Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 67

Bugün emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri, çok yakında ikinci bebeğini kucağına alacak olan sevgili Müge Anne’den. Çook güzel bir doğumla, bebeğine sağlıkla kavuşmasını diliyorum. Şimdiden söz aldım, ikinci bebeğini emzirirken yaşadığı deneyimleri de burada paylaşacağız =)

İşte Müge Anne’nin sütlü tarifleri:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Bebeğimi emzirirken hissettiğim duygular zamanla değişikliğe uğradı. İlk doğduğu zamanlar sudan çıkmış balık gibi ruhsuzca emziriyordum, çünkü nasıl memeyi tutturacağımı bilmiyordum. Zaten birkaç hafta içinde de göğüs uçlarım ileri derecede yara olduğu için acıyla ve korkarak emzirmeye devam ettim. Fakat daha sonra yaralarımı nasıl iyileştireceğimi ve başarılı emzirmeyi öğrenmeye başladıkça emzirmeye alıştım, ve o zaman emzirmeyi sevebildim. Kızımı 12 aya yakın emzirdim.

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Sütümü artırmak için bana yetecek 3 şey, litrelerce su, kayısı kompostom ve bence mucizeler yaratan ısırgan otu çayı.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur? 

Emzirmek gerçekten zamanla öğrenilen ve deneyim kazanılan bir süreç. Ben yaralar yüzünden çok zor zamanlar geçirdim. Ama doktorumun yardımıyla ve emzirmeye olan inancım sayesinde pes etmedim. Göğüs ucuma sürdüğüm çeşitli antibiyotikli kremlerle yaralarımı iyileştirdim, bebeğe zararı olmayan merhemler ve göğüs ucu kalkanlarıyla bu işin üstesinden geldim. Anne sütünün ne kadar önemli olduğunu kimse aklından çıkarmasın ve bebeğini bundan mahrum etmesin. Emzirmede başarısız oluyorsanız sebep ne olursa olsun pes etmeyin. Eminim sonunda zafer sizin olacaktır.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Emzirirken diğer taraftan sütün fıskiye gibi çıkması bazen beni çok zor ve komik duruma sokabiliyordu.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Sanırım etrafımda o tarz sevimsiz insanlar yoktu. Ya da ben bebeğimle o kadar mutluydum ki hiçbir soru benim sinirimi bozamıyordu.

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.