Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 68

Haftanın ilk sütlü tarifleri sevgili Özge Anne’den. Biz Özge’yle Twitter’dan tanıştık. Hem fransızca hem türkçe yazıyordu. (İsviçre’de doğup büyümüş)Nicki de mamanistanbul, dikkatimi çekti takip etmeye başladım, fransızca mesajlarına minik minik cevaplar vere vere çok sıcak bir arkadaşlık yakaladık. Tatlı lokum oğluşu Ata geçen hafta 1 yaşına girdi, bir kez de buradan kutluyorum, nice nice mutlu yaşlar diliyorum. Özge dört sene önce İsviçre’den kesin dönüş yapmış ve ailesiyle İstanbul’a yerleşmiş. İyi ki de gelmiş! Bu cuma Anne-Baba Blogger buluşmasında umarım yüzyüze tanışma ve kaynaşma fırsatımız da  olacak, heyecanla bekliyorum =) Özge Anne’yi eğer fransızca biliyorsanız blogundan takip edebilirsiniz diyor ve sizleri Özge Anne’nin sütlü tarifleriyle başbaşa bırakıyorum:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Sevgi, şevkat ve huzur

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Bol su, salatalık ve alkolsüz bira =)

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

En önemlisi istekle emzirin, içinizden gelmesi gerekiyor. Emzirirken dış dünyaya kulaklarınızı kapatın, sadece siz ve bebeğiniz önemlisiniz. Dinlenin, bol su için ve uyumaya çalışın.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

İlk haftalar sürekli emzirdiğim için, genelde çok rahat ve bol giysiler giyordum, tam uyudu dediğimde yatağına yatırıken hop mememi hava kapmıştı… Tekrar oturup emzirmiştim =)

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

“Sütün yeterli mi?” “Emziriyor musun?” Ben genelde susmayı tercih ettim. (İnsanları incitmemek için, çünkü o zaman yeni anneydim ve çok hassastım). Şimdi olsaydı duyduklarım bir kulağımdan girer diğer kulağımdan çıkardı.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.