Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 73

Haftanın ilk sütlü tarifleri sevgili Figen Anne’den. Haftaya onunla birlikte tatlı bir başlangıç yapalım dedim =) Figen Anne on parmağında on marifet annelerden biri. Kozmetik sektöründe çalıştıktan sonra, 6 yıl önce – eminim birçoğunuzun da takip ettiği –  itsbeauty.com sitesini kurmuş. Ben ilk günlerini çok iyi hatırlıyorum, bir dergide görmüştüm ve bu sitenin ilk ziyaretçilerinden biri olmuştum. Ne kadar güzel bir site kurmuşlar demiştim, kozmetik ürün önerileri, kullanıcı yorumları, cıvıl cıvıl ve interaktif bir siteydi, gün geçtikçe de yeni özellikler eklendi, hep güncel, hep güzel.  Yorumlarından çok yararlanmışımdır. İkiz oğluşlarına hamile kaldığından beri siteyle ilgili işlerini biraz hafifleten  Figen Anne, şu anda  itsbeauty.com ekibini yönetiyor ve sitenin editörlüğünü yapmaya devam ediyor. Bebekleri uyurken evde  bir şeyler  yapsam diye düşünürken  mutfağında eğlenceli tatlar yaratmayı denemiş. İnsan yaratıcı ve aktif, bir de üstüne becerikli olmayagörsün =) Yaptığı cake poplara önce oğulları, ve tadan arkadaşları bayılmış. O da işi büyütmeye karar vermiş. Cake Poppery de  böyle doğmuş. Geçtiğimiz hafta YapYapıştır Atölye’de bir araya geldik ve keyifli sohbet ve kahkahalar eşliğinde o nefis cakepop’lardan yedik, fotoğraflar  keyfimizi özetliyor =) Nutellalı, çikolatalı kekli, muzlu kekli, cheesecake li, lolipop çikolata, hepsi hem çok şirindi hem de çok lezzetliydi. Benim favorim cheesecake li olandı. Çeşit çeşit çikolata kaplı bu mini kekler, mmm nefisti nefis! Doğumgünleri ve baby shower partileri için çok güzel bir alternatif, Figen Anne’nin hamarat ellerinden çıkan bu lezzeti denemenizi tavsiye ederim. Detaylar sitesinde!

Gelelim tatlılardan sütlü tariflere…Figen Anne’nin yeni annelere tavsiyeleri ve emzirme deneyimlerine  önsözüyle başlamak istiyorum: “Hamileyken okuduğum bir kaynakta ikizlerin ikisini birden emzirin zamandan kazanın diyordu.  İlk dönemler oldukça zordu benim için. Diğer bebeklere oranla küçük doğdukları için hem tutmak hem emzirmeye çalışmak çok zor geldi. Başlarda ikisini birden emziriyordum ama baktım çok zorlanıyorum tek tek emzirmeye başladım. İkisi birden aynı anda acıkınca ikisini birden emziriyordum. 7 ay mama takviyeli emzirdim ikizlerimi. Sonra zorunda kalmadıkça birlikte emzirmedim.”

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Huzur, sevgi ve bağlılık.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

 Sütümü arttırmak için alacağım üç şey litrelerce su, ısırgan otu çayı ve yatak.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

 İlk 40 gün çok zor. Öncelikle sütüm yetmiyor stresine girmemek gerekiyor. Etrafa karşı kulaklarını tıkasınlar. Bol su, sütü arttıran en önemli şey bence. Bol su içip, bebekten arta kalan zamanda dinlenmeye çalışsınlar. İkiz anneleri için tavsiyem benim gibi ikisini birden emzireceğim diye strese girmesinler. Tek tek ve dönüşümlü emzirmek en güzeli. Böylece anne de strese girmiyor. Ayrıca etrafın ‘aman mama vermeyin’ söylemlerinin tersine bebek doymuyorsa en azından süt artana kadar mama verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

İkisini birden emzirirken düştüğüm hal yeteri kadar komikti. Yerde bağdaş kurmuş oturuyorum, bir dizimde bir yastık diğer dizimde başka yastık, bebişlerde yastıkların üstünde göğüslerimde =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

En sinir olduğum soru ‘ Sütün yetiyor mu?’  ardından da ‘ Keşke sırf anne sütü ile besleyebilsen’.  Şimdi olsa sana ne demek isterim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.