defalarca ümme!ümme!ümme! demiş en sonunda sabrı taşınca ümmeeaaaaaaaaaaaa diye haykırmıştı =) Memeyi alır almaz iki eliyle birden kavrayıp, sıkı sıkı tutmuş, huzur bulmuştu yavrucak =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Emzirmiş ve buna rağmen yeni annelerin acemiliğini, hassaslığını görmeyen “kıdemlı annelere” ben ne diyeyim ki Zeynepçiğim. Bizi en çok yakınımızdaki sevgili büyüklerimiz demoralize ediyor gibi geliyor bana. Özellikle kıdemli anneler destekleyici yaşanan sorunlara çözüm getirici olmalı. Yani özetle; yeni annelere etrafındaki herkes “sütün yetiyor mu” diye sormak yerine, “buyur 1 bardak su iç” dese… =) Psikolojik destek de çok önemli tabi… Mutlu anne = Bol bol süt diyorum =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.