Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 70

Bugün emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri Emziren Anneler Grubu‘ndan sevgili Can Anne’den. Ben bu satırları yazarken Can Anne işyerinde süt sağıyor olabilir. Ben yaşamadım ama birebir şahit oldum, ne kadar özveri gerektiren bir iş olduğunu biliyorum ve sana ve tüm çalışan annelere güç, sabır ve bool bol süt diliyorum. Kesinlikle etraftan gelen yorumlara kulaklarını tıkamanızı, biliyorum kolay değil ama içinde bulunduğunuz ortamı hiç görmemenizi ve sadece bebeğinizi altın değerindeki sütünüzle besleyeceğinizi düşünmenizi rica ediyorum. Ne zaman bunalırsanız bana yazın, paylaşın, içinizi dökün rahatlayın, olur mu?

Ve şimdi sizi Can Anne’nin sütlü tarifleriyle başbaşa bırakıyorum. 

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Bebeğimi emzirirken hissettiklerim: çok başka bir aşk, çok başka bir huzur, kalbimin hızını yavaşlatıp kafamı berraklaştıran bir mutluluk.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Yanıma alacağım 3 şey; su, bulgur (çünkü çok seviyorum), rezene.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Emzirmeye başlayan annelere kendi annelerini dinlerken bir filtre, babayı ve  kocayı dinlerken 2 filtre kullanmaları =) Ve asıl bebeğin sesine kulak vermeleri. O sesleriyle mimikleriyle herşeyi aslında anlatıyor, biz sadece toyluktan, panikten, korkudan anlayamıyoruz.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Emzirmenin ilk aylarında (bebeğim daha ilk 3-4 ayındayken) ne zaman emmeye başlasa ilk 5 dakikaya kalmadan gaz çıkarıp, kakasını yapar rahatlardı. İlk başta buna çok gülerdim, şimdi şükrediyorum. bağırsaklar çok iyi çalışıyor diye =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

En baştan beri strese sokan soru, “Sütün ne kadar? Sütün yetiyor mu?” Bir de bu soruyu ev gezmesine gelen kuruya çıkmış teyzelerin sorması (samimi ya da değiller fark etmiyor bir süre sonra) sinir arttırıyor çünkü “velev ki yetmiyor, süt anne mi olacaksın?diye sorasım geliyordu. Şimdi olsa ne derim hala bilemiyorum ama o zaman kibarlıktan bir de saflıktan geniş geniş açıklama yapıp anlatıyordum.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.