Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 7

Annelerin dünyasına ilk adım attığım zamanlardı. Sessizce okuyorum, okuyorum, okuyorum. Uzaktan tanıyorum, seviyorum. Zaman içinde tanışmalar, kaynaşmalar başladı. Bu uzaktan sevmeler çok güzel arkadaşlıklara dönüştü.  

İzmir’e ilk gidişimde “Hülya’nın Tuna’sı”yla da tanışmalıyım demiştim kendime. Ve geçen yıl yine bir İzmir seyahati öncesi hemen yazdım Hülya’ya. Araştık, Alsancak’ın göbeğinde buluştuk.

 Birini blogundan takip edince, dışardan garip görünse de çok acayip bir yakınlık oluyor. SlingoMom ne güzel yazmıştı bu konuda. Biz de sanki senelerdir tanışıyormuşuz gibi hissettik ve saatlerce sohbet ettik.

 Hülya da girişimci annelerden. Sanal Bebek Mağazası isimli, kendi deyimiyle “tükkan”ında çok güzel anne-bebek ürünleri satıyor. Sling uzmanı. Hangi sling ne zaman kullanılır, hangisi kaç aylık bebeğe uyar, bebeği slingle nasıl taşımalı, Hülya’ya sorun. Sling dışında da çok güzel ürünler sunuyor, sitesi blog olduğu zamandan beri çok ilgi görüyor. Yakın zamanda LeiLeo ürünlerini de ekledi ürün portföyüne. 

Biz iki kadın girişimci, her zaman her konuda birbirimize desteğiz ve “Kadınların gücü adına” diyerek güçlerimizi hep birleştiriyoruz.

 İşte Hülya’nın emzirme üzerine deneyimleri ve sizlere tavsiyeleri:

 1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

mucize, aşk, bağlılık

 2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

su, soğan, vitamalt

 3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Bebekler anne karnından emmeyi bilerek doğmuyor ne yazık ki. Bunun için çok uğraşmak gerekebiliyor. Bebeğim memeyi almadı, sütüm az diye vazgeçmesinler. Silikon meme ucuydu, pompaydı derken teknolojiden de faydalansınlar. İlk 6 ay SADECE anne sütü şart.

 4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Memelerimin olur olmaz her yerde akması hep komik hem de biraz utandırıcıydı.

 5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

 ”Biberon alan bebek memeyi almaz” diyenlere deli olurdum. Ama genelde hepsine aynı cevabı verdim: Bunlar yenidoğan biberonu. Bir de sağılmış anne sütünü benden başkası veriyor zaten. Korkmayın…

Silikon uçlarla emzirmesen olmaz mı?” Bunu söyleyenlere gerçekten çok kırılıyordum. Meme ucum nerdeyse hiç olmadığından zaten nefret ederek kullanıyordum. Bir de herkese “ee uç yoktu bende, hastanede verdiler bıdı bıdı” diye açıklama yapmak çok yorucuydu.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.