Zeynep Gözübüyük

Annelerden Sütlü Tarifler – 64

Bugün Annelerden Sütlü Tarifler’de konuğum sevgili Devletşah Anne. Biz Twitter’dan tanıştık, ama büyük ihtimalle siz onu Devletşah isimli bloğundan tanıyorsunuz. 2005 yılında yemek tarifleriyle başlayan keyifli blogunda seyahat sonrası deneyimlerini, dinlediği müzikleri, okuduğu kitapları, kısacası okuyucularıyla paylaşmaya değer gördüğü herşeyi yazıyor. Aynı zamanda online yemek dergisi Yemek.Name‘yi çıkartıyor. On parmağında on marifet desek yeridir =)

Yakın bir zamanda bebeği Sûfi’yi kucağına alan Devletşah Anne, doğum hikayesini ve oğluyla maceralarını da blogunda paylaşmaya devam ediyor. Ben blogunu düzenli olarak tavaf etmeye başladım, tavsiye ederim =) Twitter sohbetlerimiz de her gün keyifle devam ediyor. En kısa zamanda yüzyüze tanışmayı dilediğim Devletşah Anne’nin emzirme deneyimleri ve tavsiyeleri ise şöyle:

1- Bebeğini emzirirken hissettiklerini 3 kelimeyle anlatabilir misin?

Keyif, bağlanmak ve rahatlamak tarif eder duygularımı.
Genellikle çok hareketli bir tipimdir. Şöyle ayaklarımı uzatıp 10 dakikadan fazla duramam. Ne zaman emzirmeye başladım. Ayaklarımı uzatıp yarım saatlik keyif molaları vermeye başladım… Hem de dünyanın en faydalı işini yaparak. Bir  bebeği doyurarak. O yüzden: keyif

Emzirirken Sûfî ile aramda bir bağ oluştuğunu hissediyorum. Doğum sırasında göbek kordonu kesildiğinde iki ayrı varlık haline gelsek de emzirme sırasında bu bağ sanki tekrar kuruluyor. Tekrar tek vücut oluyoruz. İşte o yüzden: bağlanmak

Emzirme hakkında ne kadar çok okursanız okuyun yaşamadan gerçekten o duyguyu bilemiyorsunuz. Bebeğimiz hastaneden çıkmadan önce sünnet oldu. Yaklaşık 4 saat boyunca kendisini göremedik. Dolayısı ile de emziremedim. Emzirmenin insanı nasıl rahatlatan birşey olduğunu ilk o an anladım. Daha uzun uyuduğu, hasta olduğu için ememediği anlarda vücudumda biriken sanki süt değil de stresmiş gibi geliyor. Ve işte o yüzden: rahatlamak

2- Bebeğinle ıssız bir adada kalsan sütünü arttırmak için yanına alacağın 3 şey ne olurdu?

Su, rezene çayı ve o an beni mutlu edecek herhangi bir şey… Sütün bol olmasının mutlulukla ilgisi var. Ne kadar mutlu ve huzurluysanız sütünüz o kadar bol oluyor. Beni bazen bir şeftali, bazen bir kaşık nutella bazen bir salkım üzüm, bazen bir kase yoğurt vs… mutlu ediyor. Emzirirken istediğiniz herşeyden yemelisiniz. Tabii kararında olmalı. Aksi taktirde emzirme sürecinin sonu baskülde mutlu bitmez.

3- Emzirmeye yeni başlayan annelere ve anne adaylarına altın tavsiyen ne olur?

Emzirme başta söylediğim gibi duygusal anlamda çok yüklü bir iş olmanın yanında çoğunlukla sıkıcı ve bazen acı verici olabilir. Bunun için mutlaka baştan önlem almak gerekiyor. Yaklaşık yarım saat hiç kıpırdamadan ve hatta hiçbir şey yapmadan oturmak oldukça zorlayıcı bir iş. O yüzden yanınızda mutlaka okuyacak kitap bulundurun. Ya da televizyonda içinizi sıkmayacak bir program bulup onu seyrederken emzirin. Ben genelde 25 dakikalık sitcomlar (how i met your mother, big bang theory, friends vs.) seyrederek emziriyorum.
İlk günlerde göğüs bakımı çok önemli. Göğüsler kurumadan kıyafet giymek, sütyen takmak daha sonra daha fazla rahatsızlık verebilir. Emzirmeden sonraki ilk yarım saat imkan varsa amazonlar gibi dolaşmak faydalı olacaktır =) ya da Phillips’in göğüs kalkanını kullanabilirler. Ben evdeki kalabalığın içinde onlarla oldukça rahat ettim. Anne sütünden daha iyileştirici birşey yok. Göğüs bakımlarını ilk haftalardan sonra sadece anne sütü ile devam edebilirler. Ben 3. haftadan sonra krem kullanmayı bıraktım. İlk haftalarda meme uçlarım tahriş olduğundan Philips’in kelebek göğüs ucunu da emzirirken kullandım.
Son olarak süt pompası sadece çalışan kadınlar için değildir. Ev hanımları da biriken fazla sütü çekmeliler. Böylece mastisit denilen süt kanalı tıkanması probleminden kurtulurlar. Ayrıca ilaç kullanmak durumunda kaldıklarında bebeklerine bu sütü vererek, onu gereksiz ilaç alımından korumuş olurlar. Ben başlangıçta Phillips Avent Elektirikli pompa kullandım. Ancak, daha önce insomnia geçirdiğim için uykumun çok ve uzun süreli bölünmesi beni ayakta duramaz hale getirmeye başladığından bu işi daha hızlı yapan hastane tipi bir makinaya geçtim. Bu konuda tavsiyem elektirikli bir alet edinilmesi. Yarım saate yakın bir süre kolu sıkıp bırakmak oldukça yorucu ve uzun sürede de bileklerde karpaltünel sendromuna yol açabilecek bir iş.

4- Emzirme döneminde yaşadığın en komik olay neydi?

Bence emzirmenin her anı ayrı eğlenceli geçiyor. Yüksek sesle kitap okuyorum. Bazen kafasını kaldırıp, çatık kaşla bakıyor. ‘Bir sus da şurada rahat rahat emelim’ der gibi bir hali oluyor. O zamanki bakışlarına çok gülüyorum.

5- Emzirmeye başladığın andan itibaren en sinir olduğun soru neydi, ve şimdiki aklın olsa nasıl cevap verirdin?

Sorudan çok tam emzirmeyi bitirdikten sonra karnındaki gaz nedeniyle mızıldanırken ‘bu çocuk aç’ diye çevremde dolananlara kızıyorum. Şimdilerde de diş kaşınması nedeniyle eli sürekli ağzında. Haliyle bizimkisi yine aç =)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.